Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • PergamoN hocam 3.9 luk bir depremin artçısı 4.3 olamayacağına göre bu bölgede herhangi bir başka tali eşlenik fayı tetiklemiş olabilir mi ve 1855 depremi olduğundan bölgede stres yok ama Ulubat fayı ile Mustafakemalpaşa fayı arasında kalan tali kırıkların parçalı kırılmayla 5.0-5.5 civarı depremler yapma ihtimali var mi

4.3 ün artçısı olmaması biraz bence soru işareti gibi

• PergamoN hocam 3.9 luk bir depremin artçısı 4.3 olamayacağına göre bu bölgede herhangi bir başka tali eşlenik fayı tetiklemiş olabilir mi ve 1855 depremi olduğundan bölgede stres yok ama Ulubat fayı ile Mustafakemalpaşa fayı arasında kalan tali kırıkların parçalı kırılmayla 5.0-5.5 civarı depremler yapma ihtimali var mi

4.3 ün artçısı olmaması biraz bence soru işareti gibi

İki ana fay zonu arasında kalan küçük kırıklar haritalanmamış, uzunlukları hakkında bir bilgi olmadığı için yorum yapılması güç kaç metre veya km uzunluğunda değişiyor kırıklar bilmiyorum. 4-4.2 Arasındaki bir deprem 3km'lik bir alanın 1-2cm hareket etmesiyle oluşuyor küçük ama hissedilen depremler , sabah ki depremle son depremin episantrı çok yakın muhtemelen aynı fay üzerinde meydana gelen depremler ama onun çözümü çıkarılmadığı için yorum yapamıyorum çok fazla kırık olduğu için başka bir fayda olabilir.

Ramazan hocanın çizdiği fayların üzerine çözümü ekleyip muhtemel fayı gösterdim çözüm ters bileşeni olan baskın doğrultu atımlı fay (oblik),Ulubat fay zonu ,Mustafa Kemalpaşa fay zonu gibi ana tektonik yapılarda saf doğrultu atımlı olmayıp normal bileşenli oblik faylar bölgedeki deformasyonu Bursa ,İnegöl gibi faylar dahil bu yapılar üstleniyor.

forum.havaforum.com/attachment/156679/

Ulubat fayı hakkında farklı çalışmalar ve sonuçlar mevcut en son çalışma benim takip ettiklerimden Taylan Sancar,Volkan Karabacak,Azad Saglam Selcuk,Yusuf Buyukdeniz birlikteliği ile yapılan çalışma;

ÖZET;

Ulubat Fayı geometrik karakteristik ve paleosismolojik davranışına göre 3 segmente ayrılmıştır. Paleosismoljik fay kazıları ile fay segmentlerinde son 16 bin yılda en az 6 eski deprem izi ayırt edilmiştir. Tarihsel kayıtlarla ilişkilendirilen yaş sonuçları Ulubat Fayı boyunca en son yüzey kırıklarının sırasıyla MS <161/170 (I=IX), MS 1143 (M=6.0) ve MS 1855 (M=7.3) depremleri ile oluştuğunu ve batıya göç ettiğini göstermektedir. Yeterli istatistiksel değerlendirme şansı sunmamakla birlikte, bu çalışmada ortaya konulan paleosismolojik veriler KAFZ güney kolunu oluşturan segmentlerin tekrarlanma periyodu anlamında karakteristik deprem davranışı sunmadığını ve bu düzensizliğin fay zonunun bölgedeki çok parçalı geometrisinden kaynaklı olabileceğini kanıtlamaktadır.

forum.havaforum.com/attachment/156683/

Yakın geçmişte Ulubat Fayı batı ucunda (27 Şubat 1855, M=7.3) ve Bursa Fayı boyunca (11 Nisan 1855, M=6.3) meydana geldiği öne sürülen 2 büyük depremin varlığı (Sieberg 1932, Ambraseys ve Finkel 1991, Barka 1997, Eyidogan ve diğ. 1997), bu zondaki fay segmentlerinin yüzey kırığı üretme potansiyellerini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, Uludağ Yükselimi kuzeyindeki fayların deprem davranışları üzerine net bilgiler bulunmamaktadır.

