Deprem Bildirim Konusu

• Narsil

2010 Şili 8.8M

2011 Tohoku/Japonya 9.1M

2012 Aceh/Endonezya 8.6M/8.2M

2013 Kamchatka/Rusya 8.3M Solomon adaları 8.0

2014 Iquique/Şili 8.2M

2015 Coquimbo/Şili 8.3M

2016 Deprem meydana gelmedi

2017 Chipas/Meksika 8.2M

2018 Fiji 8.2M

2019 Loreto/Peru 8.0M ( Ilker Gunebakan hocam dikkat çekmişti)

2020 ??

Son 10 yılda 3 mega deprem yaşadı şili , hızlı hareket eden Nazca plakası denetiminde ,çok geniş kıta sahanlığı mevcut Nazca plakasını boydan boya sadece Şili denetliyor nerdeyse, Bir mega deprem daha yaşarmı? bence bu ihtimal düşük bu seneyide +8M için boş geçirir bana kalırsa 7.0-7.9 arası gelebilir ama.

Son aylarda Japonya hareketlendi Japonya yada endonezyadan gelebilir diye tahmin ediyorum.

Papua yeni gine mega deprem yaşamasada son 10 yılda 7.6-7.9 aralığında çokca deprem mevcut.

• Osmaniye'de dün akşam 8'den sonra Kandilliye göre 18 Afad'a göre ise 22 depremcik var.

Perdeyi araladığınızda güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, o güzel günlerin bedelini ödeyen şehitler ve geride bıraktıkları vardır.

• PergamoN sence 8.0-9.9 depremi nereden gelir:) tam bakmadım ama 2010-2019 yılları arasındaki o depremler tahminen ateş çemberinden çıkmıştır. Bu senede farklı olacağını sanmam eğer tabi istatiksel olarak o 1 deprem gerçekleşecekse..

2 yere dikkat çekebilirim bu depremle ilgili 1.si Şili tarafları diğeri Alaska tarafları..

Banada meksikada olacakmis gibi geliyor.

• Osmaniye'de dün akşam 8'den sonra Kandilliye göre 18 Afad'a göre ise 22 depremcik var.

O bölge mart ay'ından beri yüksek sismik aktivite gösteriyor, 15 Mart'da 4.0M (En büyük) deprem gerçekleşti. Son 24 saat'deki depremciklerin dağılımı 15-16Km uzunluğa ulaşmış durumda anaşok olacaksa 5.8/6.0Mw arası bir depreme denk geliyor normalde (düşük atım yaparsa),büyüklüklerinde artış olacakmı bakalım?

• 2 Mayıs 2020 Lerapetra/Girit depremi (6.6Mw) , 1 Haziran 2009 Lerapetra/Girit (6.4Mw) depreminin bir üst tabakasında gerçekleşmiş olma ihtimali yüksek görünüyor, İki depremde bindirme menşeili.

Son 20 yılın akdeniz depremselliğinde, akdeniz genelinde +6M depremler gerçekleşirken iki bölge Pliny çukurluğu ve girit kuzeyi +6M deprem bakımından suskun,Pliny çukurluğu çok aktif.

• Arkadaşlar Yalova çevresinde sadece 3 adet deprem oluşmuştur son günlerde.

Biri Çınarcık açıklarında karaya 8.57km açıklıkta derinliği 10.49km ile 1.7 büyüklüğünde meydana gelmiştir.

Diğeri ise yine Çınarcık açıklarında ama karaya 4.77km uzaklıkta 7.06 derinlikte yine 1.7 büyüklüğünde meydana gelmiştir.

Bir diğeri ise Çınarcıkta Yalova Armutlu yolu mevkisinde 10.6km derinliğinde 2.2 büyüklüğünde meydena gelmiştir.

Buda haritada gösterimi;