HF Evren Köşesi

 • ONUR ^55^


  Çok da az sayıda değilmiş indiğimiz gök cisimleri veya başka bir deyişle, evrenin ( ya da evrenlerin) hacimsel büyüklüğünü düşününce de bir hiçmiş aynı zamanda :)

 • Gökyüzündeki En Parlak Yıldızlardan Biri Olan “Eta Carinae” 10 Kat Daha Parlak Olacak!


  İlk defa 1847 yılında keşfedilen Eta Carinae yıldızı, gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biri olma ünvanını taşıyor. Yakın gelecekte, önündeki toz bulutunun kaybolması ile birlikte, daha da parlak gözükecek olan yıldız, şimdiye kadar cevaplanamamış birçok soruya yanıt olacak.

  Yeni yapılan bir araştırmaya göre, Eta Carinae yıldızı 2036 yılına kadar yaklaşık 10 kat daha parlak bir hale gelecek. Bu durum, yıldızı gökyüzündeki en parlak oluşum haline getirecek ancak yayacağı ışık nedeni ile Homunculus nebula’nın görünmesine engel olacak.


  Kaynak: https://www.webtekno.com/gokyu…parlak-olacak-h62397.html

 • dvMByV.jpg


  NASA’dan Kötü Haber: Mars Gezgini Opportunity Kullanılamaz Hale Geldi


  Uzun süredir yeniden iletişim kurulması için çalışmalar yapılan Mars’taki Opportunity uzay aracı için sona gelindi.


  Bir süredir iletişim kurulmaya çalışılan Opportunity aracına veda edilmeye hazırlanılıyor. Kısa bir süre önce NASA tarafından aktarılan bilgilere göre, tüm denemelere rağmen Mars’taki Opportunity ile iletişim kurulamıyor.

  Dr. Tanya Harrison’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, son bir kez daha iletişim denemesinde bulunulduğu, ancak herhangi bir yanıt alınamadığı bilgisi paylaşıldı. Öyle görünüyor ki herhangi bir şekilde enerji kazanımı sağlanamıyor.
  Hatırlatmak gerekirse 2018’in Haziran ayında, ortasında kaldığı bir kum fırtınası sırasında aracın güneş panelleri kullanılamaz hale gelmişti. Araç daha sonrasında ise bekleme durumuna geçmişti. Aracın güneş panellerinin yeniden enerji ihtiyacını karşılayacak hale gelmesi umuluyordu.

  Bununla birlikte Mars gezgininin herhangi bir mekanik hasar alma ihtimalleri üzerine de duruluyordu. Son iletişim denemesinin de olumsuz sonuçlanmasından sonra, resmi bir açıklama ile birlikte formalite yerine getirilecek ve Opportunity projesi rafa kaldırılmış olacak.


  Birçok önemli bilgiye ulaşılmasına ve yeni Mars görselleri elde edilmesine vesile olan NASA’nın Mars gezgini Opportunity, aslında görevini uzatmalı olarak sürdürüyordu. Bundan sonrasında ise Kızıl Gezegen’in aktif araştırmaları, InSight ile birlikte sürdürülecek.

  Kaynak:Webtekno

 • Alıntı, yukardaki haberin 15 hazirandaki gönderisidir.

 • Tarihin İlk Kara Delik Fotoğrafı Yayımlandı


  Tek amacı evrenin en gizemli cisimlerinden kara delikleri gözlemlemek olan Olay Ufku Teleskobu (EHT), nihayet beklenen hedefe ulaştı. İnsanoğlu, tarihte ilk kez doğrudan bir kara deliğin fotoğrafını yakalamayı başardı. Uzay çağının yeni dönemine hazır olun. ABD’de yer alan Ulusal Bilim Vakfı öncülüğünde yapılan çalışmalar, son yıllarda çok sayıda ülkeden ve araştırma kurumundan destek alarak devam etti. İnsanlık tarihinin en önemli astronomi projelerinden birisi olan Event Horizon Telescope (Olay Ufku Teleskobu), sadece galaksimizin merkezine odaklandı. Normal şartlarda ışığı yuttuğu için bir kara deliği görmek ya da görüntü ile kaydetmek imkansızdı. Gelişen yüksek teknolojilerle, evrenin en gizemli cismi olan kara deliklerin görüntüsünü almak mümkün oldu. Teleskop, Samanyolu'nun merkezindeki Sagittarius A kara deliğini ve Messier 87 galaksisinin merkezindeki kara deliği gözlemledi. Bugüne kadar gördüğümüz kara delik görüntüleri bilimsel verilere dayanarak yapılan illüstrasyonlardı. Artık, yapay görsellere gerek kalmadı.


