Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @Gray Cities bir yönden iyi bir yönden kötü olmuş, çözünürlük azalmış ,menzil artmış.Bence eski hali daha iyiydi.
    O değilde biz ne zaman kar göreceğiz sıktı artık :D Yoksa ocak sonunda yinemi bomba patlayacak. :)

• @Gray Cities bir yönden iyi bir yönden kötü olmuş, çözünürlük azalmış ,menzil artmış.Bence eski hali daha iyiydi.
    O değilde biz ne zaman kar göreceğiz sıktı artık :D Yoksa ocak sonunda yinemi bomba patlayacak. :)

15 Ocak'ta ilk kar yağışımızı alabiliriz Ecmwf'den umutluyum Eps'de iyi diyorlar bakmadım :) Bomba var mı patlar mı Gfs'yi incelediğimde çok zor ama bütün uzmanlar 20 Ocak'tan sonra kış başlıyor diyor hayırlısı...

• Trabzon radarının görüş mesafesi artmış. Artık Gürcistan’a kadar görebiliyoruz. Ancak olası sistem durumlarında kütle takibi biraz zor olacak artık.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• @FurkanBaki61

Ülke sistemi falan palavra kardeşim. Ege-Trakya kuru soğuk yerse biz istediğimizi almış oluyoruz. Ege-Trakya istediğini alırsa biz fön yiyoruz. Gerçekçi olmak lazım. Ben her iki tarafı aynı anda sevindiren sisteme rastlamadım.

Ecmwf çıktısını beğendim. Tamamen kaybettiği yükseği yeniden vermiş. Sistemi indirmesini bekleyeceğiz.

6-9 Ocak 2015. :thumbup: :thumbup: :D Ege ve doğu karadeniz nadir aynı anda sevinir.Sistemler bir batı 1 doğu şeklinde gelse herkes mutlu olur bu işin herkesi sevindirecek hali bu.

• Arkadaşlar böylesi ümitsizliğe kapılmanızın bir anlamı yok evet Aralık'ı komple ve ocak'ında bir kısmını kapatmış olmamıza rağmen kuzeyimizin güçlü bir şekilde soğuması olumlu bir gelişme bundan sonraki her atakta sistemler için aday olacağımız aşikar.
    Artık bundan sonraki süreçte amerika'ya hücum eden soğukların sibirya taraflarına toplanması daha olası gözükmekte.
    Az daha sabır geçen senenin efsane sistemi 30-31 ocak'ta geldiğini unutmayalım ve bonus 16 Şubat sistemini de :) tarih aralıkları belli hemen şimdiden kışı bitirenlere takılmayın süreç şimdi başlıyor.

• @SnowKong_03

O sistemde Trabzona 14 saat kar yağdı. Sistem kuvvetli olduğu için 14 saatte 40 cm oldu o ayrı. O sistem ilk belirdiğinde soğuklar doğu karadenize 1 gün daha erken giriyordu. Ab alanı batılayıp derinleştikçe soğuk 1 gün ötelendi. Eğer biraz daha batıda kalsaydı olacakları biliyoruz. Her sistem o kuvvette olmaz. O ince bir ayardaydı geçti gitti. Olursa ya 6 Ocak gibi olur ya 24 Ocak gibi. Coğrafya gereği bir taraf genelde üzülür.

• @SnowKong_03

O sistemde Trabzona 14 saat kar yağdı. Sistem kuvvetli olduğu için 14 saatte 40 cm oldu o ayrı. O sistem ilk belirdiğinde soğuklar doğu karadenize 1 gün daha erken giriyordu. Ab alanı batılayıp derinleştikçe soğuk 1 gün ötelendi. Eğer biraz daha batıda kalsaydı olacakları biliyoruz. Her sistem o kuvvette olmaz. O ince bir ayardaydı geçti gitti. Olursa ya 6 Ocak gibi olur ya 24 Ocak gibi. Coğrafya gereği bir taraf genelde üzülür.

Maalesef öyle son 2 kıştır biz üzülüyoruz genelde. :D

• Ayın 20 lerinden sonra kuzey dogumuzda güçlü bir ull oluşumu gözleniyor.Rabbim nasip etse de gecen yıl gibi sahiller bi 80cm kar görse ve hersene adet olsa Kaskaslardan bize sistem inse.

• Ayın 20 lerinden sonra kuzey dogumuzda güçlü bir ull oluşumu gözleniyor.Rabbim nasip etse de gecen yıl gibi sahiller bi 80cm kar görse ve hersene adet olsa Kaskaslardan bize sistem inse.

Ülkemiz için umudumu koruyorum ,
    Ancak Karadeniz ve özellikle Doğu Karadeniz’in bu ikinci yarının şampiyonu olacağıyla ilgili çok yüksek olasılık olduğunu düşünüyorum

• anlamıyorum o güzelim soğuklar öylece geçip gidiyor ülkemizde sanki bisey var bize gelmesi engelleniyor hep soğukların çok can sıkıcı görüntüler Allahım inşallah ocak 2.yarısından itibaren yüzümüzü güldürür