Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aa, bak son yazdığınız ile beni tam 12’den vurdunuz çünkü o olayı ben unutmuştum onu da Ocak ilk haftası ile devreye sokalım:)

herşey de Ocak ilk hafta deme 😬

Mjo analogu yaptım saatlerce

5/10 Ocak , tamda Semih ustanın beklentisine uyan sistemler için adeta selektör yapıyor , önceki sayfada o dönem için bişeyler yazmıştım, umarım tam isabet eder

• Dün sabah yaptığım tahminin öğleye doğru tutması ile kendime bugün izin verdim tahmin etseydim zaten tutturacağıma dair özgüvenimde bir eksiklik yoktu...Efsane bir tahminciyim...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Herşey “gıdım gıdım” ve adım adım iyiye gidiyor Allah’a şükür

Atmosfere baskı , zorlama , sıkıştırma , karamsarlık yada tersi sökmez

Rahat olup tadını çıkartmak en güzeli

Dünkü sistemi bile yeterince çözemedik

İstanbul’da 7/8 cm kar tutan yer olmuş da haberimiz bile olamamış

• GGS-3 En büyük zafer olacak bizler için

Modeller gıdım gıdım düzelmeye devam ediyor çok şükür

Önemli olan bunu yakalayıp “tez” yada “teori” haline getirebilmekti

Bu sistemi ne zamandır takip ettiğimi ve bu sistem için hedeflerimizi bilenler bilir

İlk örtü ilk aşk ilk heyecan ❄️😍

Ve peşinden efsanevi görüntülere hazırlık

İlk defa uzun süredir peşinde koştuğum bir gıdım düzelme sistemine başlık açmıyorum ( ama başka arkadaşlar da artık açsın lütfen , bağıra bağıra geliyor 25/27 dönemi )

BAM BAM BAM modeli

a5318ba4b79d6.pngf5c3a21.png

• Cold.EFso. model yorumlamaya yazmayı planlarken kendimi burda buldum.Bu sezon Edward'a tatil bol keseden , istediği kadar güneşin tadını çıkarıp ,pikniğe çıkabilir:chinese:.Aralıkta 5 Ocak'ta 6 Şubat'ta 7 /scatisma2::341

• Bu harita tek başına bir anlam ifade etmiyor benim için ,en az 5 tane veri ile mukayeseli değişimlerinin bir anlamı var olabilir

Şu an sadece sisteme odaklıyım

26’yı 27 ye bağlayan gece geç saatlere kadar İstanbul örtü almazsa ( on gün önce yazmıştım bunu ) Bastardı karşısında yenilmiş olacağım 😀

• Böyle olur mu :) Dahil olduğum yabancı bir forumdan kısmen yapılan bir alıntıdır.Fikir vermek adına paylaşıyorum...

20z.PNG

Toplam GLAAM anomali, son 2 hafta boyunca tekrar düzenli olarak artmaktadır.

20w.PNG

Nispi AAM eğilimi anomalisi geçen haftada tekrar yükseldi ve zirveye çıktı gibi görünüyor.

20x.PNG

FT düşmeye devam etti ama en düşük noktasına yakın görünüyor.

20y.PNG

Global MT (siyah çizgi) biraz düştü ama NAMT (mavi) gibi + da kalır. Beklendiği gibi, EAMT (kırmızı) kısaca gitti - ama bu birkaç gün içinde tekrar kuvvetle yükselmesi bekleniyor (eğer daha erken değilse). Görünüşe göre, EAMT'deki son sıçrama, tahmin edilen üst katmanı ısıtmıştı ve aralık sonu ocak başı (SPV'nin sona erdirilmesi için) gerekli görülüyor.

20v.PNG

MT, EAMT ve özellikle de Moğol Dağları'nın olağanüstü yükselme özelliklerine sahip olduğumdan bu yana, Gravity Waves (GWS) ve Gravity Wave Drag (GWD) ) ayrıca canlandırıcı sürecin bir parçası. GWD ve EAMT arasında birkaç gün gecikme ile hafif bir korelasyon olabilir. Üretilen tüm küresel GWD'nin çoğu güney ve doğu Asya dağları arasında 30N ve 50N arasında 28N ila 33N (Himalayalar), 34N - 42N (Tibet Platosu) ve 43N - 48N (Moğol Dağları) arasındadır. Şu an (GWD, Tibet Platosu üzerinde -ve Himalayaların üzerinde + bulunuyor.

20u.PNG

GWO + kaldı ve son 5 gün içinde tekrar yükseldi ve son 2 gün içinde amperde arttı.

30g.PNG

faz tablolarını bir hatırlatma olarak üretmek her zaman faydalıdır. Faz 5, global MT ile birlikte gördüğümüz gibi + ve MT ile ilişkilidir.

