İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • istanbul icin kar konusu kapanmistir.seneye subat ayini takip etmek lazim kuresel isinma subat ayini yok edebilir nasil ki buzul ulkesi olan alaska civari bile artik buzul bolgesi olarak gecmiyorsa donemler de enlemler de kis icin soguk acisindan degisiklik gosteriyor.20-30 kuzey enlemleri kis icin daha kisa zamanda kar gorebilcek.bu rakam seneler ilerledikce artacak 40-50 kuzey enlemleri dahi kisi kis gibi yasayamabilir seneler seneler sonra.

Küresel ısınma öyle basit değil, ilk zamanlarda hem kış hem yaz uzayacak ve ara mevsimler kısalacak.

• Havalar soğuk ve kar yağışlı gittiğinde hiç kimseden küresel ısınma sözünü duymazken ortalama değerlerin biraz üstüne çıkınca neden bu küresel ısınma sözleri dolaşır anlam veremiyorum. Kaldı ki bunun adına küresel iklim değişimi dense daha doğru olmaz mı? Küresel ısınma sözü tek başına sadece ısınma olarak iklimlerin değiştiğini sanki anlatır bir kelime. Ama küresel iklim değişimi daha global ve düşüşleri ve çıkışları ile ele alınması gereken bir konu...saygılar.

• Ağızlarda dolanmış bir küresel ısınma bu yıl aralıktan şubatın ilk 10 gününe kadar 10 derece üstüne çıkan gün sayısı kaçtır ? hakikik bir kış geçirdik bahar az erken geldi diye hemen ortaya atmayın şu terimi yahu

• Küresel ısınmayı bilmem ama son yıllarda martı geçtim şubatta bile doğru dürüst soğuk görmüyorsak bazı şeyleri dile getirebilmek lazım. Eskiden kış aralık 15 te başlardı İstanbulda mart 15 e kadar sürerdi, hatta ve hatta nisan başında kar bile görürdük havada. Son yıllarda kış 2 aya sıkışmış vaziyette aralık-ocak, hatta son 2 senede istanbul adına ocak 15 ten sonrasıda yok.

Küresel Isınma var, ama bu sonuçlarını hemen belli etmez. Dönemlik bir durum yaşıyoruz, ileriki yıllarda farklı durumlar ortaya çıkabilir.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Beni tatmin eden bir kış oldu. Ancak bu kışın tek eksiği Şubat ayının kelek yapması oldu bize. Şubat ayına sağlam bir sistem sığdırtamadık İstanbul olarak. 11-16 Şubat sistemimiz var işte. O da göz zevkiyle kaldı. Bazen yerde de gördük 2-3 cm. Şubat ayı da bir Ocak ya da Aralık gibi geçseydi bu kış müthiş olmuş olurdu. Ancak özellikle 30 Kasım-31 Ocak arası olanlar beni tatmin etmiştir. Bu sistemlerden kuşkusuz ki en etkilisi 6-10 Ocak olmuştur. Hatta öyle ki bulunduğum ilçe de 1987 rekoruna yaklaştık ama kıramadık. Yani son 30 yılın en ağır kar yağışı oldu.

Şubat aylarına da son senelerde bir şeyler oldu. Mesela 2000 yılından bu yana baktığımızda 2001,2002,2007,2009,2011,2013,2014,2016,2017 Şubatları vasat geçti. Özellikle 2013,2014,2016 Şubatları tam kabus. 2013,2014 Şubat değilde Kasım, 2016 ise Nisan Mayıs tadında geçti. diğer bahsi geçen yıllarda da yağan karlar sadece göz zevki oldu. 2010'dan sonra elle tutulur 2 ŞUBAT ayımız var o da 2012 ve 2015. Bir hususta gözüme çarptı artık Şubatlar 3 senede 1 iyi geçiyor. 2012 iyi 2013,2014 kötü, 2015 iyi, 2016,2017 kötü. Seneye iyi geçmesi beklenebilir. Ancak geçenlerde de bahsetmiştim artık tek haneli yılların daha sert geçtiğini göz önünde bulundurursakta durum değişiyor haliyle. Ancak çift yılların da iyi geçtiği zamanlarda araya 2003 gibi güzel bir kış koyuvermiştik. 2018'de neden öyle olmasın ki :)

Neyse bakalım yağmurlar geliyor, hava da soğuyacak Cumadan itibaren yine kış havası görüntüleri oluşacak. Bundan sonra yağmurlarla mutlu olmaya bakacağız. Olaki ay ortası atıştırmalık kar görürsek(zayıf bir olasılık) mutlu eder bizi.