Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Al sana Omega Blokajı şom lobisi 😀

Omega şeklini almaya başlamış Gfs İstanbul Diag4eb8cc.png

Ecm Diag ise kötü değil

-13 e inen fragmanlar var

24 ü ve hele 25’ini hiç bir modele sormayın vade hala uzun

23 ve 24 için beklediğim kar fırtınası için üçyüz beşyüz binbeşyüz son 72 ye kadar gıdımsal olarak düzelip gıdıklanacağız diye düşünüyorum :)

3064db172b.png

• Görüntüler güzel.. ilk sistem -12 cepte gibi , dolu dolu 2 gün sürse bile bizi keser.. 2. sistemin aşağı yukarı ilk sistem kadar olacagini düşünüyorum... belki biraz zayıfı ya da kuvvetlisi.. henüz durumu net değil..Umarız ikisi de kuvvetlenir.. çalışmalarınız için tekrar teşekkürler.

• Görüntüler güzel.. ilk sistem -12 cepte gibi , dolu dolu 2 gün sürse bile bizi keser.. 2. sistemin aşağı yukarı ilk sistem kadar olacagini düşünüyorum... belki biraz zayıfı ya da kuvvetlisi.. henüz durumu net değil..Umarız ikisi de kuvvetlenir.. çalışmalarınız için tekrar teşekkürler.

rica ederim

Tüm sinerjiklere , emek verenlere ve erbablara teşekkürler

İkinci sistemin şakası yok

İlk sistem de gayet iyi , başta ciddiye almayan da baya çoktu , -8 bile zor diyenler vardı , Ecm biraz daha düzelince iyice ciddiye alınır

Ama dediğim gibi ikinci sistem kafamdaki gibi gelirse büyük döngü talihimiz sonucu çok fena bir sistem olur sezon tahmininde değerli Semih ustanın tarif ettiği ayarda sistem

• Əfsanədən qaçış yox

• Cold.EFso hocam ilk sistemde hala tam olarak 500 hpa kesin degil,sizin beklentiniz nedir? Bu aksam ecmwf den "return of the king" bekliyorum ne dersiniz?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil

Üstad, modellerin son 72 saate kadar tam oturmayacağını düşünüyorum. Benim öngörüm sadece bir analitik yaklaşım, bildiğimden değil :)

o bakımdan 500 hpa sıcaklıkları dahil hala ciddi seviyede olmasa da oynamalar bekliyorum. Ama yarın akşam bir şeyler kesinleşir artık.

Fakat ECMWF için beklediğiniz "return of the king" olayını, ben "reconstruction of the universe" tadında bile olabilir diye tahmin ediyorum ^^^^^^

• Cold.EFso hocam ilk sistemde hala tam olarak 500 hpa kesin degil,sizin beklentiniz nedir? Bu aksam ecmwf den "return of the king" bekliyorum ne dersiniz?

aynen Hocam ben de bekliyorum

Hem fikir olduğumuz gibi son dakika şekillenecek herşey

Bence Doğu Avrupa azora çok yol vermez ve zaafiyete sebep olmaz orası, yağış daha iyi gelir beklentim

Soğuk umduğum seviyelere geldi sayılır

Tek sıkıntı Gfs’yi sıkı tutalım

Kıvırtmaktaki namı Mars’ta bile duyulmuş çünkü 😀

• Ilker Gunebakan tanimlamalariniza hayranim hocam:) aksama gorecegiz..

Cold.EFso hocam gfs kotuyse kotu gelir iyiyse iyi gelir,sadece hem gfs hem ecm iyiyse ecm gibi gelir:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• imzalıyoruz ve her dilde yayınlanmak üzere ajanslara geçiyoruz hocam 9a5d30ecda773e4b85979fb7.gif

Şahsen sistemi öngörme mutluluğunu geçtim , modeller diyagramı berbat hale sokarken 6/7/8/1 i tahmin etmek ve bunun efsane olasılığı yaşatacağını hesaplama çalışmamızı daha çok önemsiyorum

İşte gfs’nin 3/4 şubattan sonra döngüde nasıl rezil olduğunun belgesi

691d90dee947b532593ed68d.gif

Şu an Ecm ye yaklaştı ama uzun vade için hala güven vermiyor

Uzun vadede düşündüğümüz analizi Ecm verdi ve Eps nin gösterdiği sistem döngüsüne uygun

87 kokuyor buram buram

Bunu 15 gün önce ifade etmiştik

• Hey gidi hey

Geçen hafta yapmışız bu paylaşımı

Zaman herşeyin ilacı ( Time)

• Hep aynı şeyleri tekrarlıyor gibi düşünmeyin, biraz da bir tahmin - analiz sürecine tanıklık etmenin heyecanı da var tabi.

Şubat 2.yarısından başlayıp, Mart 2. yarıya kadar olan süreci ve özelikle şu anda modellerin görüp, mutabık kaldıkları sistemleri, bıkmadan, sabırla ve umutla takipedip başardıklarıiçin;

Hava_Forum ve Cold.EFso Üstad'ları da ayrıca tebrik etmek istiyorum.

:hfyeni (25)::hfyeni (25)::hfyeni (25)::hfyeni (25):

• Bizde süreç yönetimi konusunu kafamıza adeta çiviyle çaktığınız ve sinerji desteği verdiğiniz için kutlarız sizi hocam

Asıl heyecan şimdi başlıyor

24 saatlik sağlam bir kar fırtınası alma yolunda ileri :gun_bandana::hfyeni (29):