Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • soru cevap tarzımız ve imkanımız yok

Son iki üç sayfada gayet açıklayıcı Mesajlar verdim , lütfen bakınız , gelişme oldukça kendimce karalıyorum bişeyler , teşekkürler

Ben teşekkür ederim

• Cold.EFso dinmek bilmeyen sinerjin,isteğin,takibin ve bilgilendirmelerin için sonsuz teşekkürler.Sezona kardan ,soğuktan ziyade sinerji tavan yapacak bu gidişle :)

Gıdım gıdımımın zamanla godoman godoman olması dileğiyle, teori 0 izotermi bile başladı hedef -15/-20 bandı :hfyeni (25):

• Hocam sistem günübirlik fakat güçlü olacağa benziyor. Keşke azor biraz daha kafasını kaldırsaydı da o canavarı üzerimize hapsetseydik bir de blocking olsaydı efsanelere adını yazdıran bir sistem olabilirdi.

9609d78ae0555ec9e10265.png

c762965cc94fe7ea.png

Sistem süresince İstanbul'da kuvvetli karayel eseceği görülüyor. İstanbul'da kar için rüzgar yönü ve -9 ve -11 arası 850hPa sıcaklığı yeterli olacaktır.

Hocam sorum şudur: Gördüğümüz gibi 500hPa da -40 lık sıcaklıklar var. Rüzgar yönünün karayel olması DEK oluşumunu engeller mi ? Eğer engellerse bu -40 lık canavara yazık mı olacak ?

• Ayrıca AB ın yerini tahmin etmek çok zordur ve genel anlamda her güncelleme de bu kadar oynak olan bu alçak basıncın bu sistemde biraz daha Yunanistan taraflarında oluşması ne kadar ihtimal dahilindedir hocam ? Çünkü biraz daha batılı oluşması İstanbul için de rüzgarın yönünü yıldız-poyraza çevirir ve dek şansımız artar.

• Hızlı ve Öfkeli Ay ortası Sistemi güzel olacak inşaallah , gelişmeleri ve hocaların açıklamalarını takip edelim

500 şöyle , 850 böyle , ama rüzgar şöyle değil de böyle gibi açıklamalar için erken

Ayrıca önden gelen 13/14 Sistemi de iyi bir altyapı hazırlıyor olabilir

Bu sistem tam bir GGS örneği olup modeller 168’de güçlendirmeye başladılar ve şu saatten sonra zayıflatmalarını beklemiyorum ve öyle olursa yerle bir olurlar , hedef 36/48 saat kar , taban bilek diz ne koparırsak kardır, bu durum belki son 72 de biraz netleşir

Uzun vade için :gun_bandana:rk23_kgigf-123rk223_kgigf-12351

Yeni bir 2004 için artık şüphem yok evelallah , bu yönde beklenti ve tahmin yapan tüm dostları kutlarım

Yaptığım son döngü analizine göre artık gönül rahatlığıyla o sene bu sene diyorum

Modellerin ve özellikle Eps’nin Ocak son hafta için değişmek zorunda kalacağına inanıyorum birkaç güncelleme içinde ( 22/23 dönemi beklentim devam ediyor artı eksi bir iki gün oynar bu tarz beklentiler , gün peşinde değil efsane peşindeyiz )

Allah en hayırlısını versin

2f20bef.png

Jma batırdın ve rezil oldun

dc1a6e333.gif

Gfs 1’e dokunma peşindesin ama iyisin

168d5303f67e.gif

2004 kokusu yayılıyor

08d857e171.gif8a1c0e069708ba3d1ee.jpg

Modeller biraz savsaklayabilir ama sinerji ile takip şart

Önce Hızlı ve Öfkeli’den efsane çıkarma sinerjisi vakti

• Biz sisteme “ Hızlı ve Öfkeli” dedikçe bir tv kanalımız bu film serisini ısrarla vermeye devam ediyor , onlar da bizi takip ediyor anlaşılan :hfyeni (29):

Gfs de -12 lik senaryo sayısı artmış

500 biraz kırpılsa da sorun yok

Ayrıca 13/14 Sistemi çok iyi altyapı yer seviyesi için , Dek mekanizması için negatif yorumlar şu an için aceleci, son ana kadar heyecanla takip ve sinerji

Bu sistem Allah’a şükür hepimizin başarısıdır

f5f1be69b3be.png

• Cold.EFso hocam sizcede gelen sistemler sirasiyla yavaş yavaş guclenmiuomu mesela ben 27 aralikta ilk kar yağışını gördüm sonra 8 ocakta ilk örtüyü şimdide 15-16 ocakta saglam sistem alicaz gibi ve 15-16 dansonrada asil baba sistemi alicaz isallah:)

Adım Adım Nirvana , yada Adım Adım Sertleşme Tezimizi tarif ettiniz aslında farkında olmadan

