Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gidiş felaket, 3-5 Mart yetmeyebilir ve karseverlere yetmeyebilir. Mart uzun sürecek gibi. :)

Soğuk anormali raconunu biz keseriz umarım. :S

hakikaten de öyle , peşpeşe salınımlar var şimdi de 8/1/2/3 oluyor ve Aman Allahım diyorum

2/5 döneminden sonra 6/10 civarları da çok fena daha önce konuştuğumuz gibi , Forum çökertecek sistemler görünüyor , ne yapacak bu ılıkçılar :)) VP anomali beklentileri de destekliyor , Gwo da ille de salınım diyor , işleri kim yapacak biz bu kadar dalarsak bu avcılığa 🤗

• hakikaten de öyle , peşpeşe salınımlar var şimdi de 8/1/2/3 oluyor ve Aman Allahım diyorum

2/5 döneminden sonra 6/10 civarları da çok fena daha önce konuştuğumuz gibi , Forum çökertecek sistemler görünüyor , ne yapacak bu ılıkçılar :)) VP anomali beklentileri de destekliyor , Gwo da ille de salınım diyor , işleri kim yapacak biz bu kadar dalarsak bu avcılığa 🤗

Şimdi farkettim ben cümlemde iki kere yetmeyebilir kullanmışım. Soğuk hava çarptı heralde. :))

Elinize sağlık müthiş tespitler hocam, bu gidiş hızlı ve öfkelinin yayınlanmayan sahneleri gibi adeta. Bir dakika dejavu mu olduk ne, aynı Aralık'ta ki gibi.. 8)

Rexoxxx Olumlu manadaydı hocam.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Elinize sağlık müthiş tespitler hocam, bu gidiş hızlı ve öfkelinin yayınlanmayan sahneleri gibi adeta. Bir dakika dejavu mu olduk ne, aynı Aralık'ta ki gibi.. 8)

Bingo , işte bu ya, tebrikler

Aynı Aralık döngüsü , peşpeşe 4/5 sistem

Ama şimdi daha sağlam adımlar

Yaşa ve Gör ile hem modelleri hem zaafiyeti kendine getirdik

27/28’de yüksekler örtü , sahiller havada kar alınca zaafiyet maafiyet kalmadığını test etmiş olacağız 😊

• Diyagramlar kıpraşmaya başladı ufaktan burnuma güzel kokular geloo. Ao düne göre daha iyi geldi bakalım neler olacak? Eğer nao bu durumunu korur bir de ao nötre ve hafif negatife meylederse ki bu olacak gibi işte o zaman derim ki efsane olmasa bile sağlam bir sistem geloo, az daha beklemek lazım.

• Kedilerin bu sene mart ayında ekşın yapmaları sıkıntı doğurabilir zira donma riskleri var neyse şaka bir yana Martta sürprizler olacak bu aşağı yukarı netleşti sayılır.

Hocam her sene mart ayina olumlu sekilde yaklasiyoruz. Bunun nedeni sadece sinerji mi? Bu seneki mart in diger yillara gore nasil farklari var? Ya da var mi? Bilimsel olarak yani

• Bu sene mart ayı sürprizlere açık sadece modeller bunu tam olarak çözemiyor geçiş dönemi olduğundan her an değişim olur atmosferin kaotik yapısı daha da kaotik hal alıyor. Bu bağlamda uzun vadeli meteorolojik parametreleri kullanmak daha sağlıklı oluyor. Sadece modeller üzerinden hareket etmek yanlış olur. Son sistemde ben başka bir forumda İstanbul sürprize hazır olsun diye bir gün önce arkadaşlara söyledim kar beklentim vardı sahiller için Üsküdardayım ben açıkçası beni tatmin etti beklentimin az üzerinde kar birikimi oldu. Bu 27 28 sistemciği de batı karadenizi daha çok etkiler istanbulun doğusu Çarşamba perşembe arasında özellikle gece saatlerinde kky ve .kar alacaktır özellikle yüksekleri 3 5 mart gibi yaklaşık sağlam bir sistem olacağı modellerde gözükmekte bekleyip göreceğiz ama olumlu sinyaller var. Bu aradabirkaç güne ao yu da nötre ve negatife doğru indirirsek kırım üzerinden güzel bir sistem alırız NOKTA.

• İstanbul sayfasında da fikrimi arz ettim

Daha önce de defalarca belirttiğimiz üzere ;

Çok hızlı faz ve endeks değişimleri dönemine girmiş bulunuyoruz

Modoki vedası + Mart değişkenliği de eklenince zaten diz çökmüş olan modeller iyice maymuna 🐒 dönecek 😊

Bu durumda olumlu olumsuz ani değişimler , 72/144 te sistem belirmeler yada sönmeler , 48/96 da tekrar güçlenmeler olabilir, sabrı Yüksek olanlar bu süreçte başarılı olur

Özellikle İstanbul gibi yer seviyesi süprizleri yapan şehrimizi modeller bu ortamda çooook zor çözer

İlk test 27/28 Sistemi , bakalım neler olacak

Hayırlısını diliyor ve yüce yaradanın bize büyük Lütfu olan Atmosferden gelen baş tacıdır diyoruz

• Bu tablo fikir yürütmek için yetersiz

Eps çıktıları gerek , onlar daha ayrıntılı ve gün gün fikir veriyor

Bunlar çok üstün körü 10 -15 güne tepeden bakan grafikler ve bu süreci bunlarla çözmek mümkün değil