Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ilker.gunebakan hocamız bildiğin döktürmüş , efsane olasılığı kovalarken ( bana göre yüksek ihtimal artık) efsane kıvamında bir paylaşım

Katılıyorum bu değerli fikirlerinize hocam

Ancak sonuç odaklı olduğumuz ve dediğiniz parametreler tespit edilemeyecek kadar girift olduğu için klasik konvansiyonel metodoloji ile devam edeceğim kendi adıma

Yani sövüp saydığımız modeller olmasa aslında nerdeyse sıfırız

Bir an önce farklı ve mümkünse yerli model yaklaşımları görmek umuduyla

Ama önce kar kar kar

İstanbul’da 20/30

İzmir’de 10/15 cm kar görebilmek ..

• Cold.EFso

Sayın Hocam;

Kar beklentim sayenizde artarak devam ediyor. Çorlu'da köfte sözüm halen devam etmekte bu arada.

Gelin de size teorilerimi anlatıp, milli, ulusal, bize özgü, sinerjik ve enerjik aynı zamanda metodları bize ait bir modelleme sistemi konuşalım.

cm hedefim en az 50, Trakya için.

Sevgiler :)

• EyvAllah ilker.gunebakan ağabeyim

HF bilgeleri arasında müstesna bir yeriniz var , diliyorum ve umuyorum bu kadar emek ve beklentimiz büyük bir ödülle neticelenecek Allah’ın izniyle

Her türlü sürprize açık olduğum için ne şımarmaya ne de bunalıma gerek olmadığını düşünüyorum

Dilerim efsane inancımız geç de olsa gerçekleşir ( ancak hiç bu kadar inanmamıştım ve başlığı bile değiştirdim)

NEFL ...

• Hayal satıyorum

Havada kar 50 Cent

İnce örtü 2 dolar

5 cm ; 4 Dolar

10 cm ; 6 Dolar

20 cm ; 8 Dolar

25 cm ; Bedava ( çünkü tahminim o civar 😀)

40 cm : 9 Dolar

50 cm : 10 Dolar

Tahminin ne demek olduğunu bilmeyen

Modellerin maymuna döndüğü ve belki de milat olan bu yılın zorluğunu anlamayan bazı merkep yaklaşımlar isyan edip sövüp sayıyormuş

Allahtan başka kim yağdıracak bu karı

İnsanoğlu ve onun yönettiği robotlar ve bilgisayarlar aciz ilimle ancak kıt tahmin yaparlar ve kader de ne varsa o olur

Bunu bilemeyecek kadar çapsız olanlar

Benim için yok hükmündedir

Allah ıslah etsin

Değerleri de 50 cent bile etmez gözümde

Geç kış bir gelsin de göreyim sizi

Ola ki Gelmezse de bedbahtsınız

• asıl beklentim olan döngü analitiği sonuçları ve bana No Escape from the Legend ( NEFL) dedirten dönem muhtemelen ikinci yada üçüncü sistem olup 23/28 şubat ve devamı dönemdir , devasa bir SSW sonucunu umuyorum ve muhtemelen epey sürecek bir dönem

Bunun ayaklarının yere basması için birkaç gün daha gerek ama şu an gayet iyi gidişat , hedef Hava Forum iddiasına yakışan sistem

Gefs Bias Kontrol mekanizması çok gerekecek bu aralar

Sabırla Umutla ve tahminin ne demek olduğu bilinciyle çevresine sinerji yayanlara ne mutlu ..

