Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhaba arkadaşlar. Forumda yeniyim. Bu Cumartesi günü Çankaya'da Adli Yargı Hakimlik Sınavına girecegim. Türkiyenin dört bir yanından binlerce kişi bu sınav için Ankara'ya gelecek. Siiz ise nadir görülen kuvvetli bir sistemden bahsediyorsunuz. Ben de kar sevdalısı bir kardeşiniz olarak bu duruma sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Çankaya'da bir kaos ortamı oluşturur mu bu yağış. Lütfen aydınlatır mısınız?

• u arada birdaha boyle polemikler yaratmayacagim arkadaslara verilerden ve kendi taminimden paylasiyordum. Haklisiniz burasi sahsi fikir yeri degil herkesten ozur diliyorum.

Asla trol amacla boyle olaylar yaratmadim lutfen beni yanlis anlamayin ben sadece meteorolojiye ilgiliyim ve bu nedenle bu foruma katildim asla trol amacla degil. Herkesten tekrar ozur diliyorum iyi geceler

• Merhaba arkadaşlar. Forumda yeniyim. Bu Cumartesi günü Çankaya'da Adli Yargı Hakimlik Sınavına girecegim. Türkiyenin dört bir yanından binlerce kişi bu sınav için Ankara'ya gelecek. Siiz ise nadir görülen kuvvetli bir sistemden bahsediyorsunuz. Ben de kar sevdalısı bir kardeşiniz olarak bu duruma sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Çankaya'da bir kaos ortamı oluşturur mu bu yağış. Lütfen aydınlatır mısınız?

Hocam asıl yağış salı ve çarşamba günleri düşecek, sistemin cumartesi gününe kadar sarkacağını hiç sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla cumartesi günü de kar yağışı bekleniyor ama şu an için hayatı etkileyecek ölçüde ciddi bir yağışa benzemiyor. Hava çok soğuk olacağı için buzlanma ve don tehlikesi olacaktır, onun dışında yoğun kar veya hayatın olağan akışını etkileyebilecek bir durum olacağını zannetmiyorum. Eğer kişisel önlemlerinizi alır, işleriniz için normalden biraz daha fazla vakit ayırırsanız (olası bir aksilik için) sorun yaşamazsınız büyük ihtimalle. Sınavınızda başarılar.

Ankara'da genelde ana yollarda kar temizleme ve tuzlama konusunda sıkıntı olmaz, sadece yükseklerde ve ara sokaklarda temizleme sıkıntı olabilir. Ancak asıl sorun cumartesiye kadar sıcaklık 0'ı gece veya gündüz geçmeyecek, bu da denildiği gibi buzlanmaya ve malesef kazalara yol açabilir. 10 gün önceki sistemde kar değil ama buzlanma çok sorun yaratmıştı. O yüzden evden mümkün olduğunca erken çıkmanı tavsiye ederim bir aksilik olmaması için. Kolay gelsin, sınavında başarılar dostum.

• Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar. Ankara'da okudum ben. Bilirim Ankara'nın soğuğunu. Ve hiç sevmem :)

Neyseki konaklayacagim yer ile sınav yeri arası bir kaç km. Taksi tutarım muhtemelen.

• 9 mart 2011 sisteminden 1 gun once modeller kac cm kar öngörüyordu ? Mgm ne kadar bekliyordu ? Hatırlayananiz var mi ?

Ya da 15 ocak 2012 sistemode ayni şekilde. Sonuc bu iki sistemde de beklene den daha iyiydi. Buda oyle olacak. Bazı sinoptiler vardirki cok nadir olur ve belli bir hatti vurur gecer. Iste bu sistemde oyle. Yarin sabahki modeller biraz daha iyi çıkacak diye bekliyorum. Sonuçta iyi olacak tabi.

• Arkadaşlar her şeyi bırakın bir tarafa bu gece uykunuzu alın büyük bir son dakika aksiliği olmadıça yıllar sonra istediğimiz gibi bir sistem yaşayacağız.Uykusuzluğu yarına bırakın bence ;)

• Mesela ben planımı yaptım.Allah izin verirse balkonda ki barbeküyü şömine gibi kullancam zaten cam balkon kar yağışını izlemek müthiş olacak,üstüne birde sucuk ekmek sonrada inip kar keyfi :)

• Mesela ben planımı yaptım.Allah izin verirse balkonda ki barbeküyü şömine gibi kullancam zaten cam balkon kar yağışını izlemek müthiş olacak,üstüne birde sucuk ekmek sonrada inip kar keyfi :)

Bence yarının en önemli özelliği yağışın gerçekten keyif verici olacağı yoğun kütlelerden yğun karyağışı alacağız. O görsellik bile yeter.