Bu çalışmada, literatürde bulunan farklı yorumlar göz önünde bulundurularak, Ulubat Fayı tarafımızdan detaylı arazi verileri ile yeniden haritalanmıştır. Buna göre 54 km uzunluğunda olan DKD-BGB doğrultulu fay uzanımı, genişlemeli sıçrama alanları ile birbirinden ayrılan ve ayırt edici geometrik ve kinematik özellikler sunan 3 farklı segmentten oluşmaktadır. Literatürdeki kargaşayı arttırmamak adına bu segmentler Batı, Orta ve Doğu uzanım şeklinde adlandırılmıştır. Segmentlerin uzunluğu sırasıyla 18, 21 ve 15 km’dir.

TARTIŞMA VE SONUÇ
    Ortaya konulan çalışmalar sonucunda (jeolojik-jeomorfolojik arazi gözlemleri, kinematik değerlendirmeler ve paleosismolojik çalışmalar), Ulubat Fayı baskın olarak sağ yanal doğrultu atımlı özellik sunan bir Holosen Fayı olarak tanımlanmıştır. Arazide yaklaşık 54 km takip
    edilebilen uzanım boyunca Batı, Orta ve Doğu olarak adlandırılan 3 segment tanımlanmıştır. Orta ve Doğu segmentlerde yürütülen paleosismolojik çalışmalar ile son 16 bin yılda en az 6 eski deprem izi ayırt edilmiştir. Geometrik segmentasyon ile uyumlu olan paleosismik davranış her bir segmentte bağımsız kırık gelişimine işaret etmektedir. Tarihsel kayıtlarla ilişkilendirilen yaş sonuçları Ulubat Fayı Doğu ve Orta segmentleri boyunca en son yüzey kırıklarının sırasıyla <161 (veya 170) (I=IX) ve 1143 (M=6.0) depremleri ile oluştuğunu göstermektedir. Batı segmentte henüz paleosismolojik kayıt elde edilememiş olmakla birlikte, tarihsel kayıtlarda 28 Şubat 1855 (M=7.3)’de meydana gelen büyük deprem sırasında bu uzanımın kırılmış olabileceği şeklinde bir görüş birliği bulunmaktadır (örneğin; Öztin ve Bayülke 1990, Ambraseys ve Finkel 1991, Barka 1997). Bu durum Ulubat Fayı boyunca deprem aktivitesinin, son iki bin yılda, KAFZ genel karakterine uygun şekilde batıya göç ettiğini göstermektedir. Dolayısıyla, Bursa yerleşim yerine (Nilüfer İlçesi) en yakın şekilde konumlanan Doğu segment üzerinde yaklaşık 1850 yıllık bir suskunluk bulunmaktadır.

Marmara Bölgesi’nde yapılan Küresel Konumlama Sistemi (KKS) hız ölçümleri ve modellemeleri Uludağ Yükselimi kuzeybatısı boyunca KAFZ güney kolu üzerinde 2,9 - 9,6 mm/yıl sağ yanal faylanma hareketi ve 4,2 - 8,8 mm/yıl normal faylanma hareketinin varlığını ortaya koymaktadır (Meade ve diğ. 2002, Reilinger ve diğ. 2006, Aktug ve diğ. 2009). Bu deformasyonun Balıkesir ve Gemlik yakınlarında konumlanan paralel kollar ile paylaşıldığı göz önünde bulundurulduğunda (Şekil 1a), Ulubat Fayı payına göz ardı edilemeyecek ölçekte bir güncel deformasyon varlığı düşmektedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar Ulubat Fayı’nın Uludağ Yükselimi kuzeyinde önemli bir aktivite üstlendiğini göstermektedir. Yürütülen çalışmalarla elde edilen veriler ışığında Ulubat Fayı segmentlerinin karakteristik özellikleri Tablo3’te özetlenmiştir. Doğu segmentte her depremde yaklaşık 40 cm düşey yer değiştirme meydana geldiği tespit edilmiştir. Yaklaşık 1mm/yıl’lık düşey kayma hızı ile bu yer değiştirme 4 bin yıllık periyotlarda deformasyon birikimi gerektirmektedir. Bu durum paleosismolojik gözlemlerin ve çıkarımların bölgedeki güncel KKS hız verileri ile (Gemlik, Gençali, Zeytinbağ, Karacabey gibi en az 3-4 paralel kol üzerine dağılan 1-2 mm/yıl sağ yanal ve normal kayma hızı) tutarlı olduğunu ortaya koymaktadır.

