Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @kuzerkin Öncelikle kabile tanrıları ya da tanrılar yaratma benzetmenizin ağır kaçtığını düşünüyorum. Tanrıdan bir şey dileme konusunda herkesin özgürlüğü vardır birisi kar birisi yağmur birisi işlerinin kesat gitmemesi için karın yağmamasını dileyebilir.Bunun takdirini yapacak olan Yaradandır Yaradan fitne ve bozgunculuk ya da fesat içeren dilekler dışında (çünkü bunlar dua olarak zaten algılanamaz) her isteğin birebir ve en kudretli Yüce muhatabıdır. Rab kendisinden istekte bulunma konusunda kullarına hiçbir zaman sınır koymamıştır birisi çok para isteyebilir bu onu zaten orta gelirlisin neden çok para istiyorsun sorusuna muhatap bırakmaz, bir kişinin ona neden çok para istiyorsun evin ve araban zaten var çok paran olursa yoldan çıkarsın deme hakkına sahip kılmaz. Hayırda şerde ondandır neyin hayır neyin şer olduğunu biz değil Yaradan takdir eder. Bize hayır gelen şer şer gelen hayır da olabilir. Nitekim nizamın yaratıcı düzenin tesis edicisi bu evrenin Mimarı olan Yaratıcıdır. Onun başlangıcı ve sonu bellidir kurduğu düzenin nasıl işleyeceğinin kaderi de bellidir. Biz ancak dileriz o ise uyum içerisinde ve uyumun gerektirdiği nizam neticesinde bu duaya ya karşılık verir ya da vermez.

• @snowstorm1 Teşekkür ederim uyarınız için, söylediklerimiz birbiriyle paralel aslında, ben eksik yazmışım siz düzeltmişsiniz. Örnek verdiğim şekilde yorumlar yazanlar için dediklerim geçerli yoksa hepimiz dua ediyoruz en basit haliyle "Allah'ım ne olur kar yağsın" gibi. Ama orada belirttiğim şekildeki yorumlardan çok görüyorum ve çok sorunlu bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Bu ayrımı açıklamadan yazmış olmam yanlış anlaşılmasın.

• Genelde insanların fiziksel görünüşleri ile dalga geçilmesi hiç hoşuma gitmez ama bunlara yapılan herşey mübah. ''Tutmayın küçük enişteyi'' diyorum.

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz; sevindiriniz, nefret ettirmeyiniz. Hz. Muhammed (S.A.V)

• Şu zamana kadar keşke Esad ile masaya otursaydık oturmayınca bunlar başımıza geliyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin Öso ile bu operasyonu yapması bu sorunu doğurdu . Eğer Esad ile anlaşıp bu operasyonu yapmış olsaydık böyle bir tehditle baş başa kalmayacaktık. Eğer orada Esad ile fiili anlamda karşı karşıya gelirsek Suriye ve İran ile ilişkilerimizin normalleşmesi ciddi anlamda zorlaşır. Ama bundan dolayı Afrin'e girmezsek bu durumda da Esad o boşluğu daima Pyd ye bırakacaktır hatta Afrin temizlendikten sonra bölgede kalıcı olarak bulunmazsak Esad işine göre o bölgeye tekrar Pyd li teröristleri getirip yerleştirebilir. Abd tarafında değilsek çıkarlarımıza göre diğer saf ile ortak hareket etmemiz gerekirdi ama biz diğer safla ortak da hareket etmiyor tam tersine Öso ile yol alıyoruz Rusya-İran-Suriye bloğu o bölgede Öso istemez bundan dolayı da bugün Pyd ye her türlü imkanı sağlıyorlar. Dilerim Suriye bu yanlışından döner ve Türk askeri Afrin'e girdiğinde Suriye rejimi ile de bir savaş patlak vermez eğer bu olursa zaten ABD ile arası açılan ülkemizin bu sefer Suriye-İran-Rusya ekseni ile ilişkileri de ciddi bir yara alır ki bu da Türkiye'yi ciddi anlamda yalnızlaştırır.Dış politikada ebedi dostluklar değil ebedi çıkarlar hakimdir. Bu noktada vicdani düşünmeyip Esad ile daha baştan masaya oturmalıydık. Esad zalim diyoruz ama ABD zalimlerin babası ama buna rağmen ve onca şehidimize rağmen hala ABD ile Rex Tillerson aracılığıyla mekanizma kurmaya çabalıyoruz.

• Kardeşim Esad ile hangi masaya oturacaksın. Adam Hatay'ı hala sınırlarında görüyor. Bırakın şu Esad olayını. ÖSO'nun yarısı Türkmen diğer yarısı da Türkiye yanlısı aşiretlerden oluşuyor. Biz bu yüzden onlarla beraber hareket ediyoruz.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Kardeşim Esad ile hangi masaya oturacaksın. Adam Hatay'ı hala sınırlarında görüyor. Bırakın şu Esad olayını. ÖSO'nun yarısı Türkmen diğer yarısı da Türkiye yanlısı aşiretlerden oluşuyor. Biz bu yüzden onlarla beraber hareket ediyoruz.

