Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • peşpeşe 7/8 soğuk sistem ve gıdım gıdım soğuma , hafif kar ve bu sistemlerde en fazla 10 cm örtü gören 2 aylık süreç mi?

Yoksa aralıklarla 2/3 ılık ve yağmurlu sistem ve bir ay civarı YB ama finalde 40 cm örtü yapan siklonlu sistem taşıyan 2 aylık süreç mi ?

Valla bir ay üst üste YB bana çok çekilmez geliyor

Çoğu insan ikinciyi seçer ama ben birinciyi seçerdim galiba 😊

• Jet stream üzerine araştırma faaliyetleri

Pahalı teknoloji roketleri kullanmışlar

Bu Harika bir haber aslında sektör için

100/300 hPa bölgesi rüzgar davranışları kutup tropik arası ilişkinin pik noktası

Hep demişimdir , Rüzgarlar rüzgarlar ah rüzgarlar , onu çözen dünyayı çözer..

• 2019/2020 kış analizimi tüm soğukçu kardeşlerime armağan ediyorum

Öncelikle Nötr yılda olacağımızı Temmuzdan beri ifade ediyordum , birçok La Ninacı ve az sayıda Ninocu yaklaşımlara rağmen ısrarla Nötr demiştik ve NOAA dün itibariyle kışın ilk yarısına yüzde 85 , ikinci yarısına yüzde 60 Nötr şartlar beklentisini açıkladı , bundan dolayı özgüvenle başlıyorum

47af3.jpg

3e9a0402b56df5f5304.jpg

Kış için yapılan tahminlerde Ekim ayı çoğunlukla yanıltıcı oluyor , Ekim başı sistemini ve Ekim sonu yaklaşan sistemi öngörmemle beraber Ekim ortası ve geneli kurak geçti , bu durum üzüntü verici olsa da büyük resmi görme açısından engel olmayacaktır

81d70ece0974320bacb4.jpgfacf5032ff24.jpg

Şimdi yukarıdaki 2011 kasımından Amerika için yapılan tahmine ve yanılmalarına bakalım

Görüldüğü üzere Kasım ortası tahmin bile fena yanılmış , yani sadece yakın çekim verilerle değil uzak çekim veriler benzetimler bana göre daha çok işe yarayacaktır mevsimlik tahmin için

YİRMİ-YİRMİ KIŞI ☃️❄️💥;

Öncelikle bu yıl benim için çok yüksek ihtimalle uzaktan Şahin gibi görünen Ferrari’dir (uzun soluklu ve metrajlı Enso verileri , rüzgar davranışları analogu , Qbo meyli ve Kelvin korelasyonu analogu ile AO-Nao beklentim ve en temel teleconnection argümanım mjo dan hareketle , fakat çok yorucu oldu bu süreç dilerim haklı çıkarım) bu sonuca ulaştım

Kışın ilk yarısı için

Kasım 20- Aralık 20 birinci faz

Aralık 20- Ocak 20 ikinci faz olarak ele aldım

İkinci yarı daha sonra Aralıkta tahmin yapacağım 20 Ocak - 20 Mart arası dönemi vadesi çok uzak o dönemin

İlk yarı için beklentim şöyledir ;

aee5003b1a651eeb553.jpg

İlk yarı öncelikli (ilk fazda) ağırlıkla belki kuzeydoğulu sistemler olsa da zamanla sistemler ülke genelini etkileyecektir diye umuyorum , Azordan muazzam hamlelere gerek kalmaz kanımca (ancak Hazar ve Basra’dan rahatsız edici YB köstekleri aralıklarla olacak )

1bd3d440b6ea88ac.gif

Yıllardan hangisine benzetirsin diye sorulursa yukardaki anomali olan 2012 kokusu alıyorum derim Allah’ın izniyle.

Hayırlı ve depremsiz bir yıl diliyorum

• Cold.EFso hocam nötr sezonlarda çeşitli kışlar yaşanmış mesela 73 yılı çok kurak geçen bir sezon 81 yılı çok iyi bir sezonken 86 nam yapmış kış değildir. 2009 2012 ye çok benzesede farklı kislardir. Eğer direk buna bakarsak yanılırız ama sizin gibi bir-çok istatistiki birlsetirirsek benzer seneyi bulabiliriz.bide anladığım kadarıyla ilk dönemde sıkıntı yok sıkıntı kışın en önemli zmañi ocak 'ta baş gösterecek.bu arada 2012 bence çok çok iyimser tahmin olir

Einmal editiert, zuletzt von kilanli ()

• İki sene önce Amerika’nın yaşadığı yüzyılın soğuklarını hatırlarsınız

O kış NOAA beklentisi mevsim normalleriydi ama rüyalarında bile göremeyecekleri soğuğu görmüşlerdi iki sistemde ve anomali mosmordu o dönem(kışın geneli mavi oldu)

8301c0362df55ccc4.png1d99dfe05c593a5.jpg

Onun için ne olacağı pek belli olmaz , tahminler adı üstünde tahmindir, nasipte ne varsa o olacak ve göreceğiz

Bu arada bu kış için ferrari nitelemem arada kaynamasın isterim

d1d28ecac64.jpg

2012 dediysek güzel bir sinoptiğini hatırlamadan olmaz elbette

8228cd25cf7.png

• Kimse meteorolojiyi tinlamiyor yada hava ile isi yok diyeyim. Kar sever biri olmasam bende ilgilenmezdim. Kimse bizim gibi kar ne zaman yagacak, kis nasil gececek vs diye dusunmuyor akillarina bile gelmiyor. Sadece yarin ne giysem yagmur yagarmi diyip hava durumu uygulamasina giren az sayida insan var. Yani sadece biz manyagiz.

