Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • büyüklük derinlik şiddet arasında nasıl bir ilişki var , grafik yada tablo olarak gösterilebilir mi , böyle bir veri elinde olan Allah rızası İçin paylaşsın

Büyüklükten önce derinliğe ve şehre uzaklığına bakacağız bu gidişle , gerçi ülkemizde çoğunlukla sığ depremler oluyor ya..

• 32 km derinliğinde oldu diye biliyorum, 700 km derinlik nedir yahu :)

700km en uç derinlik aralığı belirtmek için yazmış sanırım . O derinlikten sonra manto eriyor deprem gerçekleşmez 500-550km’lerde gerçekleşen depremler mevcut ama Genelde 250-300km arası oluyor.

Cold.EFso şiddet hesaplaması çok karışık 4 büyüklüğünde bir deprem yıkım yaparsa şiddet 6-7 yazılıyor falan. