İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbul 850 hPa değerleri 10 dereceyi neredeyse aşmak üzereyken sistemin girişiyle yavaş yavaş düşüş göstermekte ve yer yer -8 e varan değerleri görmekte
    Şimdi bu grafikteki alfa eğimini hesaplamaya çalışalım
    Minimum değer çizgisi 3,8 kare kadar olurken yatayda geçen süre 1,6 kareye denk gelen zaman kadar oluyor ( 3 Aralıkı 4 e bağlayan gece ile 6’sını 7’sine bağlayan gece arasındaki süre)
    Eğim= 3,8/1,6
    Alfa eğimimiz : 2,375 oluyor bu grafikte
    Bence hiç fena değil
    Eğim arttıkça ( yani pay kısmı büyüdükçe ) sistemin şiddeti artacaktır
    Geçen yılki 6 Ocak sisteminin eğimi de büyüktü (3,5 civarıydı yanılmıyorsam)
    Ancak soğuğun üstüne yeni bir soğuk sistem binince istisna olmak üzere bundan sonra 850 eğimlerine de bakmaya çalışacağım :)

• her zaman anadolu yakasi avrupadan sanslı deniliyor ama sistem girince avrupa daha cok tatmin ediyor. hakim ruzgar karayel bu sebeple yagıs doguya supürülüyor artı soguk cekirdek anadoluya daha yakın ama ben genede avrupa -asya arasinda radikal bir fark olacagıni zannetmiyorum batılarsa tadından yenmez.Ha şu var gecen sene ocagın son haftasindakı karadeniz sisteminde kocaelide 30 cm varken tum istanbul olarak avucumuzu yalamıştık ama istanbul kendine has efsanesini her zaman yaşatır. 7 ocak sisteminde istanbulda 1 metre kar varken kocaeli 10 cm lerle kapamıştı.

• her zaman anadolu yakasi avrupadan sanslı deniliyor ama sistem girince avrupa daha cok tatmin ediyor. hakim ruzgar karayel bu sebeple yagıs doguya supürülüyor artı soguk cekirdek anadoluya daha yakın ama ben genede avrupa -asya arasinda radikal bir fark olacagıni zannetmiyorum batılarsa tadından yenmez.Ha şu var gecen sene ocagın son haftasindakı karadeniz sisteminde kocaelide 30 cm varken tum istanbul olarak avucumuzu yalamıştık ama istanbul kendine has efsanesini her zaman yaşatır. 7 ocak sisteminde istanbulda 1 metre kar varken kocaeli 10 cm lerle kapamıştı.

Katılyorum bazenleri istanbulda 40 cm kar varken kocaelide 10 cm kar oluyor bu sene öyle olmayacak gibime geliyor iki ilde tatmin edici karlar alcak bu ocakta çoğunlukla DEK(Deniz Etkisi Kar) yağacak

• Katılyorum bazenleri istanbulda 40 cm kar varken kocaelide 10 cm kar oluyor bu sene öyle olmayacak gibime geliyor iki ilde tatmin edici karlar alcak bu ocakta çoğunlukla DEK(Deniz Etkisi Kar) yağacak

gonul isterki hep beraber alalim bu kadar fark olmasın ama malesef her kıs oluyor böyle.

• Geçen yıl 1500 metrede -6 giren 16 Aralık akşamı Dek’li yağış geçişi sadece Anadolu yakasını etkilemişti , bu fotoğrafı o gece Ataşehirden çekmiştim , bu sistemin iki yakamız için de hayırlı geleceğine inanıyorum

• bu isin dogasi geregi izmit kar alirken istanbul seyredebilir, yb yaklasirsa bu durumu cokca yasiyoruz.

Buarada uzun yazilari ve sekilleri alintilamayalim

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN