Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konu içerisinde kendi kişisel tahminin yazmak yasaktır bu tip tahminler için karalama tahtası konusu mevcuttur.Konunun yegane yetkilisi bölge sorumlusudur arkadaşlar.Bu tip kişisel tahmin mesajları silinecektir.

O zaman sayfada sadece boş muhabbet döncektir, radar görüntülerine, modele göre şahsi görüşüm şu şu olacak diye kişiler yorumlarda bulunabilmeli. Diğer türlü kar başladı, kar yağıyor vb vb gibi mesajlar dışında içerik olmayacaktır.

• O zaman sayfada sadece boş muhabbet döncektir, radar görüntülerine, modele göre şahsi görüşüm şu şu olacak diye kişiler yorumlarda bulunabilmeli. Diğer türlü kar başladı, kar yağıyor vb vb gibi mesajlar dışında içerik olmayacaktır.

Niye size göre diğer konularda boş muhabbetler mi dönüyor?Herkes tahmin yapacaksa bölge sorumlusu neden var?Ne işe yarar o zaman?Anlık çıkan modeli yorumlamak,Kar yağacaksa onun heyecanını yaşamak boş muhabbet mi?

• Niye size göre diğer konularda boş muhabbetler mi dönüyor?Herkes tahmin yapacaksa bölge sorumlusu neden var?Ne işe yarar o zaman?Anlık çıkan modeli yorumlamak,Kar yağacaksa onun heyecanını yaşamak boş muhabbet mi?

Boş muhabbet değil, ancak sürekli bu muhabbet olursa insanlar kendiliğinden uzaklaşır zaten. Bence işin heyecanı, zevki, takip tutkusunu arttıran insanların hava olayları hakkında yorum yapmaları, diğer üyelerin yapılmış o yorumlar üzerine kendini fikirlerini belirtmeleri, adeta bi bilgi yarışması gibi bir durum oluşuyor.

Bölge sorumlusu tabii ki olması, o kişi bölge sorumlusu olduysa onun yorumları daha çok kaale alınabiir, önemsenebilir demektir pek tabii.

• mBu Burda bahsedilen verisiz tahminler ve henüz netleşmemisken moral bozan arkadaşlar sanırım.Güncelleme sonraları modeller üzerinden veya diyagramlar üzerinden çoğu zaman konudaki diğer arkadaşlar da ben de görüşlerimizi söylüyoruz,düzeltilmesi gereken yerde ya da açıklama yapılması gereken yerde Xenthon hocam el atıyor zaten.Ben belli temellere oturttuktan sonra tahmin yapan ve yorumu silinen bir arkadaş görmedim.2-3 sayfa geriye giderseniz tonla kendi yorumunu yapan insan görebilirsiniz,o mesajlarla silinen mesajları kıyaslarsanız mesele anlaşılır.

• Kar haritalarında renklerle sorun yaşamaktayım. Özellikle yakın renkler ve renk tonları beni şaşırtmakta. Xenthon hocam demek siz de bu durumu yaşıyormuşsunuz. :) Renk körlüğüdür bunun nedeni, değil mi?

• Burda mesele boş konuşmak vs. değil. Konuda 2 3 tane troll arkadaş var. Sürekli hislerine göre kafadan sallayarak yorum yapıp konunun modunu düşürüyor. Varsa verin paylaşırsın verinle beraber kimse bişey demez zaten. Çoğu insan burda kendi fikirlerini veri sunarak beyan ediyor bilgi alışverişi yapıyor zaten. Kimse gelip burda kimse bir şey yorumlamasın demiyor. Atarsın verini dersinki şu veriye göre şu kadar yağış var kötü yağış alıcaz vs. kimse sana hiç bir şey demez. Sen gelip burda hislerini kullanarak gelip tahmin yaparsan forumdanda uzaklaştırılırsın mesajında silinir. Herşeyin bir usulü vardır. Ben verisi ile yorum yapan arkadaşlara hiç bir şey demiyorum. Her defasında uyarmama ragmen o 2 3 kişi tekrar tekrar gelip aynı şekilde verisiz yorum yapıp konunun modunu düşürüyor. Lütfen bunu yapmayın artık.

• Kar haritalarında renklerle sorun yaşamaktayım. Özellikle yakın renkler ve renk tonları beni şaşırtmakta. Xenthon hocam demek siz de bu durumu yaşıyormuşsunuz. :) Renk körlüğüdür bunun nedeni, değil mi?

Evet. Özellikle diyagram okurken çok zorlanıyorum. Çok fazla birbirine yakın renk var. Çoğu zaman evde biri varsa ona soruyorum şu hangi renk bu hangi renk diye :) yoksada bir şekilde okumaya çalışıyorum.

• Kötü niyetli olmadığı sürece herkes tahmin yapabilmeli bence. Forumun ruhuna aykırı böyle bir kısıtlama.

Radara göre az sonra kar başlayacak pencere önü tayfası hazır olsun ❄