Kardeşim ABD Bop projesi ile senin Sİvas'a kadar olan topraklarını İsrail'e ait görüyor ama çıkarın için masaya yeri gelince oturuyorsun. İsterse tümü Türkiye yanlısı olsun bölgede yalnızlaşırsan yanında Öso ile ne yapabileceksin Rusya izin vermese idi uçaklarımızı hava sahasında uçuramayacaktık biraz rasyonel olarak durumu irdelememiz lazım yoksa telafisi zor bir bataklığın içine düşeriz.

• Evet çıkarların için Abd ile masaya oturuyorsun çünkü ABD büyük devlet. Tek hareketle senin ülkende darbe yapabilecek güce sahip bir ülke. Kısacası köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceksin. Elin mahkum(du). Bundan 20 sene önce Nato'dan çıkmayı aklımızın ucundan geçiremezken bugün bunu sorgular olduk.

Beşar Esad denilen adam ise ''Yapay bir devlet'' başkanı. Bu adama zamanında çok şey söylendi. Yıllarca senin ülkene husumet besledi. En zor zamanında sana hainlik yaptı. Sen , sana düşmanlık besleyen haydut çapulcu iş bilmez bir salak ile aynı masaya oturamazsın. Beşar Esadın oturacağı tek yer obüs topunun namlusudur.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Evet çıkarların için Abd ile masaya oturuyorsun çünkü ABD büyük devlet. Tek hareketle senin ülkende darbe yapabilecek güce sahip bir ülke. Kısacası köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceksin. Elin mahkum(du). Bundan 20 sene önce Nato'dan çıkmayı aklımızın ucundan geçiremezken bugün bunu sorgular olduk.

Beşar Esad denilen adam ise ''Yapay bir devlet'' başkanı. Bu adama zamanında çok şey söylendi. Yıllarca senin ülkene husumet besledi. En zor zamanında sana hainlik yaptı. Sen , sana düşmanlık besleyen haydut çapulcu iş bilmez bir salak ile aynı masaya oturamazsın. Beşar Esadın oturacağı tek yer obüs topunun namlusudur.

Beşar Esad a değil arkasındaki devlete odaklanır isek Rusya'yı hatta Çin'i görürüz. Nato ile aramız kötü ama İncirlik'i kapatmak için dahi adım atamıyoruz. ABD ile ilişkimiz gergin ise ortadoğu da yalnızlaşmamak için yapabileceğimiz tek şey diğer kutup ile aramızı iyi tutmaktır. ABD büyük bir devlet ama Esad'ı devirecek kadar büyük bir devlet olmadığını gördük nedeni ise Esad'ın arkasındaki büyük devletler bilmem anlatabildim mi ? İster kabul edelim ister etmeyelim Esad Suriye devletinin şu an başkanıdır ve BM nezdinde temsil edilmektedir onunla masaya oturmak demek bölgede bir nevi ABD çıkarlarına parmak sokan en büyük adımı atmak demektir. Ben ABD ile görüşmeyelim demiyorum Ortadoğu'da çıkarlarımız doğrultusunda her devlet ile görüşmeliyiz diyorum. Şam'da namaz kılacaz diye çıktığımız yolda bakın neler geldi geliyor başımıza. Türkiye Cumhuriyeti Devleti umarım içine düştüğü bu çıkmazdan kurtulur bu kudrete sahiptir. Suudi Arabistan bölgenin yapay devleti değil miydi biz onunla o gün çıkarlarımız gereği masaya oturmadık mı hatta kralları öldüğünde bayrağımızı yarıya indirmedik mi ?

• Amerika Esadı çok rahat devirebilecek güçte ama Esad sonrası ülke yönetimine kimin geleceğini kestiremediği için bunu yapmadı. İstikrarsız bölnmüş parçalanmış bir Suriye her zaman Amerika'nın işine gelir. Mısır parçalandı, Sudan bölündü, Libya parçalandı, Suriye parçalandı, Irak parçalandı, Ürdün zaten ayakta zor duruyor. Bu durum en fazla kimin işine gelir. Saddam gibi bir adamı deviren Amerika Esad'ı mı deviremeyecek. Rusya mecbur kaldı da işin içine girdi yoksa Putin de Esadın sevdalısı değil.

