Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso hocam ventrice uzun vadede aşırı negatif( Nao)mu bekliyormuş?

En önemli uzun vadecilerden sayılan ve insanların çoğunlukla ondan copy-paste yaptığı Ventrice dayı 15 kasım civarındaki tahminlerinde 30 kasım ve devamı için Avrupa ve Amerika’ya ( kendi köyü Boston) etkili soğuklar bize de tatlı bir Azor bekliyordu ama avucunu yaladı 😀

• Ohh mis analog yıl tahminim falan kalmadı.El nino beklenen kış, la nina davranışları gösteriyor.Doğan görünümlü şahin gibi bir kış.Kasım verileri gelsin tekrardan bir inceleme yapıp noktayı koyacağım...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• ve Cfs hislerimize tercüman oldu

İşte bunun için bu sisteme son 72 hatta son 24 sistemi diyordum

İşin içinde Ull, blokaj, Azorun 5 derecelik nazı , doğumuzdaki YB’nin oynaklığı ve çok parametre girince bu normal

Ama Efsane Cuma’ya doğru adım adım heyecanla takip

Süprizlere hazır olalım , benim tercihim olumlu anlamda sürpriz , bakalım nasıl olacak , Ah bir Kasım efsanesi ne güzel olur değil mi 😊741b69dbbe8f3d.png

89b6730ae704c974ce0ecb7.png

• cfs yakın vadede tutarlı bir model midir ?

arada trik noktaları yakaladığı ve öne çıktığı oluyor ama bir ECM kadar istikrarlı değil tabiki

Bu güncellemeyi ne kadar hassas bir denklemde sistem aldığımızı ve çok daha iyi yönlere evrilebileceğini göstermek için paylaştım ( tersi de olası ama tercih kişiye göredir )

• dogu karadenize bi gün bi sistem patlicak ama saglam heehalde. Önce bati kesimler:thumbup:

Duzeltme olarak meseka istanbula 3 tane ksrli sistem olur. Topalasan 3 sistemi 1 metre olur. Ama dogu karadenizde mesela 2 sistem alsa bile 1 metreyi rahat bulur. Oyuzden dogu karadenizliler uzulmesin. Illaki sistem alacaklar.

Einmal editiert, zuletzt von Tahminkolik ()

• dogu karadenize bi gün bi sistem patlicak ama saglam heehalde. Önce bati kesimler:thumbup:

Duzeltme olarak meseka istanbula 3 tane ksrli sistem olur. Topalasan 3 sistemi 1 metre olur. Ama dogu karadenizde mesela 2 sistem alsa bile 1 metreyi rahat bulur. Oyuzden dogu karadenizliler uzulmesin. Illaki sistem alacaklar.

daha önce de bu sayfada ve diğer sayfalarda yorumlar yaptınız , epey de merakınız var ama Türkçe yazım hatalarınız var

Yazının düzeltilmiş halinde bile en az 7-8 yazım hatası fark ettim

Bu site iki kişinin özel mesaj alanı değil ki

Belki on binler yüzbinler okuyacak bu mesajları

Sadece size değil bu hataları yapan herkese bu uyarım

Güzel Türkçemiz kardan kıştan da önemli

• Gfs’nin sadece 4 gün önceki diyagramına ve son diyagramına bir göz atalım

Artı 5 nere ve -5 nere

Kim kime benzemiş ,

Kısa vade tabiki ECM üstün

Uzun vadede Ncep verilerini baz aldığımı zaten belirtmiştim

En kısa vadede ise kimse kral değil , tek kahraman ATMOSFER

bu sistem değişmeye daha doğrusu taşlar yerine oturmaya devam edecek

Sinerji ve kar aşkı kazansın ..6937f15f38f0a9bd81c2b7b.png

c080861.png

• ECM’yi takdir etmemek elde değil

4 gün önce gösterdiği sinoptik çok az oynamalarla bu güne kadar geldi. Sadece soğuk çekirdek gücü ve etkisi netleşmiyor ve son ana kadar süprize açık.

Zaten o az oynamalar sistemin kaderini belirleyecekti ve işin erbabları her yorumunda son ana kadar değişime açık dediler ( hem mevsim , hem sistemin omurgası hem de enlemimiz için bu tarihteki sert soğuğa karşı direnç etkisi)

Nitekim hala değişim söz konusu ve son ana kadar öğrenerek takibe devam

Acaba daha iyi gelmesi için ne gerekir , bu mümkün mü , -10 girse ne güzel olur demek suç oldu bazılarınca

Oysaki 14-21 kasım arası modeller berbatken Aysonu sistem mistem yok diyenler hatta Aralık ikinci haftaya kadar işimiz zor diyenler , şimdi bu nimet gibi sisteme , ECM’ye Yada foruma çeşitli kelimelerle gönderme yapıyorlar

Mis gibi sistemimiz ve devamındaki Aksiyon dolu günler hayırlar getirsin

Aysonu sistemi forumun ve az sayıdaki sinerjik bilge kitlenin zaferidir ( aşırı negatif Nao değişimini öngörmek başlı başına zaferdir burada Ventrice bile yanılabilmiştir)7772af4952f4e.png

62b847673c962d533046bf.png

• Herşey ortada zaten hangi modelin bu sistemde başarılı olduğu ortadadır sistemi kovalıyanlar zaten biliyorlar. Sisteme gelirsek vallaha ben şükrediyorum çok iyi bi sistem bizi bekliyor ayına göre, ayrıca en önemli konu aşırı negatif endekslerle Avrupa avcunu yaladı en sevindirici yanı bu daha ne olsun.

