Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • PergamoN Hocam Depremden Etkilenmede Kat Farkının Çok Önemi Var Mı 12 Katlı Bir Binada Oturuyorum Korkmuyorum Değil Sanki Daha Az Katlı Binada Otursam Daha Güvenli Olcak Hissi Geliyor

La Galibe İllallah

• PergamoN Hocam Depremden Etkilenmede Kat Farkının Çok Önemi Var Mı 12 Katlı Bir Binada Oturuyorum Korkmuyorum Değil Sanki Daha Az Katlı Binada Otursam Daha Güvenli Olcak Hissi Geliyor

elbette var, kat sayısı artıkça ve üste gidildikçe salınım şiddeti artar daha çok ve daha uzun süre sallanırsınız

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Belli bir süre sonra aynı şeyler tekrarlanmaya başlıyor,Çok farklı ekstra bi bilgi verilmedi.Cenk hocanın çalışmaları (makaleleri) ortadayken özellikle marmara denizindeki deprem yorumları daha iyisi yapılana kadar minimal düzeyde eleştireye kapalıdır, özellikle deprem bilimi konusunda hiç bir akademik bilgiye sahip olmayanaların eleştiriyede hakkı yoktur.

Ramazan hocanın bu tweet serileri önemlidir benim içinde ? İşaretidir.

24 Ocak 2020 #Sivrice (#Elazığ) #depremi (Mw 6.8) ile ilgili belirsizlikler ve öğrettikleri:

1: 1 yıl aralıklarla oluşan 1874 ve 1875 depremlerinin yerleri ve komşu segmentlerden hangisi üzerinde oldukları konusunu tartışılmasına yol açmıştır.

2: 6-7 mm/yıl kayma hızı olan bir segment 145 yıl aralıklarla Mw 6.8 büyüklüğünde depremler üretebilir mi?

Yinelenme aralıkları 400-1500 yıl olan Doğu Anadolu Fay Zonu'nda bu imkansız ötesi görünüyor.

Bu durum krip, reolojik ve jeolojik özellikler ile açıklanamaz.

3: Eğer 2020 depreminden önceki depremi, 1875 depremi olarak kabul ederseniz, o zaman:

1875 - 145 yıl = 1730

1730 - 145 yıl = 1585

1585 - 145 yıl = 1440

1440 - 145 yıl = 1295

yıllarında da bu segment üzerinde bu depremlerin olduğunu ispatlamanız gerekir.

4: Ancak DAF'ın Sivrice-Pütürge segmenti üzerinde, 1730, 1585, 1440, 1295 tarihlerinde olmuş hiç bir deprem kaydı mevcut değil.

5: Eğer 2020 depreminden önceki depremi, 1875 depremi olarak kabul ederseniz, o zaman: DAF'ın diğer segmentlerinde de

1822+145 yıl=1967 Türkoğlu-Antakya

1872+145 yıl=2017 Türkoğlu-Antakya

1874+145 yıl=2019 - Palu-Hazar

segmentlerinde de bu depremlerin ??? olması gerekirdi.

6: Karlıova-Bingöl segmenti üzerinde

1971-1866 = 105 yıl (Bu depremler M 6.8 büyüklükte)

O zaman diyebilir misiniz ki Karlıova-Bingöl segmentinde 105 yılda M6.8 büyüklüğünde depremler tekrarlanıyor?

Mümkün değil... İmkansız ötesi...

7: Demek ki yukarıdaki bulgular 1875 depreminin yeri, 2020 depreminin olduğu yer değilmiş.. Sivrice-Pütürge segmenti aslında bir SİSMİK BOŞLUK'muş.. Bunu kabul etmek zorundayız.. Yanlışa yanlışla devam etmek, DAF'ın deprem tehlikesini ve risklerini yanlış belirlemeye götürür.

