Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • sura16 Aletsel dönem depremleri mevcut olmadığı için net bir bilgi yok ,segment yapısı ve kırılma davranışı her deprem farklı çalışıyor benim okuduklarıma göre atıyorum x tarihinde mekece/iznik arası kırılırken y tarihinde gemlik körfezi/gemlik fayı kırılıyor ,en az 3 segmentli bölge parçalı kırılırken tekrarlanma aralıkları daha düşük ,birde çiftli kırıldığını (2 segment birden) idda eden çalışmalar var o çalışmalarda süre dahada uzuyor haliyle.Her segmetin uzunluğu baz alınırsa (tek segment) 6.5/6.8 deprem üretme potansiyeli mevcut.

(Bursa fayında risk çok düşük)

Bir başka göze batan bölge Van/Başkale fayın 2 ucundaki depremler 23 şubat depremleri dahil ana fayla bağıntılı değil.

• Gemlik, KAF ın dokurcunda güneye inen kolun devamı, her ne kadar yıllık kayma hızı kuzey kolu olmasa da güney kolu da büyük depremler üretebilecek potansiyele sahip sadece tarihsel döngüleri uzun..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Gemlik, KAF ın dokurcunda güneye inen kolun devamı, her ne kadar yıllık kayma hızı kuzey kolu olmasa da güney kolu da büyük depremler üretebilecek potansiyele sahip sadece tarihsel döngüleri uzun..

Gemlik'te evler Bursa'nın en kötü evlerinden biri altıparmak ile beraber. Hem çok eski hem kağıt gibi. Zemin zaten çamur. İznik fayı hakkında durum nedir peki hocam?

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Gemlik'te evler Bursa'nın en kötü evlerinden biri altıparmak ile beraber. Hem çok eski hem kağıt gibi. Zemin zaten çamur. İznik fayı hakkında durum nedir peki hocam?

Gemlik mudanya vs buraları duymuştum yapı konusunda zeminle beraber büyük sıkıntılar var. Gemlik ve İznik fayı ile ilgili 1863 (Bursa-İznik) ve 1897 de Gemlikte (tahmini büyüklüğü 6.6) olan depremler var. Ancak bu depremler oradaki enerjiyi tamamen boşaltmışmıdır bilmiyorum. KAF ın güney koluyula ilgili araştırmalar daha kısıtlı. Yıllık kayma hızı 5 mm iken kuzey kolu yaklaşık 25 mm. Buda deprem yinelenme sürelerine sirayet ediyor. Kuzey kolda depremler 250-300 yılda bir olurken güney kolda 600-1000 yılda bir oluyor. Bir tablo var makalenin linkinide ekte paylaşıyorum bakabilirsin

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1172626

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Beklenen İstanbul depremiyle alakalı en tehlikeli fay Adalar fayı değil mi? Şimdi konuyla ilgili videolar izliyorum. Adalar fayı kırılırsa 6.5 falan olur diyorlar. Ben en tehlikeli orası diye biliyordum. Hem çok uzun süredir enerji biriktiriyor. 500 yıl sanırım.

• Beklenen İstanbul depremiyle alakalı en tehlikeli fay Adalar fayı değil mi? Şimdi konuyla ilgili videolar izliyorum. Adalar fayı kırılırsa 6.5 falan olur diyorlar. Ben en tehlikeli orası diye biliyordum. Hem çok uzun süredir enerji biriktiriyor. 500 yıl sanırım.

Kimin haritasına baktığınız önemli, MTA ve bazı İTÜ lğ hocaların arkasında durduğu Çınarcık çukurundan başlayıp adaların güneyinden geçerek tüm marmara denizini katedip ganos fayı ile birleşen fay var bir de Cenk hoca gibi yıllarını Marmara Denizini vermiş bilim insanının haritası var buna Ramazan hoca gibi hocalarda destek çıkmakta, ki, o fay dizilimine göre doğu marmara segmenti var (adaların tam anlamıyla güneyinden geçmiyor) 1766-1,1766-2 fayları var ve bu 2 fay grubunun arasında bir segment daha mevcut.

• 7,5 ve üzeri bir deprem o ilk söylediğiniz fayın tek seferde komple kırılması halinde olabiliyor o zaman doğru mu? En kötü senaryo sanırım. Narsil

şöyle ki ilk haritayı göz önüne alırsanız kötü senaryoda 7.6 civarında bir deprem bekleniyor. iyi senaryoda ganos 1712 depremi olurken marmara denizinde kalan 1766-2 fayınında bir kısmının enerjisini boşalttığı hatta 1963 çınarcık depremiylede sadece 1766 fayının kırılacağı bununda 7.0-7.2 büyüklüğünde bir deprem üreteceği görüşü hakim.

