5-12 Ocak Sistemi (Marmara Özel)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam istanbul üsküdarın yüksek kesimleri rakım 62 civarı iyi bir örtü alırmıyız sizce yağış bakımından anadolu yakası dahamı şanslı ?

Anadolu yakası yağış sürekliliği açısından daha şanslı Avrupa yakası ise yağış şiddeti açısından şanslı kendini dengeleyebilecek mi göreceğiz.

• @wildleo1907 hocam en baştan beri bütün yorumlarınızı okudum size bir kere daha sabır diliyorum geneli hep aynı yerleri sorup ve bıkmadan usanmadan hepsine yetişmişsiniz :hfyeni (25): anadolu yakası maltepe civarı ne olur hocam bir tane kartal için yorumunuz vardı saat 21.00 gibi kar başlar diye bize yakın olduğundan burasıda heralde o saatler de başlayacağını düşünüyorum ama son verilerden sonra da yine 21.00 gibi? tahmininiz hala aynımı?

Aslında her güncellemede biz farkında olmasak da bazı detaylar değişiyor. Örneğin AB in hareketi ve Azor'un soğuk havayı kendi başına öksüz bırakması son guncellemelerdeki bizim adımıza olumsuz sayılabilecek gelişmeler. Ama işte herşey öyle mükemmel olmuyor aynı hayatın kendisi gibi yani ;)
    21:00 Anadolu yakası için ortalama bir saat 3 saat aşağı yukarı oynar mı oynar. Ama asıl gerçek Cuma günü ilk saatlerde batıdan yani Trakya'dan gelecek olan haberlerle ortaya çıkacak ve aşağı yukarı ilçe ilçe saat tahmini yapabileceğiz. İtu sıcaklık değişim haritasindan takip edip radar verileriyle destekleyebilirsiniz.

• Güzel tahmin, emeğiniz için teşekkürler. Ancak bana göre, yağışın kara dönmesi büyük ihtimal cuma gecesini bulmayacaktır. 15:30 gibi çatalca civarında, 17:00 gibi tüm Avrupa Yakasında kara dönmesini bekliyorum. en geç 20:00 gibi tüm istanbul'a yayılacağını düşünüyorum.

• Güzel tahmin, emeğiniz için teşekkürler. Ancak bana göre, yağışın kara dönmesi büyük ihtimal cuma gecesini bulmayacaktır. 15:30 gibi çatalca civarında, 17:00 gibi tüm Avrupa Yakasında kara dönmesini bekliyorum. en geç 20:00 gibi tüm istanbul'a yayılacağını düşünüyorum.

Bir saat için birbirimizi mi kıracağız senin dediğin olsun ;)

ne kadar erken donerse o kadar kârda oluruz :)

• hocam müsait zamanınızda Zonguldak içinde bir yorum yaparsanız sevinirim .
    Denize kuşbakışı 10-15 km uzaklıktayım hocam

@Şaban Çilesiz kardeşim Cumartesinin ilk saatlerinde yağış kara dönüşür ve bence 7-8-9 kısa aralıklarla yoğun kar alırsınız diye düşünüyorum. Tek eksiğimiz kuvvetli bir jet akımı yok daha kuvvetli DEK için Azor'un konumu yeterli değil. Bu sistem de esasen benim için bu yılın sistemi değil.

• UYARI: Dikili, Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Havran, Ayvacık, Yenice, Kaldım, Çan, Biga, Bayramiç dolaylarında cuma günü öğle saatlerinde sel ve su baskını riski çok yüksek. Ben Edremitli olarak kendi akrabalarımı uyardım lütfen siz de tedbirinizi alın. yagmurs-semsiyes23232

• @wildleo1907 teşekkür ederim hocam eline emeğine sağlık . . .
    Allah nasip ederse sistemin Zonguldak'taki etkisi hakkında anlık bildirimlerimle buralarda olacağım . . .

çok sevinirim kardeşim daha iyi sistemler yolda inşallah... haber yapmışlar kirpik donduran soguklari geliyor diye yılın sistemi geldiğinde ne başlık atacaklar merak ediyorum =O

• @wildleo1907 yorumların ve analizin için teşekkür ederiz hocam
    cuma günü ve cumartesi pazar karlı geçeçek dediniz kar seviyeni nasıl olacak özellikle istanbul kadıköy
    ve karın etkisi nasıl olacak kaç cm bunlar hakkında bilgi verirseniz seviniriz

şimdiden teşekkürler

• @wildleo1907 Hocam Genelde Balkan sistemleri yağışı çok fazla yapamıyor marmara ve Karadeniz kıyılarında bu sistem keşke kırım üzerinden gelseydi diyorum içimde artık nasip ALLAH'ın takdiri.. Batı Karadeniz üzerinden gelseydi hem dek şansımız artardı hemde kuzeyli rüzgarlarla tipi görmemiz mevcuttu bu balkan sistemleri siklon ve ab sistemleri her seferinde kıyılarda sıkıntı çıkarıyor soguk yönden hiç bi sıkıntım yok fakat yağış sıkıntı olabilir Tam net degil herşey ama inş öle bişey olmaz.. eminimki bu sistem Ukrayna ve kırım üzerinden gelseydi tüm ülke yararlanırdı bu sistemden... artık bidahaki sistemlere inşallah.. Dek siz malesef şöle istedigimiz gibi ne Marmara ne Karadeniz kıyıları olarak adam akıllı kar alamıyoruz.. gündüz -3 -4 olacagına 0 olsun yogun ve kar yağışları alsak daha iyi olurdu.. hazır denizlerimizde sogumuş 10 derece üstünde sıcaklık yok kuzeyde.. ben kendi düşüncelerime göre yakın tarihlerde kırım veya ukrayna üstünden 16-17 si 18 sine sarkabilecek olan tam ülke sistemi bekliyorum hayırlısı diyelim inş bu sistemde umdugumuzu buluruz Batı Karadeniz Ve marmara kıyıları olarak..