8: 24 Ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depreminin (Mw 6.8) maksimum yatay pik ivmesi, 293 gal kaydedilmiş olup,

Mw 6.8 büyüklüğündeki bir deprem için çok düşük bir ivme değeri.. Neden çok düşük olmuştur?

9: 24 Ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depreminin (Mw 6.8) hasarı Mw 6.8 büyüklüğündeki bir deprem için çok az.

Ülkemizde bu büyüklükteki depremleri ile karşılaştırıldığında, 2020 depreminde neden az hasar ve can kaybı olmuştur?

10: 24 Ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depremi (Mw 6.8) Sivrice-Pütürge segmentinde kaç km uzunlukta kırık oluşturmuştur?

Hangi alt segmentleri kırmıştır?

11: 24 Ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depreminde (Mw 6.8) maksimum yatay yerdeğiştirme miktarı ne kadar olmuştur?

12: 24 Ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depreminde (Mw 6.8) neden yüzeyde kırık oluşmamış ve dolayısıyla neden Mw 6.8 büyüklüğündeki bir depremde beklenilen sol yanal yerdeğiştirme gelişmemiştir?

13: 24 Ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depremi (Mw 6.8)

"80 km uzunlukta Sivrice-Pütürge segmentini kırdı" derseniz, bunu jeolojik, sismolojik, gps, insar verileri ile ispatlamanız gerekir. Veriler bunu göstermiyor.

14: Jeolojik, sismolojik, gps, insar verileri 24 Ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depreminin (Mw 6.8) derinde, maksimum 25-30 km uzunlukta bir kırılmaya yol açtığına işaret etmektedir. Deprem kırığının yüzeye çıkmaması, sol yanal yerdeğiştirmenin olmaması bu görüşümü desteklemektedir.

15: 24 Ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depreminin (Mw 6.8) arkasından sadece Mw 5.1 dışında Mw 5.8 büyüklüğüne kadar başka büyük artçıların olmaması, Sivrice-Pütürge segmentinin Doğanyol-Pütürge arasında 4.0 ile 5.0 arasında sadece 5 deprem olması,yüzey kırığı ve yerdeğiştirmenin olmaması, ivmenin beklenen ivmenin yarısı kadar olması ve hasar-can kaybının çok düşük olması 24 Ocak 2020 Sivrice depreminin tek ya da iki parçalı bir kırılma olup olmadığı kırılma mekanizması (rupture process) açısından araştırılmalıdır.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Ramazan hoca Sivrice hakkında enfes yazmış. Gerçekten büyüklüğe göre yansıyan düşük ivme değeri, düşük atım miktarı ve yıkımın beklentiden az olması(Allah'a şükür) açıklanmaya değer. En azından ilgilisi olarak beni çok merak ettiriyor.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• DAF suanda sil bastan bence,kaf suan davranisi daha belirgin bir durumda ama DAF icin ayni seyleri soylemek mumkun degil, ozellikle DAF in jeolojisi cok farkli buda faylar ve davranislarina etki ediyor

Suanda DAF in herhangi.bir segmentinde 6 dan yukari deprem olamayacaginin garantisi yok ve aciklanacak cok onemli cikmazlar var..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Sen git bir kendi egonun kontrolünü yaptır ne kadar boş bir cümle yazdığını oku.. adamın gram egosu yok adam tüm uzmanlardan daha iyi konuşuyor gece gündüz Marmara'ya çalışan tek kişidir kendisi kendisinden başka iyi bir deprem uzmanı tanımam.

insanlar toplanmış yine holiganlık yapıyor. Hemen kutuplaştırma zihniyeti devreye giriyor. İsmimi kullanarak beğeni kasmaya çalışıyor.

tartışmada doğru yaklaşım şudur: ben Cenk beyin egolu bir insan olduğunu düşünmüyorum bence sizin Cenk beye yaklaşımınız hatalı olabilir. Tekrar dinleyin, farklı programlarını izleyin fikriniz değişebilir.

