Beiträge von havahersey

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

UKMO orta vadede gerçekten çok iyi bir model.Yarın sabah ve akşam çıktıları bence sistemin ana hatlarını oturtacak.UKMO ve GFS kar anlamında şu an bizden yana ve ben bu iki modelin ECMWF’yi en geç Cuma günü yola getireceklerini düşünüyorum.

23-24 sistemi 2 gündür resmen yok olmuştu diyagramlar +5-6 lara kadar yükseliyordu ve bir anda tekrar geri geldi.Sürprizlere açık bir dönemdeyiz.23-24 soğumasının ardından Balkanlardan gelen karayelli bir soğuma İstanbul’a umarım güzel bir kapanış yaşatacak.Sinerjiyi sağlam tutalım.GFS 18Z’ye son 70 dakika !

23-25 ocakta sibirya ayısı ülkemizi ziyaret edecek istanbulda boğaz hattını vuran sağlam DEK bantları sarıyerde kadıköyde bakırköyde 6 ocağı unutturacak 89 cm kar olacak.bermuda bölgesi ve kartal pendik tarafları 6 ocak daha iyidi diyecekler 30 cm örtü boğaz hattını gördüklerinde kesmeyecek.ardından ocak sonunda afrikadan atak gelecek +16 lar istanbulu ziyaret edecek kışı bitirenler olacak istanbulda ocak ayı sıcaklık rekoru kırılacak 24-26 dereceler ölçülecek forumdakiler depresyona girecek fakat bu kısa sürecek 4-6 şubat gibi balkanlardan gelen çok soğuk hava dalgası orta karadenizden akdenize kadar uzanan 965 lik bir alçak basınç alanı oluşturacak istanbula -16 girecek 4 gün boyunca yoğun kar ve tipi olacak 1987 egale edilecek geçti mi geçmedi tartışmaları yapılırken daha bu sistem bitmeden 8-10 şubat gibi sibirya ayısı -28 lik çekirdeğiyle kırıma -24 ile istanbula oturacak ve bu sefer bermuda başta olmak üzere bütün istanbul kaymağını yiyecek 1987 geçilecek her ilçede 120-140 cm kar örtüsü birikmiş olacak bazı yerlerde 2 metreler ölçülecek ardından şubat sonu yine efsane adayı bir sistem her yere en az 50 cm kar bırakacak ama istanbulu bu kesmeyecek :D

Perşembe günkü yağışla soğuğu biraz daha çakıştırmayı başarabilirsek büyük sürpriz yaşanabilir diye düşünüyorum ama son GFS çıktısına göre bence kıyılarda sulu kardan ötesi zor.çiy noktası sıcaklığı 0'ın altına düşüyor.üst seviyelerdeki soğuklar da -5,-7 aralığında fakat yer seviyesi biraz sıcak kalıyor sanki

Skiron ve U-WRF'nin Cumartesi gece 03:00 için verdikleri görüntülere bakarsak Anadolu Yakası için hiçbir sıkıntı olmadığını anlayabiliriz.Zaten şu andaki radar görüntüsünden bile anlayacağınız üzere yoğunluk Anadolu Yakası'na geçmiş durumda.Gereksiz polemiklere girmeyelim lütfen.Anadolu Yakası da bu gece çok iyi yağış alacaktır.

ya ben çok endişeleniyorum arkadaş :D bu sene son gün bile sistem değişiyor daha 5 gün var 5 yıl gibi herşey bizim lehimize olur inşallah dilerim rabbimden

bravo işte ben de bunun bilincinde olunması gerektiği kanısındayım.Gfs bu sene alçak basınçlı sistemler konusunda inanılmaz bir başarı yüzdesi elde etti diyebiliriz.Sistemin yarın sabah güncellemelerinde törpülenme ihtimali ve alçak basıncın mora yarmadası ve italya arasında oluşma ihtimali hala çok yüksek.dolayısıyla bu sistemde -6 -9 arası bir soğumayla ayrılacağını düşünüyorum iatanbulun.yüksek bölgelerde kar yağışları görülecektir tabi ki ama sahiller için havada kar ihtimali şu tablonun değişeceğinin aşikar olduğu şu görüntüde fazla olası gözükmüyor.yarın sabah ya da en geç akşam modellerdeki törpülenme ve ab'nin batılamasını görmeden mesajımın silinmemesini talep ediyorum.sonuçta herkesin tahmin yapma hakkı var ve bende bu seneki sistemlerle geçmişteki deneyimlerimi karmaladığımda bu sistemin italya-yunanistan taraflarına patlama olasılığını %90 olarak görüyorum inşallah yanılırım