Orta segmentde yaklaşık 3-6 bin yıl ara ile tekrarlanan depremler, Doğu segmentte 4-5 bin yıllık bir periyotta tekrarlanmaktadır. Bununla birlikte, ulaşılan kayıtlarda günümüzden yaklaşık 7 bin yıl önce en az iki segmentin (Orta ve Doğu) bir arada kırılmış olabileceğine yönelik deliller de elde
    edilmiştir. Bu durum, KAFZ güney kollarının birçoğunda (Geyve, İznik, Gemlik, Edremit, Mustafa Kemalpaşa, Bekten, Manyas ve Orhaneli Fayları) tartışma konusu olarak ön plana çıkan paleosismolojik davranış modeli ile benzerlik göstermektedir ve Ulubat Fayı segmentlerinin deprem davranışının düzenli olmadığı şeklinde yorumlanabilir. Sonuç olarak bu çalışmada ortaya konulan paleosismolojik veriler, Güney Marmara’da KAFZ kolları boyunca yayınlanmış veriler ile birlikte değerlendirildiğinde; (1) KAFZ güney kolunu oluşturan segmentlerin karakteristik deprem davranışı sunmadığını, (2) bu düzensizliğin fay zonunun bölgedeki çok parçalı geometrisinden kaynaklı olabileceğini kanıtlamaktadır.

Peşindeyiz Galatasaray! on Twitter
    “😍 Güzel İzmir’im #9Eylul 🇹🇷”
    twitter.com

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Bu sabah Nazilli de meydana gelen deprem çevre illerde hissedilmedi heralde oldukça etkiliydi. PergamoN hocam rica etsem bi inceleme yapar mısınız değişik bir deprem di

Küçük bir deprem olduğu için çözümü mevcut değil Büyük menderes grabeni kaynaklı normal faylanma depremi muhtemelen, bu faylar eğimli olduğu için deprem episantrları farklı noktalarda olabiliyor hangi fay parçası kaynaklı olduğunu episantr'a bakarak söyleyemeyiz.Bölgenin açılma hızı düşük deprem tekrarlanma aralıkları yüksek ama birçok fay parçası (segment) mevcut 1955 Söke 6.8Mw 2020 Kuzey Sisam fayı 7.0Mw Depremleri aletsel dönemde meydana gelmiş aynı sistemin büyük depremleri. Aydın/Köşk , Denizli/Sarayköy (Sultanhisar,Yenipazar,Nazilli,Buharkent) arası sismik boşluk konumunda küçük depremler her zaman meydana gelebiliyor, ekstra bir yorum yapmak güç Denizli merkezli depremler aletsel dönemde 6Mw'yi geçmedi genelde faylar parçalı kırılarak 5.0/6.0Mw arası depremler üretiyor ama potansiyeli daha büyük faylar mevcut , Aydın tarafında geçmiş deprem izlerinde en büyük atım düşeyde 3.4metre civarında bu atım miktarı normal faylarda 7.1 Mw'lik depreme denk geliyor ama bu atım miktarının başka bir izi yok diğer izlerin hepsi parçalı kırılmaya işaret ediyor, 1.3m ile 1.8metre arasında değişiyorlar bu atım miktarlarıda 6.8-6.9Mw depremlere eşit meydana gelecek en büyük deprem muhtemelen bu bölgede 6.9Mw'yi geçmeyecek, tekrarlanma süresi normalde yüksek olduğu için sismik boşluk konumundaki bölgenin ne zaman sonra deprem üreteceği konusunda yorum yapılamaz bu süre +50 yıldan fazla bile olabilir, yarında büyük bir deprem gerçekleşebilir paleosismolojik verilerle depremin ne zaman gerçekleşeceği konusunda yorum yapılamıyor.

forum.havaforum.com/attachment/156697/

2 Mal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Pütürge civarında atım azlığı var belki 10 defa söyledim ,Doğanyol depreminde (6.8M) kuzeydoğu’da atım 1,5 metre civarındaken güney kesimlerde (pütürge ve daha güneybatısı) gerçekleşen atım miktarları 30-35cm civarında daha az olan kesimlerde var.

Bu bölge yeni bir 6>M>6.8 arası deprem yaparak atım farkını kapatabileceği gibi böyle 5-5,5-5,8’lik depremlerlede kapatabilir.Depremlerin büyüklüğü küçüldükçe meydana gelen deprem sayıları artacakdır,zaten kırılan bir kesim olduğu için yoğun bir artçı aktivitesi gözlenmeyebilir.Daha da güneybatıda erkenek segmentiyle birlikte tetiklenirse 6.8-7.0 arası bir depremde meydana gelebilir.