1 Şubattan beri asıl Bombanın aysonu sistemi olduğunu vurguluyorum

No Escape From the Legend dedim hatta

Efsane’den kaçış YOK

Şimdi Gfs’nin 31 Ocaktan beri nasıl rezil olduğunu görelim

3e614d0cb65.gif5f58ce97d5b0c9.gif

Görüldüğü gibi Gfs , hem de Bias Kontrol desteği alarak döngüde fena çuvallamış

Peki Cold.EFso ne demişti

6/7/8/1 ile Şubat son haftaya gireceğiz ve ani bir soğuk atakla Efsane göreceğiz nasipse

İşte bunu Ecm döngüsü daha iyi okuyordu

66464a.gif96851aa718e992cfd3b163d.gif

Görüldüğü gibi iki modelin ikişer diyagramı ciddi bir şekilde ele alınınca Ecm çok daha iyi bilmiş umduğum gibi ve Gfs’nin saçma döngüsü olamamış

Ve ilerisi de çukurdan da aşağıda olan Gfs gibi oynak olmamalı ve öyle umuyorum

Bu durumda muazzam sistem beklentim tam da düşündüğüm tarihlerde olası ve hiç şakası yok bunun

No Escape from the Legend

2145f71838525843499b4b269.jpg

• Umarızki Ao endeksi Nötr hafif negatife yakın yani 0 ile -1 arasına iniş yaparda o soğuklar güney enlemlere iniş yapar yoksa pozitif olduğu sürece gene maximum -8e merdiven dayarız. Şuanlık böyle

MV1Nn1.gif

• Evet endeksler şu an için harika değil ama umut veriyor

Ayrıca bu sene 120’de bile endeks değişimine tanık olduk

Şimdi ilk gelen sistem 13/17 döneminde -8 girişi olduğu ve 500 de -30 alma ihtimalimiz olan saatler kar görmek de mümkün , belki son dakika golü ile yüksekler mutlu olabilir

Ayrıca uzun vadede Ecm döngüsü gibi gelirse bir kaç güne ENDEKSLER harika bir hal alabilir

Şubat sonu ve Mart ilk yarı için inancım ecek acak gibi garanti cümlelere izin vermediği için kullanamıyorum

Yoksa Allah’ın izniyle mükemmel ayarında bir sisteme kendi adıma hiç bu kadar inanmamıştım ve on gündür ısrarla vurguluyorum , Geç kış efsanesi sinerjisi yapan herkese tebrikler ve başarılar

• Cold.EFso hocam eyvallah biz umudumuzu asla kaybetmedik kaybetmeyizde Allahtan ümit kesilmez.siz bizim diriliş ertuğrulumuzsunuz son düzlüğe kadar devam olmak yada olmamak adına tüm sinerji enerji atom momentom vs.artık neolursa olsun sizinle olsun😊😊

• Şu mübarek ayet sadece kar kış rızık için değil , hayatın her anı için geçerli bizim için

Bakara Suresi, 155. ayet: Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele.

Bu da döngü konusunda kafama yıllardır uyan uyan diye vuran ayetin meali

Araf Suresi, 57. ayet: Rahmetinin önünde rüzgarları bir müjde olarak gönderen O'dur. Bunlar ağırca bulutları kaldırıp yüklendiğinde, onları (kuraklıktan) ölmüş bir şehre sürükleyiveririz ve bununla oraya su indiririz de böylelikle bütün ürünlerden çıkarırız. İşte Biz, ölüleri de böyle diriltip-çıkarırız. Ki ibret alasınız.

Atmosferi severek takip eden , umudunu kaybetmeyen ve direnenlere ne mutlu ..

• Daha önceden beri takip ettiğimiz ama maalesef zayıf gelen, 14/18 Şubat sistemine son ana kadar belirsiz 500 soğuması şiddeti en başta olmak üzere , modeller arası farklı yaklaşımlardan dolayı “ Belli mi olur Abi” sistemi adını veriyorum

İstanbul’da yüksek kesimler için umutluyum

Özellikle İcon ve Gfs-P gibi -34 e yaklaşan girişler yüksek kesimlerde baya işe yarayabilir

50d0168fb8f089ce.png7df94bafe6f33bb.png589f72.pngfe99a763664160d566.png25e940818ee1b86450.png525d6.png

Ayrıca 850’de -6 ile -8 arasında gidiş gelişler Kky ve Kar arasında aralıklı geçişler yapabilir

Kayışdağı Çamlıca Aydos ve Beylikdüzü bölgeleri ara ara şanslı olur gibi duruyor malum Belli mi Olur sisteminde

Ayın 17/18 civarı ise hala muamma , sistem ömrü uzaması zor ama her an gelişme olabilir vade uzun sayılır, 18/21 içinse hiçbir ittifak yok şu an.