20n.PNG

Şimdi benzer şekilde karşılaştırmak her zaman zordur. Bilinen bir önyargıya sahip olan GFS'imiz var ve önyargılı grafikler üretiyor. Bununla birlikte, GFS çıktısı ile devam eden teknik sorunlar var. GLAAM'ı -ve bölgeye götürüyorlar, fakat bu, şu anki gerçek AAM seviyesi olan ve + dır.Yukarıdaki GWO / FNL çizelgesinde gösterilen AAM, her zaman çok daha doğru ve geçerli konumun düzeltilmiş "nihai" analizidir (2 günlük zaman gecikmesi), ancak bir tahmin çizelgesi değildir.

20m.PNG

Daha sonra, bilinen bir + önyargıya sahip CFS tahmin listelerine sahibiz! Bir şey kesin, GFS ve CFS tam bir anlaşmazlık içinde! GFS ve ECM, gelecekteki SSW'nin türü için bile. Farklı çıktılardan oldukça farklı olan önyargıları ayırmamız gerektiğinde bizim için çok sinir bozucu. Trendler bile ters yönde!

20t.PNG

RMM MJO parsellerinin 1. haftadan sonra oldukça güvenilmez olma eğilimindedir, filtrelenmiş VP200 haritaları ve filtrelenmiş potansiyel hız faz boşluk diyagramları keza öyle Ancak tüm tahmin araçlarının kullanımları vardır. Günümüzün RMM tablosu tüm modellerle daha önce gösterilmişti, ancak belirsizlikler göz önüne alındığında, birkaç model için topluluk dağılımlarına odaklanmak istedim. GEFS önyargı düzeltilmiş çizelgesi, MJO'nun 5. fazda durağan oluyor. ens yayılması iyi bir amperle (hiçbiri merkeze dalmaz) ve bazılarının faz 6'ya doğru ilerlemesini sağlar faz 7, Ocak ayının ilk yarısında iyi bir amoer 8 ve 1 ana SSW etkileri ile örtüşür. Daha koyu gri (odaklanmış ens yayılımı), amper artışında faz 6'ya doğru yavaş ilerlemeye işaret etmektedir. Önümüzdeki birkaç gün içinde işler önemli ölçüde değişebilir.

20s.PNG

Bu arada ECM, neredeyse mükemmel zamanlama ile daha ilericidir, ancak ani haftada 2 kez merkez ya da en azından azaltılmış ampere doğru bir dönüşe yol açar. Belirsizliği yansıtan ens üyelerinde oldukça yaygındır. Bazı üyeler sadece görmek istediklerimizi yapıyorlar - Ocak ayı başlarında iyi amperde faz 7'ye doğru ilerliyorlar. Son SSW'nin etkileriyle çakışan neredeyse rekor yüksek faz 7'yi hatırlayın! Genelde, amplifikatörü koruyup artırabilirsek yavaş ilerleyiş iyi bir şey olacaktır.

20r.PNG

Diğer modeller, büyük çocuklar arasında bir yerde tema etrafında varyasyonlar üretiyor.

20q.PNG

20p.PNG

• Cold.EFso üstadım bu 26'sı gibi gözüken sistemi bir hafta önce 23 Aralıktan birkaç gün önce yada sonra nereden bekliyorsunuz diye sormuştum.Tahmininiz umarım başarılı çıkar çünkü birkaç gün ötelemeli olsa da gelecek galiba.

• Panel Date/Time W.10M W.850 Rain Cape LI DAM H.850 H.500 T.2M RH.2M T.850 T.500 Baro Clouds Snow

+117 Tue 25/12 15H 25 VentoDir 26 VentoDir 0.2 12 11.5 534 1471 5513 6.7 74 -4.6 -24.6 1021.3 100 250
    +120 Tue 25/12 18H 25 VentoDir 27 VentoDir 0.0 6 11.9 532 1472 5497 6.1 70 -5.6 -25.5 1022.0 91 250
    +123 Tue 25/12 21H 22 VentoDir 27 VentoDir 0.1 22 11.0 530 1469 5477 6.1 70 -6.9 -26.7 1022.1 96 150
    +126 Wed 26/12 00H 22 VentoDir 25 VentoDir 0.4 44 9.9 528 1463 5452 5.6 73 -7.0 -28.0 1021.6 98 200
    +129 Wed 26/12 03H 18 VentoDir 27 VentoDir 0.6 47 9.0 527 1461 5433 5.4 74 -7.2 -29.1 1021.6 100 200
    +132 Wed 26/12 06H 18 VentoDir 27 VentoDir 0.8 47 8.6 525 1469 5429 5.4 73 -7.4 -29.7 1022.5 100 200
    +135 Wed 26/12 09H 22 VentoDir 25 VentoDir 0.5 36 9.6 526 1472 5435 6.0 65 -7.6 -29.1 1022.7 99 200
    +138 Wed 26/12 12H 22 VentoDir 22 VentoDir 0.2 22 10.8 527 1466 5443 6.1 63 -7.3 -28.0 1021.7 81 200