Naci hoca malatya fayıyla ilgili bir takım paylaşımlarda bulunmuştu bugün meydana gelen depremin malatya fayıyla alakası yok Ramazan hocayı takip edin..

İşteyim kim ne dedi/demiş bilmiyorum ramazan hoca bu işin ehli sahada çalışan ender kişilerden biridir realistdir.

Hocam hala aynı düşüncede misiniz ve bugünkü Malatya 5.2 lik depremin çözümü çıktı mı ana fay mı veriyor tali fayda mı

6.8 in artçısı mı yoksa 6.8 den bağımsız mı

• Hiç bir fırsatı kaçırmıyor :)

Naci hoca kaçırmaz affetmez ama ne kadar kötü ki benim neznimde ve biraz takip edip işi az bilenlerin çoğu da hocayı sallamıyor. Felaket twitleriyle ilgi çekme peşinde

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Hocam hala aynı düşüncede misiniz ve bugünkü Malatya 5.2 lik depremin çözümü çıktı mı ana fay mı veriyor tali fayda mı

6.8 in artçısı mı yoksa 6.8 den bağımsız mı

Ana fayda, doğrultu atımlı DAF'la uyumlu kırılma devam ediyor artçı,bağımsız deprem tartışmasına girmek istemiyorum görüşüm aynı bu bölge atım farkını kapatana kadar depremlerine devam eder Doğanyal/Sivrice anaşokuyla birlikte pütürge segmenti (altsegmenti neyse) birlikte hareket etti.

894rwsq.jpg

Sivrice anaşokuyla (6.8Mw'lik ) daha yüksek atımla kırılan kesim 25-28km uzunluğunda 1.5m ortalama atım miktarı mevcut derine indikçe bu miktar biraz daha artıyor (2-2.30m) civarı , anaşok sonrası depremlerin dağılımı ise 75-80km uzunluğundaydı bu uzunluk büyüklükle doğru orantılı değil çünkü güneybatıda (Pütürge) atım miktarı gittikçe düşüyor. Pütürge segmentinde bu yüzden anaşok sonrası hemen büyük artçı depremler gerçekleşmedi ama büyük artçıların bu kesimde yoğunlaşacağı belliydi , birkaç ay sonra başlayan aktivite en büyükleri 8 Ağustos 2020 depremi kandilliye göre 5.7mw ve sonraki aylarda meydana gelen çok sayıda 4.8-5.2-5.3'lük depremler bunun kanıtı.Bugün ki depremle bir tık daha güneybatıya kaydı Pütürge depremleri Başmezra'nında güneybatısına geçti.

pjtdvcg.png

Uydu haritasına göre Pütürge/Hazar gölü çizgiselliği ve bölgenin deprem aktivitesi DAF'ın depremselliği en yüksek kesimi yapıyor bu bölgeyi, aletsel dönemdede en aktif kesim zaten Çelikhan segmentiyle DAF'ın yapısı değişiyor özellikle Kahramanmaraş'dan sonrasını birçok deprem bilimci (yerli,yabancı) DAF'a bağlamıyor DAFS’nun Kahramanmaraş’tan sonraki devamı tartışmalıdır. Arpat ve Şaroğlu (1972, 1975), fayın Karlova’dan başlayıp Bingöl, Palu, Hazar Gölü, Sincik, Çelikhan ve Gölbaşı’ndan geçerek yön değiştirdiğini, Hatay grabenini oluşturan faylarla devam ettiğini ve Ölüdeniz fayına birleştiğini belirtmektedir. Buna karşılık diğer bazı arştırmacılar (McKenzie 1972, 1975, Alptekin 1978, Şengör 1980), Hatay grabenini oluşturan fayları Ölüd deniz fayı ile birleştirirken, bu sistemi DAFS’den ayırmışlardır. McKenzie (1975), DAFZ’nun Ölüdeniz fayından farklı oduğunu, Adana-Misis dağlarına ulaşarak bindirme bileşenli karakter kazandığını, burada bindirme bileşeninin olmasının Ölüdeniz fayının hareketinden daha hızlı hareket etmesiyle mümkün olabileceğini savunmaktadır. DAFS’nin oluşum yaşı ve fay boyunca gelişen yanal ötelenme değerleri arasında var olan ilişkiler, fayın yıllık kayma hızını 7.9±0.3 mm/yıl olarak göstermektedir. Bu kayma hızı özellikle DAFS’nin Karlıova-Sincik arasındaki bölümü için geçerlidir (Herece,E.)

