Deprem Bildirim Konusu


 • Yedisu Havzasının doğusu ile Karlıova üçlü eklemi arasında Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ)’nun uzunluğu 55 km dir. KAFZ bu bölgede iki ayrı segment olarak düşünülmüştür. Birincisi üzerinde 17 Ağustos 1949 depreminin meydana geldiği Elmalı segmenti, ikincisi ise Elmalı segmentinin doğusu ile Karlıova üçlü eklemi arasında kalan Kargapazarı segmentidir. Bu çalışmada 1949 Elmalı depreminin yüzey kırığı ve Kargapazarı sismik segmentinin geometrisi arazi çalışmaları ile birlikte hava fotoğrafları, 1:25.000’lik sayısal yükseklik modelleri ve yüksek çözünürlüklü ASTER, LANDSAT uydu görüntüleri birlikte değerlendirilerek ortaya konulmuştur. Ayrıca 1949 depreminde yüzeyde meydana gelen deformasyonların ve Kargapazarı segmentindeki morfolojik bazı yapıların LIDAR ile detaylı mikrotopoğrafya haritaları yapılmıştır.

  Elmalı segmenti Yedisu Havzasının doğusunda başlar ve Elmalı vadisi boyunca Kaynarpınar köyüne kadar devam eder. K70B / D-B doğrultusunda ve 30 km uzunluğunda olan Elmalı segmenti, arazide gözlenen yüzey kırığı geometrisine bağlı olarak iki alt segmente ayrılmıştır. Batıda bulunan Dinarbey segmenti Yedisu Havzasının güneyindeki Şenköy'den başlar ve Dinarbey köyünün batısına kadar K70B / D-B konumlu olarak 15 km devam eder. Birbirlerine yaklaşık paralel üç koldan meydana gelmiştir. Doğuda bulunan Kaynarpınar segmenti ise Dinarbey köyü doğusu ile Ilıpınar köyü arasında doğu-batı konumlu olarak 15 km uzanır. Bu kırık hattı üzerinde yapılan arazi çalışmalarında gerek 1949 depreminde meydana gelmiş gerekse uzun dönemli fay aktivitesine bağlı olarak oluşmuş morfolojik unsurlar gözlenmiştir. Elmalı segmentinin geometrisi, Yedisu sismik boşluğunun doğudaki sınırı olması nedeniyle oldukça önemlidir.

  Kargapazarı segmenti ise K65-70B doğrultusunda, Kızılçubuk köyü ile Kargapazarı köyünün kuzeyi arasında yer alır. Segment bazen çift kol halinde 25 km uzunluğa sahiptir. Ötelenmiş dereler, sıcak su kaynakları, çöküntü alanları bu segmentin geometrisinin belirlenmesinde kullanılan jeomorfolojik unsurlardır. Bu segment üzerinde yakın geçmişte bir depremde oluşabilecek herhangi bir yapı gözlemlenmemiştir. Bölgede yaşayan insanlar 1949 depreminde bu segment üzerinde bir yüzey kırığı oluşmadığını belirtmişlerdir. Bu segmentin doğusunda bulunan Varto fayı üzerinde 1966 yılında deprem olduğu bilinmektedir. 2005-2007 yılları arasında meydana gelen Karlıova depremlerinin bir kısmı bu segment üzerinde olmasına rağmen fay üzerindeki enerjiyi boşaltacak büyüklükte değillerdir. Dolayısı ile Kargapazarı segmentinin deprem üretme potansiyeli olduğu söylenebilir.

  (Taylan sançar,Cengiz zabcı,H.Serdar akyüz,Volkan karabacak)

 • Acıgöl grabeni güneyinde 3.9Mw Burdur/başmakçı merkezli deprem meydana gelmiş.Grabenin kuzeyinde geçtiğimiz ağustos 6.0Mw Denizli/bozkurt depremi olmuştu eğim atımlı normal fay mekanizmaları mevcut.

 • Perdeyi araladığınızda güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, o güzel günlerin bedelini ödeyen şehitler ve geride bıraktıkları vardır.:flag_Turkey::flag_Turkey::flag_Turkey:

 • Yeni Zelanda yakınları. 7.5 USGS 7.4 verdi.USGS en son 7.1 olarak girdi.


  Perdeyi araladığınızda güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, o güzel günlerin bedelini ödeyen şehitler ve geride bıraktıkları vardır.:flag_Turkey::flag_Turkey::flag_Turkey:

  Edited 2 times, last by Cagatay17 ().


 • Yeni inteferogram İTÜ jeoloji mühendisliği bölümünden  PergamoN bu veri bize neyi anlatıyor hocam? Yorumlaması nasıl yapılıyor çok ufak bir bilgilendirme yapabilir misiniz?

 • sura16 insar verisi; interferometrik yapay açıklıklı radar tekniğinin jeodezide kullanılması son yıllarda teknolojininde gelişmesiyle her önemli deprem sonrasında kullanılmaya başlanıldı.

  InSAR tekniği yardımıyla; herhangi bir bölgeye ait orta çözünürlükte ve doğrulukta SYM (Sayısal
  Yükseklik Modeli), herhangi bir bölgedeki herhangi bir nedenden dolayı oluşabilecek
  deformasyon hassas bir şekilde belirlenebilir. Bu deformasyon alanıyla yırtılmanın (kırılmanın) nerede gerçekleştiğini belirleyebiliyorsun. 5.9 Ve 5.5Mw depremlerin episantr'ları güneyde görünmesine rağmen insar'da deformasyon daha kuzeyde, kırılma kuzeyde gerçekleşmiş yani.


  Nevada depreminin interferogramı mesela çift kırılma gerçekleşmiş artçı deprem etkinliği ilede uyumlu;

  Yine örnek Malatya/doğanyol depremi özellikle kış aylarında kar örtüsüde olduğu zaman doğu anadoluda meydana gelen depremlerin insar verileri çok sağlıklı olmuyor ;

  Kısaca uydu görüntüleriyle bölgede meydana gelen deformasyon/yer değiştirmenin belirlenmesi.

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Deprem Bildirim Konusu 10k

   • Gray Cities
  2. Replies
   10k
   Views
   738k
   10k
  3. canbayrock

  1. Oraj / Dolu Takip Konusu [2020] 1.4k

   • Interstellar
  2. Replies
   1.4k
   Views
   166k
   1.4k
  3. Soğuk Cephe

  1. Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar 1.2k

   • Interstellar
  2. Replies
   1.2k
   Views
   41k
   1.2k
  3. Interstellar

  1. Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler 4.6k

   • Aytac
  2. Replies
   4.6k
   Views
   371k
   4.6k
  3. huseinskas

  1. Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2020 Sonbaharı) 499

   • Aytac
  2. Replies
   499
   Views
   43k
   499
  3. DoquKaradeniz28

  1. Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi 5.1k

   • Interstellar
  2. Replies
   5.1k
   Views
   541k
   5.1k
  3. Efsane-Semih

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2020/2021 Kışı) 7

   • Aytac
  2. Replies
   7
   Views
   171
   7
  3. Dubax123

  1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 14 (26.09.2020) Genel Yorumlama 8

   • Samet
  2. Replies
   8
   Views
   274
   8
  3. berkay_tuku

  1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 14 (26.09.2020)

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   253