Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben net bir şekilde hissettim hatta yine oldu bakalım bu kaç buyuklugunde?

Code
    2020.11.02 22:39:12  37.7242   27.0525       11.1      -.-  3.7  3.8   SISAM ADASI (EGE DENIZI)                          İlksel

Einmal editiert, zuletzt von Fease ()

• Ben en son deprem hissedeli 2 gün oluyor. İzmir'deki arkadaşlar daha da uzak bir konumda bulunuyor onlar nasıl hissediyor bilmiyorum ama 3 lük depremler bu kadar net hissediliyorsa evlerine dayanıklılık testi yaptırmalarını tavsiye ediyorum.

psikolojik olabilir kolay bişi değil.. Ama genel olarak derinlikte az oluyor.

• Herkes herşeyi biliyor farkında ama maalesef yine hiçbirşey değişmeyecek. Yine giden canların ardından hüzün, sağ çıkanları neşeyle karşılayacağız. Şu an gündemimiz deprem, yıkılan hayaller,giden canlar. Unutulmayacak elbet ama bizde ne değişecek o önemli. Beklenen büyük istanbul depreminden sonra veya bir sonraki büyük depremde neler konuşulacak acaba. Bilinen çok şey var, ama bilinmeyen birçok şey... Ne durumdayız, nereye gidiyoruz ? Ölen kardeşlerimize rahmet, yaralılara acil şifa, yakınlarına sabır diliyorum..

• Bence çoğu uzmanın şuanda emin olmadığı için söylemediği bir nokta var, bu deprem 2 parçada kırıldığı için uzun sürdü, herkes sisam adasının üzerindeki 30-35 km lik faydan bahsediyor ama sisam adasının solundaki kuzey doğu-güney batı doğrultusunda uzanan hatta da ki aktivite hiç artçı aktivitesine benzemiyor. Deprem denizde olduğu için hiçbir zaman anlaşılmayacak bir nokta mı bu! Ayrıca görselde en doğudaki kümelenme sanırım 2 gündür yoğunlaştı, siz ne dersiniz, benim dikkatimi bugün çekti?

• Bence çoğu uzmanın şuanda emin olmadığı için söylemediği bir nokta var, bu deprem 2 parçada kırıldığı için uzun sürdü, herkes sisam adasının üzerindeki 30-35 km lik faydan bahsediyor ama sisam adasının solundaki kuzey doğu-güney batı doğrultusunda uzanan hatta da ki aktivite hiç artçı aktivitesine benzemiyor. Deprem denizde olduğu için hiçbir zaman anlaşılmayacak bir nokta mı bu! Ayrıca görselde en doğudaki kümelenme sanırım 2 gündür yoğunlaştı, siz ne dersiniz, benim dikkatimi bugün çekti?

Benim de dün dikkatimi çekti.

• Ben en son deprem hissedeli 2 gün oluyor. İzmir'deki arkadaşlar daha da uzak bir konumda bulunuyor onlar nasıl hissediyor bilmiyorum ama 3 lük depremler bu kadar net hissediliyorsa evlerine dayanıklılık testi yaptırmalarını tavsiye ediyorum.

Sağlamlıkla sallanmanın âlâkası yok ki. Keza esneklik daha iyi.

Apartmanlarda daha rahat hissediliyor depremler genelde.

Zaten İzmir’de bakanlık başladı bina denetimine.

AF-YOK

Hocam, inşallah artçı aktivitesidir. Binalar zaten çok yoruldu ve insanların psikolojisi de iyice bozuldu bir büyük deprem daha gerçekten ağır olur.

• En az 1 milyon ölü olur Marmara depreminde. O depremi kaldıracak ne makine ne insan gücümüz var. İzmir'de 17 binanın daha enkazı kalkmadı, resmi olarak 50 bin bina enkazı bekleniyor, varın gerisini siz düşünün. Marmara depremi ile havlu atacağız artık.

İşimiz Allah'a kalmış gibi. Yani en iyi ihtimal bir öncü depremin gelip 4-5 kuvvetlerinde ve buna mukabil insanların kendilerini açık alanlara atması ve ardından büyük depremin gelmesi olur. Büyük deprem direk gelirse çok kayıp olacak çok. İnşaallah olmaz ama bilimsel olarak beklenende belli.

• Herkes İstanbula odaklanmış ancak Marmara depreminde Tekirdağ, Yalova, Kocaeli inde etkileneceğini kimse söylemiyor.

Bu durumda kara yardımında İstanbul batıdan doğuya yardımlarda ciddi sıkıntı yaşayacak!

Allah hepimizin yardımcısı olsun