Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Türkiye’nin ort sıcaklığı

1970 78 arası 12.7 ,,,

79 96 arası 12.8 ,,

,97 2006 arası 13.4

2007 2016 ise 13.9

Şuan mevsim normali değeri 2007 den önce mgm uzun vadelide mevsim normallerinin üstü olarak 0.5 ila 1 derece de açık kırmızı bir Türkiye hatırası,,

96 dan önce ise şimdinin normalleri uzun vadede (1 ila 2 derece )yüksek kabul edersek mevsim normalinin üstü koyu kıpkırmızı bir Türkiye haritası olarak karşımıza çıkacaktı ..

Bu sıcaklık artışını hissediyoruz maalesef

Bugün yağmur lardan sonra bahar misali her yerde otlar bitmiş yemyeşil ...Köyde yılanlar kasım ayında dağda bayırda görünüyor... ....Şubatta uzak akrabımızı akrep ısırdı ... Ne işi var şubatta akrebin , Kasım’da yılanın ,,,,SAğlam bir ısınma var maalesef ....

• erzincan donuyor.geçtiğimiz kışlarda ocak ayında sabaha karşı arabaların camı buzlanırken şimdi kasım ayının ortasında güneş battıktan sadece 2-3 saat sonra arabaların camları buzlanmaya başladı.

daha kasımda ocak şubat soğuklarını hatırlatan bir hava...

• Hocam benim yaşım 30 ben 15-20 yıl önceki kışları çok iyi hatırlıyorum çocukluğumun kışları yılda biri sağlam olmak üzere yılda iki kez kar yağardı kardan önce her yer buz keser günlerce ayaz olurdu ve biz anlardık ki birkaç güne sağlam bir kar gelecek ve öyle de olurdu bu aynı kış içinde birkaç kez tekrar ederdi oluk oluk yağan yağmurları zaten hiç söylemiyorum onlar kış için sıradan şeylerdi şimdi bırakın karı yağmur kovalar olduk ben bu yaşıma kadar kar yağmayan tek kış bilmezdim taki geçen yıla kadar onu da gördüm ya artık bilmiyorum nereye gidiyoruz ben o eski kışları özlüyorum çocukken bütün çocuklarla kar altında mutlu olduğumuz kışları biliyorum çocukluk gitti geri gelmez ama hiç olmazsa o kışlar gelse bari.

• mehmet27 ;

Toprağım O eski kışların kar sürecini o kadar güzel anlatmışsın ki ne bir eksik ne bir fazla ... 2021 2050 nasipse Güneşimizin bir 30 sene solaryum uykuya girmesi beklenmekte ,,, Kim bilir,belki de bir ihtimal o kışları tekrar yaşarız ...

• Normallerinin altında sıcaklıklarla geçen yıllar, 1998 den sonra hep normallerinin üzerinde sıcaklıklarla geçmiş. Bölgesel olarak zaman zaman farklı iklim koşulları etkili olmuş olsa da iklimimizde meydana gelen ısınmayı bu grafik çok iyi anlatıyor. Bizlerde bu ısınmanın etkilerini dibine kadar hissederek yaşıyoruz. :( Önümüzdeki yıllarda kim bilir neler göreceğiz. Küresel soğuma söylentileri gerçekleşecek mi? Bu meseleyi gerçekten çok merak ediyorum. Allah izin verirse yaşayıp göreceğiz.

• Aralık 10 nuna kadar bizim istediğimiz gibi bir kış yok ayın 10 dan sonra yavaş yavaş modeller neyin ne olacağını gösterir umutsuz değilim güzel bir kış olacak bol yağışlı bol karlı 2012 benzerini hatta ondan iyisini göreceğiz ALLAH,ın izniyle

• mehmet27 hocam o bahsettiğiniz kış dönemleri sibirya soğuklarının etkin olduğu dönemlerdir. Sibirya soğuklarının en önemli özelliği yerden hareket etmesi. Soğuk hava yere çok yakın alt katmanlarda hareket ederek şiddetli ayazlara neden olur. Ki bu durum YB alanın olduğunu gösterir. Birkaç gün kuru soğuk olur. Sert bir soğuk olur. Sonra Güneyden bu soğuk havaya karşı sıcak akımlar hareketlenmeye başlar. Tam anlamıyla cephe yağışları dediğimiz hadise gerçekleşir. Bol bol ve lapa lapa kar yağışları.

• Bu yilki kasım ayı bana 2012 kışını hatırlattı hareketli 2012 kışında haftalarca neredeyse güneş görmediğimiz zamanlar olmuştu çoğu zaman kapalıydı hava 😊

• Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz hz.Muhammed sav dünyaya teşriflerinin vesilesiyle kutlanan bu mübarek gecede tüm hayırlı ibadet ve duaların kabulüyle mevlit kandiliniz mübarek olsun

• Selamunaleyküm Bölge Halkı :) Bütün İslam Aleminin Mevlid Kandili mübarek olsun hayır olsun hayırların tümüne vesile olsun inşaAllah.:) Rabbim bu gece dualarınızı kabul edip,her ne muradınız varsa hayırlı kapılar açarak gerçekleştirsin inşallah..

• Bu yilki kasım ayı bana 2012 kışını hatırlattı hareketli 2012 kışında haftalarca neredeyse güneş görmediğimiz zamanlar olmuştu çoğu zaman kapalıydı hava 😊

Ah o 2012 unutulur mu iç ege ve güneydoğu için baya güzel bir kıştı.:)İnşaAllah bu kışımız ondanda yağışlı ve karlı olur hayırlısıyla.:)