Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Depremin olacağı yeri , büyüklüğünü tahmin edebilirsin fakat ne zaman olacağını bilemezsin. Belli bir zaman araliginda ihtimal verilebilir ancak.

Aynen oyle...

• divane

sura16

Lütfen böyle durumlarda karşılıklı diyalogdan kaçınalım. Herkesin görüşüne saygılı olmalıyız. Bir görüş hakkında aynı düşüncede olmayan bir fikir dile getirmek ile o fikri desteklemediğiniz için saçma demek çok farklı şeyler.

Bu konuda birbirimize cevap vermek yerine alttan alıp üstüne alınmamak en doğrusu.

Günümüz teknolojisinde zaman zaman tesadüf yada gerçeklik ne dersek diyelim öngörülebilen deprem tahminleri de mevcutken hala ciddi ölümlere yol açan birçok depremin önceden tesadüf yada gerçeklik ne derdeniz deyin öngörülemediği de birçok bilimsel şahıs veya kurum tarafından hatırlatılan bir durum. O yüzden bardağın boş veya dolu tarafından bakmak gibi her zaman farklı düşünceler çıkmaya devam edecek.

Anlayışınız için teşekkürler.

• Fay hatlarinin uzunlugu aktifligi konumu ve tarihsel tekrarlanabilirligine bakilarak sadece zaman araligi verilerek deprem tahmininde bulunulur. Bu kucuk olcekli depremlerin tahmininde de rastlantisal olaylar olabilir. Bazi faylarda ozellikle bu faylarin izlenebirligi konusunda daha cok imkan var, ancak zaman bilebilme tamamen rastlantisaldir.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• "Depremi tahmin etmek" konulu tartışmalara girmek istemiyorum.

Bu konudaki düşüncem belli zaten, daha önce yazdıklarımda.

Ama tartışmaları okuyunca, yine de kısaca yazmak istedim.

Depremleri, büyüklük, yer ve zaman kombinasyonu ile "bilmek" günümüz teknolojisi ile mümkün değil. Büyüklük, yer ve zaman bilgileri, geçmiş yıllar verilerine dayanarak "öngörülebilir"

Ama bilinmez ve tahmin edilemez.

Bı arada not; Vintersaga kardeşimin mesajında gördüm, "şiddet değil, büyüklük" doğru tanım :)

bir basit örnek vereyim. A.B.D.' de St. Andreas fayı devamlı incelenip, Californiya eyaleti için büyük bir felaketi haber önceden öğrenmeye çalışıyorlar.

Fay hattı üzerinde binlerce sensör yerleştiriliyor ve bu sensörler çok yüksek hassasiyetlerle ve uydular araclığı ile fay üzerindek hareketliliği ölçmeye çalışıyorlar.

Sonuç, "hiçbir şey" elde edilemiyor.

Yani kısaca öngörü yapmak günümüzde mümkün değil. Ama tahmin edenler ve tutturanlar için yorumum şu;

6.hisleri kuvvetli, şifa bile dağıtabilirler ileride :)

dyeceklerim bunlar,

iyi akşamlar, iyi forumlar

• hocam zaten ben kendi fikrimi yazdim.kisisel kimseye bir sey demedim.sacma ve marjinal olmak icin yazma bilmem ne..gereksizlik tanimam etmem..yani burda kimse kinseye sorarak yazmaz saygiyi bozmadigi surece..ok.kapattim.tesekkurler.

• Hazır herkes burdayken bir soru sorsam.. :D

99 depreminde; fay hattı deprem öncesi bizim o dönem anlayamadığımız uyarılar vermiş mi? Yani öncül artçılar gerçekleşmiş mi? Bu tarz bir çalışma olmuş mu acaba hiç?

Bara döda fiskar följer strömmen...

99 depreminde; fay hattı deprem öncesi bizim o dönem anlayamadığımız uyarılar vermiş mi? Yani öncül artçılar gerçekleşmiş mi? Bu tarz bir çalışma olmuş mu acaba hiç?

Büyüklerimin anlattığına göre o depremden 3-4 ay öncesi çok dillerde yayılmış deprem meseleleri.. Tabi fay hattıyla vesaire alakası yok ama belki de biz çağırıyoruzdur tartışa tartışa.

• hocam..yalovaliyim ben.depremden once hic bir oncu sarsinti olmamisti ve yer alti suyu sicakliginda artis bildirilmemisti .en kucuk bir belirti vermemisti maalesef..dun gibi her sey.

• 16 yasindaydim ve o tarihten once deprem kinusu hic bir zaman konusulmadi.hic bir zaman..fisilti gazetesi falanda yoktu.her sey cok sicak bir yaz gecesinde ansizin oluverdi maalesef.