  _106371512_small.jpg  55 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 galaksisinin merkezindeki kara deliiğin bu fotoğrafı, tarihin ilk kara delik fotoğrafı oldu. Bir başka değişle burada gördüğünüz kare, söz konusu kara deliğin 55 milyon yıl önceki hali.  10 yılı aşkın süredir devam eden araştırmalar sonucunda, 2017 yılında dünyanın farklı noktalarındaki 8 teleskop bir araya getirildi:


  Bu 8 teleskop, ortak bir ağa bağlanarak senkronize şekilde çalışmayı sürdürdü. Görüntü gözünüze oldukça basit görünebilir, ancak yüzlerce araştırmacının 10 yılı aşan emeğinin sonucuna bakıyoruz.


  _106397237_blackhole_telescope_640-nc.png


  f460dfd84839a515a242397618a2dad523005899.jpeg


  Olay Ufku Teleskobu ağına dahil olan teleskopların yeri kırmızı, korelasyon merkezleri mavi noktalarla, görsel verilerin işlendiği merkezler ise sarı noktalarla gösteriliyor. Bilim insanları, Ulay Ufku Teleskobu'nun aynı şekilde çalışmaya devam edeceğini söylüyorlar. Teleskop ağı kara deliklere ilişkin araştırmaların seyrini değiştirecek. Aynı zamanda Einstein gibi önemli kuramcıların öngörülerine dair net bilgiler toplanabilecek. "Kara delikler, boyandıkları için kara değildir. Onları sonsuz birer hapishane gibi düşünsek de cisimler kara deliklerden kurtulabilir, bir kara delikten evrenin diğer ucuna geçiş yapabilirler. Eğer kendini bir kara deliğin içerisinde hissesiyorsan vazgeçme; çünkü her zaman bir çıkış yolu vardır." - Stephen Hawking


  https://www.webtekno.com/tarih…fi-yayimlandi-h66481.html

 • SnowFlake55


  Önce bu mesajınız için teşekkür ederim kendi adıma. Açıklamayı baştan sona takip etmeme rağmen, foruma taşımak için geç kalınca, bu muhteşem olayı hatırlatan siz oldunuz.


  Evet, insanlık ( aslında teknoloji çağı da denilebilir) adına çok önemli bir olay. Şimdiye kadar, işin teorisinden yola çıkılarak yapılan modellemeler yerine "gerçek" bir görüntüye sahip olduk.


  Ama kendi adıma da "hayal kırıklığı" yaşatan bir fotoğraf oldu. İşin mekaniğinin biliniyor olması ve bu bilgiye dayanarak yapılan canlandırmalar da cizilen / tasvir edileni, bir değişiklik olmadan gördük neredeyse.

  Çok farklı bir beklentim olmamasına rağmen, sanki fotoğrafta " evrenin tüm sırlarının çözülmüş" olma beklentisi beni hayal kırıklığına uğrattı :)


  Yapılan işi küçümsediğim veya önem vermediğim anlaşılmasın, çok da önemli bir adım. Ama o insanın beynindeki beklenti yok mu?

  işte o çok fena .)


  selamlarımla

 • Dünya'nın hacmi 1083x10 üzeri 12 kilometreküp, yani epey büyük. Güneş'in hacmi ise 1412 x 10 üzeri 18 kilometreküp, başka bir ifadeyle Güneş'in içine 1 milyon 300 bin Dünya sığabiliyor. Virgo takım yıldızındaki M87 Galaksi’sinin merkezindeki süper masif kara delik ise Güneş'in kütlesinin 6,5 milyar katı. bu kara deliğin Dünyaya uzaklığı 53 milyon ışık yılı. Bir ışık yılı ise 9,5 trilyon kilometreye denk. peki Kâinatın kaçta kaçı bu rakamlar. insan kendini yok hükmünde saysa abes olmaz. abes olan ise müthiş kudreti yok saymak ve Yaratıcı'ya bunu isnat edememek. elbette özgür iradeye sahip insan dilediğini düşünmekte özgür. lakin teknolojik gelişmeler ve bilimin ilerlemesi insanın kör inadından vazgeçmesi ve övgüye layık olana yüzünü dönmesi için bulunmaz bir nimet.

 • @4 Şubat


  Ben fiziksel anlamda "zaman yolculuğunun" imkansız olduğunu düşünüyorum.

  Sadece "gözlemcinin" hızına bağlı olarak, geçmiş ve geleceğe seyirci olabiliriz.

  Geçmiş konusunda bir sorun yok. Şu anda bile milyonlarca ışık yılı geçmişi olan olayları izleyebiliyoruz.

  Ama geleceği izleme konusu biraz muallak bana kalırsa. "gözlemci" ışık hızını aşan hızlarda seyahat edebilirse mümkün olabilir mi?


  Zor bir düşünme süreci :)

 • SnowFlake55


  bu mühendis'de Apollo projesinin yazılımlarını yapan ve algoritmaları oluşturan ekibin başı Margaret Hamilton.

  Çok büyük olasılıkla şu anda neredeyse hepimizin cebinde olan akıllı telefonlardan, daha da düşük kapasiteli bilgisayarları programlıyorlardı :D