• 2011 ve 2016 güzlerin de lodos hadisesini çok az yaşamıştık özellikle 2011'i net hatırlıyorum anneannem köydeki yapraklar hiç dökülmedi dökülen de olduğu yere döküldü kıble rüzgarı esmedi bu sene demişti. 2016'nın eylül ayı biraz sıkıntılıydı ekim ve kasım oldukça yağışlı ve serin geçmişti. Bu yıl 1.5 ay iyi 1.5 ay yüksek basınçlı kurak bir sonbahar yaşadık. Ancak lodos neredeyse hiç esmedi bu kurak süreçte. Geçen yılın arşivine baktığımda neredeyse her gün lodos var bu tarihlerde bu yıl kasım ayında dahi 1-2 günü geçmedi bu kış için önemli bir parametre olduğunu düşünüyorum

• Ohh mis analog yıl tahminim falan kalmadı.El nino beklenen kış, la nina davranışları gösteriyor.Doğan görünümlü şahin gibi bir kış.Kasım verileri gelsin tekrardan bir inceleme yapıp noktayı koyacağım...

bu alanda cesur ve açık sözlü olabilmek başlı başına bir takdir konusu

Hatalı veriler Yada yanlış yorum da yapabiliriz

Yada bir veri yanlış yorumlanıp doğru sonuç da alınabilir

Hiç önemli değil

Önemli olan bilimsel olmak , gayret göstermek , kendini geliştirebilmek ve topluma yararlı olabilmektir

En azından nelerin olamayacağını deneme yanılma yoluyla ıspatlamış oldunuz

( ha bu arada demesem içimde patlar , ne kadar çok lüzumsuz veri o kadar çok karın ağrısı 😀😬)

• Sizi bilmem ama Kasım sonu ve Aralık başı da olsa özellikle sıcaklık anomali haritaları bu aylarda çok şey ifade etmiyor benim için özellikle kar beklentisi anlamında! Aralık sonu Ocak başı anomali haritaları kar beklentisini realize etmek tahmine çevirmek adına daha doğru sinyaller veriyor kanımca!

• Haklısınız hocam , ancak soğuma soğumayı çekiyor Yada tetikliyor

Kasım ilk yarısı berbattı , ikinci yarı umut çoktu ama Aysonu sistemi dışında Aksiyonlu bir ay olduğuna inanmıyorum

Aralık ilk yarısı için sizin gibi değerli üstatlardan destek bekliyoruz

Zira Global üstatlar biraz beklemeye aldılar çünkü.

Veriler çok karışık , fazlar , basınç beklentileri , kilit noktalar hep sürpriz değerlerde

Önem verdiğim yabancı üstatlar ve kaynaklar birkaç gündür uzun vadeyle ilgili pek tweet bile atmıyorlar

Bunda başta Nao süpriz değişimi, fazların aşırı değişkenliği ve görüldüğü üzere modellerin bile kısa vadelerde farklılaşması rol almış olabilir , Yada öyle denk geldi diyelim . VSI yine bizi ılık tarafta bırakmış

3c30d8453460e0730.pngAncak Aralık ilk yarısı oldukça sağlam bir sistem alırsak çok şaşırmış olmayacağım

En azından epeyce soğuk sektörde kalacağız gibi bir görüntü var son bir haftalık verilerde

Bu arada önce -3 sonra -6 ve daha sonra -10 ve altını görürüz realitesi bir kez daha adım adım gerçekleşiyor

• "verinin "doğruysa gereksizini kabul etmiyorum Cold.EFso hocam.Neye göre kime göre gereksiz ayrıca tartışma konusu olur.Atmosferde her değişim bir diğerini tetikliyor.AAM de gerekli tibet platosunda oluşan tork da gerekli.Atmosferin bilinmez yapısını öğrenmek aslında o kadar da kaotik olmadığını kendi işleyişinde de bir düzen olduğunu ortaya koyuyor.Önemli olan bu işleyişi olabildiğince anlayabilmek.PC yetersiz bellek veriyor açık olan bazı sayfaları duvarımda yazdım.100 pencereyi aştım.100 ünün de tamamını bilmiyorum belki ama 30 ını anlayabilliyor 30 unu öğreniyor 20sinde fikir sahibiyim zaman yetmediği için kalan 20sini sadece izliyorum...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...