• hocam..yalovaliyim ben.depremden once hic bir oncu sarsinti olmamisti ve yer alti suyu sicakliginda artis bildirilmemisti .en kucuk bir belirti vermemisti maalesef..dun gibi her sey.

Hocam o gecenin çok bunaltıcı derece de sıcak olduğu ve yer yer o gece topraktan dumanlar çıktığı yerler olmuş tarzında birşeyler okumuştum. Sizin orada gözlemlenmedi sanıyorum. Aslında depremi yakından yaşamış biriyle bu konular hakkında doyasıya konuşmak isterdim..

Calismalar cok ama cok kisitli ve dar,ozellikle sismik-1 adli geminin deprem sonrasi yaptigi arastirmalara bakinca gec kalinmis oldugunu bile gorebiliyoruz..17 agustos depremi beklenilenden daha uzun bir fayin kirilmasiyla ortaya cikti, eger cinarcik aciklarindan adalara dogru gelen faydada biriken enerji buyuk olsaydi buyuk ihtimalle beraber kirilir ve depremin buyuklugunu 8 civarina cekebilirdi Allahtan bu olmadi, tarihsel ve yon olarak depremin 1938 den itibaren batiya meyilli oldugunu goruyoruz buda normal, fay hatti butun otelemesini son parcaya kadar yapacak son parcadan 2 si marmara denizinde artik.

99 depremi oncesi, raporlara yansiyan bir sey olsugunu sanmiyorum olsada devlet buyukleri uyarilsada dikkata alindiginida sanmiyorum, o zamanki deprem sensor agi suanki gibi degildi,suanda Kaf in onemli kisimlarinda her sarsinti takip edilebilir durumda, 99 depremini yasamis birisi olarak oncesinse hic deprem hatirlamiyorum, bu fay kirilmadan once kendini cok hissettirmedi, hissettirdiysede bizde o cihaz agi yoktu bunu dikkate alacak..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Vintersaga

Öncü depremler tamımı aslında çok mümkün olmayan bir tanım :)

Öncü nedir? Açıklaması yok.

Ama "deprem fırtınası" dediğimiz bir oluşum var öncü depremden bağımsız olarak.

Çok kısa zaman aralıklarında, çok sayıda depremciklerin gerçekleşmesi, bir büyük depremin habercisi olarak kabul edilebiliyor ama arkası boşta çıkıp, zaman hala tam kestirilemiyor.

1999 depremi öncesi ise, özellikle Yalova bölgesinde kaplıcalardaki sıcak su seviye ve sıcaklık değişimleri olduğu söyleniyor.

Yine, biranda yok olan "gölcükler", ya da bir anda oluşan küçük su birikintileri olmuş.

Tabi hayvan davranışlarında değişiklikler filan da anlatılıyor ama, hepsine temkinli yaklaşmakta fayda var.

Ama, meteorolojik olaylarla lgili bir saptama olmamış :)

• Açıklamalar için herkese çok çok teşekkürler.

Özellikle Kocaeli civarında o gece topraktan duman çıktığı gibi şeyler okumuştum ama çok kayda değer bir durum değil sanırım; yani geniş bir kitle tarafından belirtilen bir bildirim değil bu.

• hocam yazarken bile gizlerim doluyor.cok acilar cektik.deprem aninda metan gazi cikislarindab dolayi kirigin okdugu yerlerde mavi isiklari girenler olmus.lakin 17 agustos oncesi,en kucuk bir emare yok ne oncu deprem var kayitlarda,ne de metan gazinda artis.hatta ben rahmetli a mete isikara hocsmiza depremden1 sene sonra konferansa geldiginde bizzat soru olarak yoneltmistim bu konuyu.o da en kucuk bir isaret vermedi bizlere demisti.hala cok saskiniz diye eklemisti

• hocam yazarken bile gizlerim doluyor.cok acilar cektik.deprem aninda metan gazi cikislarindab dolayi kirigin okdugu yerlerde mavi isiklari girenler olmus.lakin 17 agustos oncesi,en kucuk bir emare yok ne oncu deprem var kayitlarda,ne de metan gazinda artis.hatta ben rahmetli a mete isikara hocsmiza depremden1 sene sonra konferansa geldiginde bizzat soru olarak yoneltmistim bu konuyu.o da en kucuk bir isaret vermedi bizlere demisti.hala cok saskiniz diye eklemisti

Açıklamalar için çok çok teşekkürler hocam. Doğa ananın karşısındaki çaresizliğimiz, başka ne denebilir ki? Allah hepimizi korusun..