Aynen öyle.eger hava durumu ilgin varsa millet gülüyor.hatta aman kar yağmasın diyen bir ton insan var kar yagamyinca ne olacağından bihber.oysa dinya da bircik felaket ve sorun hava olayalarinfan geliyir ciddi bi is bence

• Şu görüntülere bak ya , ağlamak istiyorum sayın seyirciler 😂

f4600a09b.png85f72b35.png

Başlığı Erken kış değil , Ep Erken kış yapmak iktiza eder ama neyse

Gaza fazla geliyor olabiliriz ama hakettik

Çünkü uzun süredir sisteme susadık

Belki Böyle gelmeyecek olsa bile ciddi üşürüz çünkü potansiyel iyi , engel az

Bana göre gelecek zaten biraz değişse de

Ama önce 28/30 Ekim taşları döşenmeli ki 1/3 Kasımın anlamı ortaya çıksın

• Cold.EFso dostum utanmasa ikinciyi indirecek resmen, sistem gerçekleşirse Kasım efsanesi olarak elimden gelse Tablo yaptırıp astırırım eve.:)8o:D^^

İnsan bu kadar YB li günlerden çıkınca kafayı yiyor, aynı çölde kalmış insan gibi susuyor insan, dediğin gibi...:D

Selamlarımla...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Yakın vadede sistem vermekte en cimri model CFS’dir

Uzun vadede (300/500 saat) ne kadar cömertse kısa orta vadede o kadar cimridir (150/250 saat)

Cfs bile bu kadarını gördüyse gelişmeler iyi demektir , ayrıca Mjo analizimizde 8-1-8-1 git gelinin ardının mutlaka sert olacağını belirtmiştik iki hafta önce ..

Bakalım Ekim sonu Kasım başı umduğunuz güzellikler gelecek mi

81cd44cd9fffb905.pnga919bda1.gif

• Hocam acaba kasim efsanesi mi alicaz. Bu kis hafizamizda bu yer tutucak acaba.

ihtimal az değildir bana göre

Artık normal şeyler yaşamayacağız

Neometeo dönem diye isim vermiştim içinden geçtiğimiz yıllara

Kahraman olmaya çalışmak değil Atmosferi anlamaya çalışmak olmalı şiarımız

Ayrıca Enerjinin korunumu kanununa en çok atmosferde inanıyorum

Aşırı durgunluk bir gün mutlaka enerji patlamasına dönüşür

Kasım başı buna namzet , olmasa mutlaka yakın zamanda olur

Ama kasım başı sistemine yüzde 75 ihtimal veriyorum

Vade hala uzun sabırla takip edeceğiz

• Cold.EFso hocam sen atmosfere lakap takmayı seviyorsun ben de yenisini eklemek isterim :)

Ekim ayında yaşadığımız havalara ve yağışsız günlere ''iyi huylu yüksek basınç'' diyorum kendimce. Neden peki? Geçmiş sonbaharları düşününce 2011, 2015 birbirini andırıyor. İkisi de sonbaharda yağış açısından tatmin etmese de soğuk ve serinlikleriyle dikkat çekti. Havalar çoğunlukla kapalı veya sisli giderken zaman zaman yağış geçişleri de yaşadık ama lodos esip kurutmadı her yeri.

Bir de 2013, 2017 gibi sonbaharlar var bu gruba da ''kötü huylu yüksek basınç'' diyorum. Bunlarda paso lodos estirip bize yazı yaşatan yıllar oldu. Özellikle 2017 ekimi ağustostan farksız geçmişti neredeyse her gün başka bir istasyon sıcaklık rekoru kırdı.

Yüksek basınçlı sonbaharları 2 gruba ayırdığımızda ikisininde ortak noktası kuraklık olarak gözüküyor doğal olarak ancak güney rüzgarı faktörü yollarını ayırıyor ve bu ayrılma kışı da etkiliyor. Sanırım bu sonbaharın hangisine daha çok benzediğini söylemeye gerek yok :)

Tercihen serin ve yağışlı sonbaharları sevsem de durmadan lodos yiyip ortalık kuruyacağına sisli puslu arada olursa yağışlı havaları tercih ederim.

Son bir not düşeyim bu sezon kıyılar adına geçtiğimiz 2 yıla göre daha umutluyum.

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• Güzel bir değerlendirme , aynen katılıyorum

Daha doğrusu yazdan beri ifade etmeye çalıştığım şeyleri daha usturuplu bir dille bir de lakap vererek açıklamışsınız 😊

İyi huylu YB ha , iyiymiş valla

Burada açık ki Rüzgar faktörü gerçekten önemli , sizin de belirttiğiniz gibi

Çok uzun süreli YB yaşayıp sıcaklık rekoru gelmemesi de bundan aslında

Bu rüzgar karakterleri ve toprağın soğuğa olan Arzusu sezon tahminimin temeli , onun için ferro dedim aslında.

-12 girişi ülkemiz sınırlarına girdiğinde -8 lere evrilmeyen yıllara Efso demişiz

Bunu sadece Azorla açıklamak benim tarzım değil ve olamaz , Zaafiyetin bir numaralı sebebi sıcak duvar ve güneyli rüzgarlardır , olası Kasım başı salınımı bu açıdan ipucu verecektir bize