Cenk hocaların haritasında 1766-1 ve 1766-2 fayları ayrı ayrı 7.1-7.3 büyüklüğünde deprem üretecekler, beraber kırılırlarsa 7.4-7.5 e tekabül eden bir deprem üretirken, doğu marmara segmenti dediği fayda 1509 yılından beri deprem olmadığı ve olursa 7.6 civarına denk bir deprem üreteceğini söylüyor kendisi.

Bu 2 karmaşada benim fikrim uzmanlığı alanı ve marmara denizindeki çalışmalarına güvenerek Cenk hocanın haritasının daha doğru olduğu dolayısıyla 2.paragraftaki deprem olasılıklarından birinin olacağını düşünüyorum.

• Peki Cenk Hoca depremin zaman aralığı hakkında bir bilgi veriyor mu hocam? Narsil

Cenk hocanın kullandığı fay haritası şu;

Cenk YALTIRAK on Twitter:

1766-1 ve 1766-2 fayları için tarihsel döngü doldu veya dolmak üzere, 1509 fayında ise ortalama 500 yılda bir deprem üretmekte, dolayısıyla bu fayında tarihsel döngüsünü tamamladığını söyleyebiliriz. Ekte bir link atıyorum buradaki makalede marmara denizi çevresindeki tarihsel depremlerle ilgili bilgiler var okumanız faydalı olur.

https://www.researchgate.net/p…emlerin_Yerleri_ve_Anlami

Einmal editiert, zuletzt von Narsil ()

• Kuzey Anadolu fayı'nda kırılmamış 2 yerden biri Erzincan'daki Yedisu fayı. Diğeri de İstanbul' daki fay zaten. 236 yıldır büyük deprem üretmiyor. Aşırı sessiz bir halde bekliyor. Periyot 200-250 yıl zaten.

Erzincan'ın ve yetkililerin çok tedbirli olması lazım.

• Kuzey Anadolu fayı'nda kırılmamış 2 yerden biri Erzincan'daki Yedisu fayı. Diğeri de İstanbul' daki fay zaten. 236 yıldır büyük deprem üretmiyor. Aşırı sessiz bir halde bekliyor. Periyot 200-250 yıl zaten.

Erzincan'ın ve yetkililerin çok tedbirli olması lazım.

Aynen bazı uzmanlar (Celal Şengör'de dahil diye biliyorum.) zaten Erzincan'da deprem olmadan İstanbul depremi olmaz diye tahmin ediyor. Ben o yüzden oradaki faydan korkuyorum. Zira önümüzdeki dönemde orada da beklenen deprem olursa geriye bir tek biz kalıyoruz. Süreç çok yaklaştı demek oluyor bu. Tabi kesin bir şey değil ama insan korkuyor.

• Bu hocanın haritasında gemlik'ten mekece'ye kadar uzun bir fay var gerçekten o kadar uzun mu? kaç km oluyor acaba? Makalede 56km denilen fay bu oluyor sanırsam değil mi hocam Narsil ?

evet var bu fay Cenk hocanın yukarıdaki haritasında da var hatta..

• evet var bu fay Cenk hocanın yukarıdaki haritasında da var hatta..

Aaaa ilk defa dikkatimi çekti 1417 yazılan demek. Bu kadar uzun olduğunu bilmiyordum şimdi öğrenmiş oldum. Bursa'ya bak valla dört bir yanı uzun faylar ile çevrilmiş.

• Aaaa ilk defa dikkatimi çekti 1417 yazılan demek. Bu kadar uzun olduğunu bilmiyordum şimdi öğrenmiş oldum. Bursa'ya bak valla dört bir yanı uzun faylar ile çevrilmiş.

hatta bu faylar yakınlık açısından daha tehlikeli, elbette marmara denizininde KAF ın kuzey kolunda olacak depremler ( özellikle doğu marmara segmenti,7.6) de etkili olacak ama bu faylarda olacak depremlerde zemin açısından sıkıntılı İznik-Gemlik-Mudanya ve Bursada etkili olacak yıkımlara sebep olabilecektir.

• hatta bu faylar yakınlık açısından daha tehlikeli, elbette marmara denizininde KAF ın kuzey kolunda olacak depremler ( özellikle doğu marmara segmenti,7.6) de etkili olacak ama bu faylarda olacak depremlerde zemin açısından sıkıntılı İznik-Gemlik-Mudanya ve Bursada etkili olacak yıkımlara sebep olabilecektir.

Marmara Denizinde allahtan denizden geçiyor ki fay bir nebze etkisi daha az olur diye düşünüyorum. Ama bu karadan geçen faylar çok sıkıntılı durum. Allah sonumuzu hayırlı eylesin. Marmara bölgesi baştan sona bir çember. Bu kadar ciddi sanayi yatırımları yapılması tehlikeli olmuş. Kocaeli ve bursa'da çok ciddi büyük üretim fabrikaları var araba olsun başka şeyler olsun. Cenk hoca da buna kızıyordu marmara'dan olabildiğince uzaklaştırılmasını savunuyordu ciddi yatırımların.