Ama ne yapıyor bizim kraldan çok kralcı vatandaşlarımız, prim yapmak için şahsa yönelik saldırı, holiganlık ve kutuplaştırma. Sıradaki hamle mi? Tabi ki mağduriyet kasma.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• En yüksek atım miktarı modellemeye göre 54cm bu değerler Güneybatıya indikçe düşüyor güneybatıda ciddi bir atım olmamış.

82e5812f5c308.jpg

a647770d0ba813b2c1649a2.jpg

@4 Şubat ısrarla Haberturk izledinizmi diye sorunca tekrarıda başlayınca izleyeyim dedim şuan devamda ediyor.Şener hocanın ilk defa somutsal verilerle çok doğru ve bilimsel noktalara değindiğini gördüm. Elazığ depremindeki modellemeleri sabah paylaşmıştım insar verileride bu verileri doğrular nitelikte. Segment’in kuzeydoğuda yaptığı atım ile güneybatıda yaptığı atımlar arasında ciddi fark var artçı depremlerde şu aşamaya kadar normal değil (büyüklük bakımından) bölge çok acil araştırılmalı.

5bf0b35aab17c3ab697067a.jpg

Bir çoğunluğu evine giren halk (hasarlı ev) olası bir ikinci kırılmada daha vahim sonuçlar doğurabilir.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• 1: Eğer 1.0 ve 2.0 büyüklüğündeki #depremleri harita üzerinde gösterdiğiniz zaman, sanki 24 Ocak 2020 #Sivrice (#Elazığ) depreminin (Mw 6.8 ???, iki parçalı ve iki şoklu olabilir) 70-80 km uzunlukta bir kırılma oldu diye yanılırsınız.. Her depremde bu yanılgıya düşülmektedir.

(Bu bilgiyi bende bilmiyordum depremden sonraki artçı dağılama bakarak 70km demiştim)

2: 1.0 ve 2.0'luk depremler sismojenik derinlikteki faylanmayı temsil etmezler. Bu mini depremler gerilmeler sonucu yüzeysel olarak oluşur. Derine kadar inmezler.

Ne kadar kırıldığını anlamak için, 1.0 ve 2.0 arası mini depremleri atalım, önce 3.0 ve üzeri depremlere bakalım..

3: Sonra 4.0 ve üzeri depremlere bakalım..

Bakın gerek 3.0 ve üzeri, gerekse 4.0 ve üzeri depremlerin dağılımına baktıdığınızda, 24 Ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depreminin (Mw 6.8 ???) yaklaşık 25-30 km uzunlukta bir yırtılma olduğu çok açık görülecektir.

4: Sivrice-Pütürge segmentinin Doğanyol-Pütürge alt parçasının 24 Ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depremininde yırtılmamış olduğu açıkça görülmektedir. Bu alt parçanın M 6.0 ile 6.5 aralığında bir başka deprem üretme olasılığı ya da potansiyeli bulunmaktadır.

454ef7f78.jpgb66cace52070e14b489.jpgc96a9a2a98e6528f.jpg

• PergamoN 4. madde iyi analiz edilmeli bunun sonunda daha buyuk yikim.ve can kaybi gelebilir..

• Şener hocanın fay çözümlemesi sonrası 1metrelik atılımın olabileceğini gösteren veriye ulaşman mümkün mü PergamoN ?

Sabah vardıda diğer modelleme daha hoş olduğu için onu attım maximum atım 54cm kuzey olarak gözüküyor aynı bölgede 32cm’de güneye hareket etmiş toplam 86cm (pik yaptığı nokta) atım miktarı mevcut. Ama bu atım miktarı çok az bir kesimde olmuş normalde bingöl depremi gibi benzer segment uzunluğunda 60cm’lik atım 6.8 üretmişti.

Sivrice depreminin güneybatısında artçı deprem diye saydığımız depremlerin olduğu bölgede nerdeyse atım miktarı yok denecek kadar az.

cd2dd5.png

bd85faed3f75c050d5.png

3 Mal editiert, zuletzt von PergamoN ()