Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cenk hoca twitterda bildiğin derleme yapmış. Dikkatle okumanızı tavsiye ederim..

http://twitter.com/CYaltirak/status/1186011259008966657

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Buarada nacizhane kendi görüşümdür, özellikle marmara denizi fay haritalarında son yıllarda aktif olarak makale yazan, saha çalışması yapan Prof.Dr. Cenk Yaltırak ve Prof.Dr. Ramazan Demirtaş'ın görüşlerini benimsiyor ve onların veri-bilgi içeren her yazılarını dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Marmara Denizi tabanında yaptıkları düşey kesit analizleri de 3. ve en tehlikeli olan segmentin yerini belirlemektedir.

Bu konuda defalarca yazdık, bu çalışmalar bilim adamlarının işi ancak kesin bir sonuç varsa marmara denizinden büyük bir deprem/depremler olacak ve biz bu depremlere yönetim bazında, halk bazında bireysel olarak ne kadar hazırız, ne yapıyoruz yada ne yapıyorlar? Bizim aslında konuşmamız gereken bu..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Deprem normal bir deprem değildi,artçı dağılımlar sonrasında dile getirmiştim.

Farkında olup dile getiren uzmanlar olduğu gibi kendi bildiğini okumaya devam edenlerde mevcut.

Haluk hocada bu işin ehli söyledikleri,çalışmaları dikkate alınacak sayılı kişilerden biridir benim için , sorduğu soruların cevaplarını arayan,araştıran makalesi

1 kasım’da bilim ve gelecek dergisinde yayınlanacak.

Peki deprem neden normal değildi?

1-Odak mekanizması çözümüyle uyuşmayan artçı dağılım

2-Aletsel dönemde başka varmı,varsada biliniyormu bilmiyorum ama o bölgede ters faylanma çözümü vermesi. 20-25 yıllık verilerde (benim ulaştıklarım) ters fay çözümü bulamadım.

Doğrultu atımlı faylar 3’e ayrılıyor;

1.düz doğrultu atımlı faylar

2. bükümlü doğrultu atımlı faylar

3. sıçramalı doğrultu atımlı faylar

olmak üzere üçe ayrılır.

A:Düz doğrultu atımlı fay B:Bükümlü doğrultu atımlı fay

e9ef77ec6b540d5.png

Düz doğrultu atımlı faylar;

arazi ya da harita üzerinde çizgisel gidişli, son derece düzgün ve doğrusal hatlar şeklinde görülür. Bu faylar, makaslama hareketi oluşturmalarına rağmen, fay zonları boyunca önemli deformasyon olaylarına (çökme, yükselme, kıvrımlanma, ters ve normal faylanma gibi) neden olmazlar.

Bükümlü doğrultu atımlı faylar;

Fay çizgisi boyunca görülen bükümlerde fayın sol veya sağ yönlü oluşuna ve büklümün sola veya sağa doğru oluşuna göre fay blokları ya birbirini sıkıştırır, ya da blokları birbirinden ayıracak şekilde serbestleştirir.

2ef456.png

b8e72d68d.png

Bu depremin lokasyonu ve verdiği çözüm sonrası marmara havzasının çek-ayır sistemiyle çalıştığı (pull-apart) görüşleri benden eksi puan yemiştir.Yanlış hatırlamıyorsam Le pichon ‘da bu görüşü savunuyordu. Oluşuma baktığımızda (çukurluk) çek-ayır sistem çok uygun görünüyor ama %100 o sistemle çalışmıyor demek ki merkez çukurluktaki çökme pull-apart’danmı kaynaklanıyor yoksa normal faylanmalar yüzündenmi sürekli çökme meydana geliyor ilk cevaplanması gereken soru benim için

82124cbcdd61.png

Normal faylanma kaynaklı gelişiyor ise 1766-1

1766-2 faylarının birlikte kırılması çok zor hatta imkansız cenk yaltırak’ın birden fazla deprem olur görüşü artı puan kazanır benden.

Le pichon,celal şengör ve adını unuttuğum bir kaç kişinin daha savunduğu görüş olan faylar birlikte kırılabilir 8’lik deprem olur vb. Söylemleri eksi puan alır ki bu kişiler çek-ayır havzayı savunuyorlardı yanlış hatırlamıyorsam.

Haluk hoca’nın 1 kasımda yayınlayacağı makaleyi merak ediyorum şahsen içeriğini nasıl olucak acaba.