• Esad bırakın Putin i rus generalin geride kal dediği zaman bile hareket edemeyen birisi.İşid öncesi Amerika verdi gazı bir baktık ki tek başımıza kalmışız.Rusya ile uçak olayından sonra geldiğimiz noktayı biliyorsunuz.Sonra seçimde bana göre süpriz bir şekilde Trump başkan oldu.Beceriksiz yönetimini fırsat bilen Rusyada baktı ki herşey kendi lehine dönüyor ortadoğuda Türkiye ile diplomasi görüşmeleriyle birlikte S 400 faturasını ekledi.Jeton Amerikada geç de olsa düştü şimdi toparlama derdinde.Tabiki Amerikanın hazırda desteğini görmüş İsrailde daha sonraki yıllarda sıkıntı yaşamamak adına her an bölgede bir savaş ortamı yaratıp abd desteğiyle bölgenin büyük abisi olma yolunda ilerlemek istiyor.Ruslar için ne iran ne türkiye ne de pkk/pyd önemli.Bölünmüş bir suriyeyi savaşmadan topraklarına kattı.Keza İranla birlikte Irak içinde aynı şartlar sözkonusu.Bakalım devlet tv da rejim güçlerinin afrine gideceği bildirildi.Öyle olursa Pkk/Pyd çatışmadan bölgeyi bırakırlar zaten.Biz ne yaparız bu durumda tabiki abd rusya ve bizim aramızda geçen diplomasiye bağlı...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Esad sevdalısı değil ama çıkarı bunu gerektiriyor biz de Esad sevdalısı olduğumuzdan değil çıkarımız bunu gerektirdiğinden Esad ile masaya oturalım diyoruz. Bu devlet yeri geldi çapulcu Barzani ile de masaya oturdu hatta Salih Müslim ile bile hem de çıkarlarımıza fazlasıyla ters iken konu neden Esad olunca bu çekimserlik ve tepki geliyor anlayamadığım nokta bu. Bu arada Mısır Libya bölündü ve bu Arap Baharı ile oldu biz daha baştan müzakere yollarını tıkamadan arabulucu rolü üstlenip ciddi tavır alsaydık bunlar olmazdı hele Libya denilince içim yanıyor Nato müdahalesine bile burada göz yumduk. Herhalde en yumuşak Arap Baharı'nın devrimini Mursi de gördük ki ABD onu kovup Sisi yi getirdiğinde bile biz ABD için stratejik ortak diyorduk üstüne üstlük bu politikaların sorumlusu bir kişi Türkiye Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı döneminde bu yaptıklarından pişman olmadığını görevinden ayrıldığında söyledi. Kısacası Rusya'dan hava sahasını açmasını istediğimiz bir operasyonda Rusya'da sana bu Öso ne diye sorar senden Esad ile koordineli gitmeni bekler bunu yapmazsak da bu tarz sorunlar ortaya çıkıyor. Umarım Esad bir delilik yapıp bize silah çevirmez yoksa hava sahası kapanır hatta daha ilerisine gider ve ABD nin tam istediği şey olur ve Rusya-Türkiye arası gerilir yine bir uçak vakası bile yaşanabilir.

• @snowstorm1 Yazdığınız her şeye imzamı atarım, Suriye'de şuan ki kaosun oluşmasında maalesef bizim de payımız büyük, Allah'a şükür hatadan dönülmeye başlandı ama ne kadar telafi edilebilir bu hatalar bilemiyorum.

@manasbalasy O şerefsiz ekşi sözlükte de yazar, birkaç hesabı var. Benim anlamadığım şey böyle tiplerin sosyal medyada bu kadar özgürce cirit atabilmesi.

• Kardeşim ben anlatamıyorum galiba.

- Biz hem Salih Müslimi hem Barzaniyi hem Esadı hem Amerikayı hem rusyayı defalarca uyardık. Bizim şartlarımız şunlar şunlar dedik. Eğer uyarsanız sıkıntı olmaz ama uymazsanız en büyük sıkıntı biz oluruz dedik. Üzerine basa basa bunu söyledik. Esad çapsızına da dedik zamanında ''Halkın taleplerine cevap ver. Sonun Kaddafi gibi olmasın'' . Bizi dinlemedi. Bak ülkesinde çadır devletleri bile cirit atar oldu. Salih Müslim ankaraya geldi anlattık anlattık tamam abi dedi sonra ilk işi ihanet oldu. Amerikaya Rusyaya güvendiler. Güvendikleri dağlara kar yağdı mı ? Bizim dediklerimize geldiler mi? Geldiler. Bu saatten sonra kimseyle masaya oturacak halıimiz yok. 6 senedir Afrine girmeyen Esed p.... bugün neden apar topar Afrine girdi

• @manasbalasy Ben de şunu anlatamıyorum hocam Barzani ve Müslim hatta adını ağzına anmak istemediğim bir diğer haysiyetsiz Apo ile oturmana rağmen Esad ile oturmadın. Halkın talepleri yalanına inanmıyorum Irak,Libya,Mısır çok güzel halkın taleplerini aldı halkın talebini vermek isteyeni de idama mahkum etti. Daha çok önceden bunun halk talepleri için değil halk talepleri bahane edilerek yapılmış bir emperyalist operasyon olduğunu anlamamız gerekiyordu. Konuyu uzatmanın da bir aanlamı yok uzar gider 7 yıllık bir sorun biz burada konuşarak çözemeyiz keşke bu yanlışlar yapılmasaydı ama oldu bir kere @Ragnar Lothbrok kardeşimin de dediği gibi bazı yanlışlardan çok şükür dönülmeye başlandı umarım hayırlısı olur hakkımızda.