İstanbul Arnavutköy

• 8 Aralık’tan beri takip ettiğim 23/26 dönemi için tam 14 Aralık’ta bu cümleleri yazmışız , Allah’a çok şükür tam istediğimiz gibi gelişiyor

Hatta aysonu sistemini bile iyi özetlemişiz , o da dikkatimi çekti

Efsane kokusu var ilerisi için

Ama ilk hedefim 26’yı 27’ye bağlayan gece örtüyü kapmak

Yoksa Edward ve Bastardı’dan çekeceğim var 😀

İşte 14 Aralık’ta ben örtü beklerken 26 Aralık görünümü ve bugünkü görünüm Eps’de( bize sistem ihtimali sıfır demiş ve biz inatla peşinden koşmuşuz beklentimizin)

Tahmincilik; gelişi güzel çok veri kurcalamak değil , atmosfer babayı HİSSETMEK ve sinerji ile yaşamaktır

3ce436e1c.pngcafe2e36.png

• bildiğiniz üzere on gündür takip ettiğimiz kapı gibi 24/26 dönemimiz geliyor , ama o beklenen büyük sistemle difüzyon etkileşimi yapacağı için pek topa girmeyi düşünmüyorum

Önce GGS gibi görünüp sonra GÜMBÜRANZİ olma potansiyeli var

Zaten Bastardı ile yaptığım tek taraflı iddia gereği 26’sı gece geç saatlere kadar İstanbul 10 cm örtü görmezse Cold.EFso tezleri ÇÖKECEK 😀🌞

Çok şükür 26 sı için % 75 lere çıkan bir kar olasılığı ...

Artık fazla söze ve yoruma yok , izlemek ve yaşamak diyorum nasipse

Sistemi istediğimiz ve beklediğimiz şekilde almak üzereyiz , devamı ve ondan sonrasını da yukarıda ve başka konularda elimizden geldiğince uzun uzun analiz etmiştik ( Adım adım sertleşme ve iki zirve sistem )

Benim için verimli ve bir o kadar yorucu Aralık ayı oldu , referans vermeden tarihleri, tezlerimizi cümlelerimizi olduğu gibi Araklius yapanlar ve kendine mal edenler bu ülkede bilimin önünde engeldir

Hf yönetimi bu sektöre büyük katkı yapan insanlar , hepsine teşekkürler

Allah en hayırlısını versin

• Muhtemel salınımın 192-240 saat aralığı kadar bir zamanımız var halen

Bu yıl için oldukça uzun bir vade artık bu

muazzam mjo dansı izliyoruz

( diyagram paylaşmak değil marifet , mesele onu hakkaten okumak ve 12’den vurabilmek tarihleri , tahmin = tarih )

Ama ılık fazlara geçiş yok şükür halen

No zıkıntı tamam tamam

Sadece modelin kafası karıştı

Ama gfs’nin :)

Ecm’de sorun yok , beklentisine uygun ilerliyor ( okumasını gerçekten bilenlere ve sinerjinlere

Zaten Aralıkta Ecm mjosu favorim demiştim ve çok şükür yanılmadık şu ana kadar

Uzun vade tahminimi günler önce yapmıştım , en kötü şu Sinoptik olur

Bir de Nao 300 saat sonra negatif bu iş bitti diyenler var , geçen 120’de değişti Naoldu? ne çabuk unuttunuz onu

• Ama daha uzun vadede 5/10 Ocak dönemleri için Arctik Blast , enlemlerin yer değiştirebileceği kıvamda bir atak olasılığı ( daha ilk sinyaller bu , değişim olası) göründü bu akşam analizlerimde

Sanırım peşpeşe ve sertleşen ataklarda zirveyi göreceğiz bu kış

Gel birazcık bana doğru 😊❄️☃️

geçen hafta yaptığımız uzun vade analizi sanırım final tahminim olacak ve sinerji desteğine devam edeceğim

Çünkü yukarıda ve model sayfasında belirttiğim nedenler artık sabır sınırlarını zorluyor

Şu anda takip ettiğim veriler gayet iyi ve Cfs buna yakın bir görüntü verdi

Önce yakın ve orta vadeyi doya doya yaşayalım ki ne sürprizler var

Sinerji ve aşkla atmosferi sevenlere ne mutlu

a6eca.png

• Gıdım Gıdım teorisimi yoksa Cold.EFso BAM ! etkisimidir tartışılır ama Cold.EFso hocamız önceden parmağını basmış bu tarihlere(26 Aralık)

• inancımız ve sinerjimiz yeter :)

Not : 2 günden beri griple boğuştuğum halde, sadece sinerji amaçlı PC başındayım :)

çok geçmiş olsun abi

Biz de size sağlık ve afiyet için dua ve sinerji yolluyoruz

25/27 ve yaklaşık olarak 31/2 güçlenince inşaAllah sağlık ve moraller de yerine gelecektir nasipse