Ayrıca asıl odak noktamız olan 22 si sonrası DEVASA sistem beklentimde gıdım gerileme yok

266ed6a97cfa3528bc3bf007.gif

Kaypak Gfs’ye güvenmeyin uzun vadede kuşa çevirebilir her an , döngüsü çorba. Ecm’ye Uymak zorunda

Ecm tam da iki hafta önce umduğum gibi mükemmel faz analitiği vermeye devam ediyor , -12 den aşağısı kesmez beni şahsen

Gazamız mübarek olsun

Önce Belli mi olur Abi sisteminde gözümüz şenlensin dilerim ..

• 22/28 Şubat ve devamı için ( eğer fazlar ani bozulmazsa ) çok büyük olaylar umuyorum

Biz 6/7/8/1 umarken modeller hayal görme diyordu ama şu anda o noktaya geldik

neymiş o çok büyük olay kardeş :))

Evet geçen hafta bunu demişiz

İnancımız tam

Metropolde ve diğer birçok kentte 25 cm üzeri kar göreceğimize inanıyorum

Herşey gayet iyi ve umduğumuz gibi hamdolsun

200 lü saatlere aldı Ecm ve istediğimiz yönelimde sistem

Taşlar yerine oturunca o maviler mor olur ve -16’lar yamacımıza kadar gelir evelallah 5ce0b985c62bdea.jpg

16f452275.jpg

markalar şubat Efsanesi reklamına başlamış bile , tavsiyem Mart efsanesini de unutmasınlar :))

• Cold.EFso hocam baba sistemden daha evvel gözüm 19 atağında. Değişime açık bir atak. Sizce akibeti ne olur Orta ve Doğu Karadeniz için

güzel noktaya temas ettiniz

18/21 dönemi değişime ve gelişime açık özellikle ODK bölgemiz için

Hafif bir düzelme bölgeyi ihya edebilir

Aslında Batı bölgeleri teğet geçen bu ilk atak , ikinci atak için adeta bir kırmızı halı görevi görüyor

22/28 ve 1/5 Mart eğer hesaplarımız altüst edecek bir sürpriz olmazsa Efsane kıvamında olur

Efsaneden Kaçış yok dedik ve Edward bile anlasın diye onun dilinde bile yazdık NEFL..

• Hocam harikasın ya hem nükteli hem bilimsel çok güzel yorumlar. Hem Gülüyoruz gülerken de düşünüyoruz tebrikler. Teharet muslukları donar inşaallah bu sefer^^:D

• Şimdi birkaç gündür neden Gfs’ye güven olmaz anlatmaya çalıştığımız şey modelde ortaya çıktı

Kaypaktır , dönektir , çelişkilidir

-12 vermesi de +12 vermesi de kendi döngüsüne uygun değildir

Debelenmektedir

87d64e301612d9c47ae763.gif

Bu da Bias Kontrol desteği alarak yaptığı döngü yorumu ( Naefs desteği yetersiz) 3edda9ee546b695f.gif

Her durumda tırt ve sistemi en erken 25/26 dan sonra alırsınız diyor

Bir önceki yorumlarımda Gfs nin faz konusunda berbat performans sergilediğini delilleriyle belirttim

6/7/8/1 koşusu bekliyorum dedim 1 şubatta( bu ne demek uzun konu ama sonucunu arz ettim birkaç kez) a0b16.gif , 23/28 Şubat ve Mart ilk yarı Efsaneler beklentimi arz ettim ve hiç bu kadar emin olmadım dedim

No Escape From Legend

Ca model ve Ecm bunu görecek dedik ve Ecm tam olarak o yönde devam etti ve ediyor

Sistemi öngörmekten daha önemlisi faz gidişatını öngörüp doğru yorumlamaktır

Çok şükür beklentimize doğru ilerliyor

Efsane gelmezse çok ama çok sürpriz olur benim için , ya nasip