4njg728.png

Naci hoca'nın açıklamaları ezbere olmakla birlikde , Ramazan hocanında DAF hakkındaki görüşlerine kesinlikle katılmıyorum DAF'ın Kahramanmaraş kesimi bilinmemezliğini korurken birçok çalışmada Karlıova-Sincik arasında ortalama 7.9mm/hız öngörülüyor Ramazan hoca kaç mm/yıldan hesap yapıyor bilmiyorum ama 1500-2000yıl tekrarlanma aralığı dersen 1500x0.79cm=1185cm 11.85m atım miktarı yapar bu atım miktarı +7.7Mw depremle giderilir, Daf'daki en büyük depremler 7.5Mw civarında tarihsel kayıtlarda Elazığ'da dahil +15bin ölüme neden olan bu büyüklükde depremler mevcut.

Ambraseys ve Finkel'e göre 1905 , 1908 depremlerinin episantrları 1893'depremi daha güneybatıda muhtemelen +7Mw'lik bir deprem (Tarihsel depremlerin büyüklükleri soru işareti içeriyor)

puedh3q.png

2020 Depremi 1875 depreminin tekrarı olabilirmi soru işareti 145 yıl fark var, 0.79cm kayma hızından 1.15m civarında atım birikimine denk geliyor 2020 depreminde ise derinde 2.30m sığda ortalama 1.60m civarında atım gerçekleşti kayma hızının sabit olmadığı kabul edilirse parçalı kırılan segmentler için (6.7-6.9Mw büyüklük için) DAF'da 150-200yıl tekrarlanma aralığı mümkün +7.2Mw için DAF'ın özellikle bu kesiminde 500-600 yıllık bir deformasyon gerekli 1500-2000yıl tekrarlanma aralığı çok uçuk değerler Elazığ/Malatya'nın etkilendiği bir sürü tarihsel deprem var zaten çok büyük depremleri baz alarak risk düşük dersen 6-6.8Mw'lik depremlerde suçlu konuma gelirsin deprem literatüründe çok büyük depremler olmasada ülkemizde hasar ve ciddi can kaybına neden olabiliyor.Sivrice depremindede aynı hataya düştü risk düşük diyordu halbuki aletsel dönemde bu bölge çok aktifdi 6.8'lik Anaşok öncesindede benzer bir yazıyla yanlış söylemlere girdiğini dile getirmişdim kısa bir süre sonra tesadüf olarak deprem gerçekleşti.

1905 depremi Pütürge segmentindeyse 2020'ye kadar ki zamanda 90-95cm civarında atım birikmiş olur , Sivrice anaşoku sonrasındaki 35cm ortalama kayma miktarıyla Sivrice'de gerçekleşen ortalama atım olan 1.75m'yi çıkarırsak 175cm-90cm=85cm 35cm civarında 2020 depreminde hareket gerçekleşti 85-35=50cm açıklık oluşuyor bu açıklığıda böyle 4.8/6.0Mw arasındaki depremler kapatıyor 6.4-6.5Mw civarında tek bir depremlede kırabilirdi.

Çelikhan segmentinde 2020 depreminde hareket olmadı depremlerin oraya kaydığıda yok tamamen pütürge segmentiyle alakalı depremler ,geçen hafta 4.5Mwlik bir deprem oldu yakın çevrede meydana gelen depremler sonrası değişen stres düzeni yüzünden normal sayılabilir ki zaman zaman çelikhan bu büyüklükde depremleri üretiyor.

Çelikhan segmentinde son büyük deprem 2020-1893 127yıl 127x0.79cm= 1metre atım yapar 1893 depremi +7Mw olduğunu varsayarsak parçalı kırılmadığı takdirde bu segmentde gelecek 50-75 yıl 6.8'lik bir deprem için bile risk düşük. 1-1.20metrelik atımla kırılacak olursa 6.5Mw civarında bir deprem üretebilir.Düzenli deprem davranışı olmayan faylar için +7.5Mw'leri beklemeye gerek yok.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()