Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Prof. Ahmet Ercan dün akşam ki deprem sonrası yaptığı değerlendirmede yine Marmara için 2045 tarihini vermiş. Hocaya saygı duyuyorum söylediklerine saygı duyuyorum ki duymamam zaten yakışıksız olur çünkü ben konunun uzmanı değilim. Ancak az çok bildiklerimle şunu sorgulama gereği duyuyorum. 2045’e kadar deprem olmayacağını nasıl bilebiliyorsunuz? Yaptığınız çalışmalar, araştırmalar neticesinde böyle bir kanaate ulaşmış olabilirsiniz eyvallah doğrudur ama nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Söyleyin biz de bilelim. Kaldı ki Marmara bu kadar gerginken, arka arkaya depremler olurken 2045’e kadar (26 yıl) boyunca büyük depremin gelmeyeceğini nasıl garanti edebiliyorsunuz? Belki dediğiniz olabilir hatta belki 2045 değil 2070’de de olabilir kimse bilemez ama bu kadar net ve uzak bir tarihi nasıl verebiliyorsunuz? Bu tarihi söylerken acaba içinizden hiç geçmiyor mu ya arkadaş taa 26 yıl sonrasından bahsediyorum ya öncesinde olursa diye (kaldı ki olma ihtimali çok yüksek) içinize bir kurt düşmüyor mu? Hani olursa mahçup olurum diye hiç düşünmeden 26 yılın garantisini nasıl verebiliyorsunuz?:/ Israrla tarih vermekte ki amaç nedir? Bu depremin bir kumandası var da 2045 geldiğinde düğmeye siz mi basıp da depremi yaratacaksınız diye sormak isterdim ve bu sorularımın tümünü Sevgili Hocaya sormak isterdim şahsen. Bunlar benim şahsi düşüncelerim ve eleştirilerimdir. Tekrar Ahmet Hocaya ve diğer tüm hocalara saygılar sunuyorum.

Haklısınız kesinlikle. Bir de işin vicdani boyutu var. Tedbir almakta bu beyanlara inanarak geciken insanların kayıpları halinde

bunun hesabını vicdanına nasıl verecek.?

Sorumsuzluktur.

• Benim anlamadığım o kadar küçük kırık 1509'da 7.5(bu da kesin değil tabi) üretmişse neden bu depremde aynı kırıkla 7.1 7.2 civarı bekleyebiliyoruz? Bence gayet 7.4/7.5 beklenmeli

• Benim anlamadığım o kadar küçük kırık 1509'da 7.5(bu da kesin değil tabi) üretmişse neden bu depremde aynı kırıkla 7.1 7.2 civarı bekleyebiliyoruz? Bence gayet 7.4/7.5 beklenmeli

Kucuk degil cenk hocanin tezine gore 1509 kirigi yaklasik 100 km ve 500 yillik birikim soz konusj yaklasik 8 metre atim soz konusu oldugu icin 7.5 ve uzeri deprem beliyor o kirikta diger faylarda 7.2 7.4 civari toplamda 7 ve uzeri kisa aralikta 4 deprem bekliyor. Diger tezler ise 7.1 - 7.4 arasi 3 veya 7.5 ve 7.1 iki deprem. Neredeyse bütun tezler birden cok deprem olacagi konusunda hem fikir.

• Abicim 1999 2018 tıpatıp aynı ürkütücü

99 da kırılan bölge görselin en sağındaki bölge o 1719 la aynı. 99 dan önce adapazarı segmenti 1719 da kırılmıştı. dikkat ederseniz şu an ki durum hem 1509 hemde 1766 birikimlerinin eş değeri. yani iki segmentte periyotlarını doldurmuş durumda.

• Bu ters oblik fay değil mi? PergamoN

Oblik fay (verev) bir köşeden diğer köşeye kesmiş (çapraz).

eskisi kadar Paylaşım yapmayacağım artık bu arada uzmanlar gerekli konuları açıklıyor arkadaşların dediği gibi bizim ekstra yorum yapmamıza gerek yok :)

Hissiyatlarla konuşsun herkes bilimsel veriler bizim topluma fazla geliyor..

• Oblik fay (verev) bir köşeden diğer köşeye kesmiş (çapraz).

eskisi kadar Paylaşım yapmayacağım artık bu arada uzmanlar gerekli konuları açıklıyor arkadaşların dediği gibi bizim ekstra yorum yapmamıza gerek yok :)

Kararına saygı duyuyorum ama makale geçerse eline konuya atmanı isterim...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Oblik fay (verev) bir köşeden diğer köşeye kesmiş (çapraz).

Bu konuda çok haklısın. Dün akşam bir arkadaşa cevap vermek zorunda kaldım ama

farkettim ki, bilimsel anlamda yaklaşmak, daha doğrusu insanlara fikir vermek, aydınlatmak ve fikirler

üzerinde tartışmalarını sağlamak çok da istenen şeyler değil.

Belki de toplum bunu istiyor, tabii bilemem. Ama eğer o aşamaya gelindiyse

kötü tabi. Daha önce de bir kaç olay sonrası, yazmama/kısıtlı yazma kararım vardı benim de.

Ama sahip olduğum bilgiyi paylaşmak bana mantıklı gelmişti.

Demek ki, insanlar istemiyormuş diye düşünüyorum ve bende sizin seyrek yazma

düşüncenize sonuna kadar katılıyorum.

selamlarıma

• 99 da kırılan bölge görselin en sağındaki bölge o 1719 la aynı. 99 dan önce adapazarı segmenti 1719 da kırılmıştı. dikkat ederseniz şu an ki durum hem 1509 hemde 1766 birikimlerinin eş değeri. yani iki segmentte periyotlarını doldurmuş durumda.

Evet benimde dikkatimi çekti o. 1509dan daha kötü Orta Marmara segmentinin hali.

• ilker.gunebakan toplumsal yapıları,düşünceleri değiştirmek çok zor depremden,depreme konuya giren kişiler var ve bahsettiğiniz şahsın yazdıkları benimde hoşuma gitmedi.

Normalde 30-35kişi olan konu dün akşam 500 kişiyi geçti (çoğu misafirdi) demek ki üyelerden hariç dışardan takip edenlerde var yorumları.Bilimselliğin dışına çıkmayın bi zahmet özellikle mobildekilere eziyet oluyor ben dahil.

Bu şahıslar kahincilere inanan tipler,olacak olan olur diyip kader’e bırakan birinin yapacağı bir yorum değildi akşam ki . Hissiyatlara dayalı depremi tahmin ederler,bulutları takip ederler

Hava tek bulut yokkende deprem oluyor diyorum ,cevap yok söylenecek çok şey varda yazmamak en iyisi bi çıkarımız yok sonuçta .

Ben telefondan birşey yazıcam diye niye kendimi yırtayım :)

• Şu son jeolojik hadiselerden sonra Ege Denizi'ne ilgim daha da artıyor. Içinde su kaynayan tencere misali. Detaylı araştırmak istiyorum.

Marmara'da ise son dönemden sonra Cenk hocanın dediklerini daha yakın bulmaya başladım. Çok tutarlı ilerliyor.

Bara döda fiskar följer strömmen...