Doğal Afetler; Bilgi-Resim-Video Konusu


 • Doğal afet, büyük oranda veya tamamen insanların kontrolü dışında gerçekleşen, mal ve can kaybına neden olabilecek tehlikeli ve genellikle büyük çaplı olay. Afetin ilk özelliği doğal olması, ikincisi can ve mal kaybına neden olması bir diğeri çok kısa zamanda meydana gelmesi ve son olarak da başladıktan sonra insanlar tarafından engellenememesidir. Bazı afetlerin yeryüzünün nerelerinde daha çok olduğu bilinmektedir. Örneğin deprem, heyelan, çığ, sel, donma gibi bazı afetlerin sonuçları depremde olduğu gibi doğrudan ve hemen ortaya çıkar. Ama kuraklıkta olduğu gibi bazılarının sonuçları ise uzun bir zaman sonra ve dolaylı olarak görülür.

  Bu konuda önceki yıllarda yaşanmış ve günümüzde yaşanan/yaşanacak meteorolojik ve jeolojik kökenli doğal afetlerle ilgili bilgi-resim-video paylaşımı yapılacaktır.
  Konu Mart ayının ortasında açılacaktır • Konuyu açıyorum arkadaşlar, hem güncel hemde eski zamanlardaki her türlü doğal afetle ilgili bilgi, resim,video paylaşımı serbesttir. Tabiki meteorolojik forum olduğumuzdan önceliğimiz hava ile ilgili afetler ama yinede hepsine açık bir konudur


  Konunun durgun yaz aylarında ilgili olan herkese güzel genel kültür bilgisi sağlamasını temenni ediyorum.


  İyi forumlar

 • İlk paylaşım benden olsun, 2-8 mayıs 1999 tarihleri arasında Amerikanın orta kesimlerini özellikle Oklahama eyaletini vuran Tornado büyük maddi hasara yol açtığı gibi 50 kişinin ölümüne 895 kişinin yaralanmasına sebep olmuştur.


  Fırıtına süresince 154 hortumun yer ile teması gözlenmiştir. Ayrıca bu zamana kadar ki en hızlı rüzgar yine bir F5 hortumunda ölçülmüştür (301 ± 20 mph =484 ± 32 km/h).


  Fırtınanın en büyük hortumu oklahamnın moore kasabasını vurmuş ve oklahama eyalati boyunca yaklaşık 1 saatten fazla yol katederek büyük yıkıma yol açmıştır.
  Fırtınayla ilgili çok daha detaylı bilgi için; http://en.wikipedia.org/wiki/1999_Oklahoma_tornado_outbreak


  Bu fırtınayla ilgili bir video;


  Ve hortumla ilgili bir kaç resim; • Hepimizi derinden etkileyen 17 ağustos 1999 depremi.. Binlerce insanımızı aramızdan alan ve daha fazlasını evsiz barksız bırakan son zamanlardaki yaşadığımız en kitlesel felaket ülke olarak.. Rabbim bir daha yaşatmasın.. • @Baybars,Allah rahmet eylesin diyelim.Büyük yağıştı gerçekten.Yanlış hatırlamıyorsam üç günde 227 kg ve bunun sadece 99 kg'lık kısmı malum sel görüntülerinin ortaya çıktığı bir saatlik periyotta düşmüştü.Şimdi o tır garajı orada yok,orayı boşalttılar tamamen ve düzenlendi.Tabii ki ıslah çalışmaları ne derece iyi yapılmıştır bu ancak yine böylesi yağışlarda görülür.