Hava_Forum fay genişliğini soruyordun sabah görselle örneklendireyim kaf’dan bir kesim;

Mavi okla gösterdiğim bölge (niksar) belirgin çizgisellik (düz doğrultu atım)sunarken daire içine aldığım kesimde sistem değişiyor bölgedeki coğrafi oluşumlar faylarla ilgili bilgiler içeriyor aslında.

ee6497898d35.jpg

b58567.png

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• bence bu duruma gore,durumu en kotu olan yer yalova..

Maalesef öyle özellikle 1509 da kırılan 3. segment yalova için çok ama çok risk getiriyor..

• offf biktim .bu konuyu okumaktanda biktim..yanlis anlayip,kizmayin bana..psikolojim bozulmus benim farkinda olmadan..gercekler canimi cok sıkıyor...korkuyorum acikcasi..ne ölümden korkmsl ayip,ne de dusunmek ölümü misali..

• PergamoN giderek Cenk hoca ve ekibinin çalışmaları haklılık kazanmaya başlıyor. Yüzeysel işaretlerin yanı sıra düşey kesit çalışmaları ve son yıllarda sahada bu tür çalışma yapmaları benim gözümde de inanırlılıklarını arttırdı. Bu arada grafikler için eline emeğine sağlık, özellikle doğrultu atımlı fayların işleyiş mekanizmaları hakkında okumak bilgi sahibi olmak isteyenler için güzel kaynak olmuş..

• Yani Cenk hoca demiş ki karşında tank top maket olabilir ama ya değilse? Yanlış mı düşünüyorum? Ki karşındakilerin maket olmadığını da ısrarla belirtiyor.

3. segmentin tarihsel döngüsü nasıl gerçekleşiyor acaba?

Bara döda fiskar följer strömmen...

• PergamoN kör atım diye bir atım var mı? Teke tekte Kaliforniya için sürekli kör atımdan bahsettiler. Yoksa çeviri hatası mı var?

Derpemsiz kayma segmentinden bahsediyorlardır büyük ihtimal, kör atım olarak duymadım daha önce , kaliforniyada bazı segmentlerde bu olay mevcut fay sürekli hareket halinde oluyor sıkışıp büyük enerjiler biriktirmiyor.

Bu tabi deprem üretmiyor anlamına gelmesin büyük depremler üretmiyor 4,5-5’lik depremler sık yaşanırken büyük deprem kayıtları yok denecek kadar azdır

• Yani Cenk hoca demiş ki karşında tank top maket olabilir ama ya değilse? Yanlış mı düşünüyorum? Ki karşındakilerin maket olmadığını da ısrarla belirtiyor.

3. segmentin tarihsel döngüsü nasıl gerçekleşiyor acaba?

ortalama 500 yılda bir deprem üretiyor

• bence ilerdeki asirlarin en buyuk bulusu,depremlerin zamanini onceden bilmek olacaktir.......

bence baya bekleyecekler çünkü ciddi manada kolay değil..

• Buarada hatırlatma anlamında Cenk hocaya göre Marmara Denizi fay segmentleri;

Resim

• Yani tarihsel döngüler açısından şöyle diyebilir miyiz?

Orta Kuzey Fayı: 1346-1556-1766-?

Orta 3. segment: 989-1509-?

Ayrıca bölgede 3. segmentin çok daha yıkıcı olduğu pek çok kaynakta ifade edilmiş.

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Yani tarihsel döngüler açısından şöyle diyebilir miyiz?

Orta Kuzey Fayı: 1346-1556-1766-?

Orta 3. segment: 989-1509-?

orta fayda 2 kırılma var 1766-1 ve 1766-2 bu her zaman öyle olmayabilir, 1754 fayıda aktif ve söz konusu 3. segment, 1509 da ise yazdığın gibi.. Aslında bu faylar ortalama 230-280 yılda bir döngüyü tamamlıyor ve şuanda tamamlamış görünüyorlar. 1509 ise 500 yılda bir tamamlıyor ki oda şuanda tarihsel döngüsünü tamamlamış görünüyor. Açıkça bir afet tablosu karşımızda duruyor ve biz sadece hala ne zaman olacak tartışması yapıyoruz..

Buarada dua edelim ganos fayı 1912 de kırılmış ve onun enerjisini biriktirmesi için daha var ancak onunla ilgilide soru işaretleri var, özellikle saros segmentinin batısı kırıldı doğusu 1912 de kırıldı kendisi bekliyor, bu kırılma ganosu tetikler mi tarihsel döngüsünü erkenen alırmı? bunlar soru işareti..

Einmal editiert, zuletzt von Narsil ()