Ben bu tezi Aralık başından beri dillendiriyorum

Her sistem bir öncekinden bir tık iyi olacak ve en son Baba sistemler sahneyi alacak

20 cm örtü alacağız ki 50 cm alalım

Gerçi son sistem 20 cm alan nokta da oldu istanbulda ama il geneli önemli tabi

İnşaallah GGS’den sonra AAS’de başarılı olur

• İki gündür ay ortasını ve hatta tarih aralığı belirtip 13/16 dönemi vurguluyorduk

Gfs diyagramına yansımaya başladı o dönemde birşeyler olma ihtimali ( diyagramda sabah bile hiçbirşey yoktu)

Büyük , soğuk ve karlı Türkiye Cumhuriyeti durdurulamayacak

4 Ocak tarihli paylaşımımız buydu

Hamdolsun Ay ortası Hızlı ve Öfkeli sistemini de ön görebildik

Bu sefer son dakikada devleşmesi için dua ediyoruz

7dce045b2595d8.png

Ama beni asıl mutlu eden sistemin güzergahı , geliş şekli ve oluşum şartları tam umduğumuz ve dilediğimiz şekilde.

Çok güzel sonuçları olacak çok

Doğu Karadeniz Kafkasya zaafiyeti gidiyor

Buna yürekten inanıyorum , nasipten de ötesi yok tabi , bizimki de acizane fikir

Yukardaki paylaşımlarım modelleri takmayın, bildiğiniz yoldan ayrılmayın diyor , her ne kadar onlar Ocak’ı kapatmış olsa bile

• Cold.EFso

"

Ama beni asıl mutlu eden sistemin güzergahı , geliş şekli ve oluşum şartları tam umduğumuz ve dilediğimiz şekilde.

Çok güzel sonuçları olacak çok

Doğu Karadeniz Kafkasya zaafiyeti gidiyor

Buna yürekten inanıyorum , nasipten de ötesi yok tabi , bizimki de acizane fikir

Yukardaki paylaşımlarım modelleri takmayın, bildiğiniz yoldan ayrılmayın diyor , her ne kadar onlar Ocak’ı kapatmış olsa bile"

Altına imzamı atarım Hocam. Bana göre doğru teşhis. Özellikle Kafkasya zafiyetinin giderilmesi çıkarımınıza kesinlikle katılırım.

İkincisi, uzun süreden beri modellere olan inancımı bende yitirdim. Modellere bakarak üzülmek/ sevinmek ( zafiyetlerini gidermedikleri sürece) anlamsız geliyor. Farklı yöntemler ile süreç okunmalı diye düşünüyorum artık.

İyi çalışmalar, kolay gelsin

• ilker.gunebakan hocam ben de sizin cümleleri aynen imzalıyorum :))

Şuna bizim köyde Anomali , yukarda paylaştığıma döngü analizi derler

Buna bakmadan tahmin yapanın alnını karışlarlar , bu modeller ölmüş de gömeni yok d05556e94bf62f7eae.png

Aha biz burdayız , gfs’ye İki gün sonra o Diyagramı hatırlatırım ama bazı laflara da hazır olsun şu saatten sonra

• Ben modellerin 1 hafta ve daha uzun vadeler için bu kadar acziyet içinde oldukları bir dönem hatırlamıyorum

Şimdi umduğum ve yürekten inandığım gelişmeler olursa bu modeller nasıl halkın karşısına çıkacak

10/12 gün vadeden uzak dönemler için affedebiliriz ama 12 gün çarpı 24 saat = 288 saat vadeden kısa dönemler için Gefs senaryo ortalamaları ve Eps ortalaması , gerçekten 10 derece farklı çıkarsa bana göre büyük bozgun yaşadılar demektir

Bu arada son 40 günün 500 ve 850 Anomali ortalamasına ihtiyacım var , imkanı olan paylaşabilirse sevinirim

Paylaşan arkadaşa ve tüm sinerjiklere bu şarkı hediyem olsun

• ooo @4 Şubat hocam tarihi niki ile dönmüş meydanlara , demek ki 4 şubat tarihinde efsane bekliyor

Esasında ben de aynı kaynağa ulaşmıştım ama daha iyi Anomali bekliyordum , belki farklı bir kaynak biraz daha farklı verirdi

Şimdi bu son Anomali

b5a608aab816a9e41.png

Ve bazılarınca göklere çıkarılan Bastardının modellerden hareketle hep öne çıkardığı tahminine bakalım

e4d7bee932f.jpg

O ara ben Bastardı yamulacaksın demiştim hatırlayanlar bilir , ve işimiz ve “Challenge” yeni başlıyor

Bu arada gaybı yalnızca Allah bilir

Ve bizler sadece tahmin yapabiliriz

Bir takım yabancı hocaların her sözünü doğru sanıp kendini aşağılık kompleksine sokmak bilime ve geleneğe aykırıdır , en azından büyük Bilim adamları yetiştiren sinerjik yapımıza ve ruhumuza aykırıdır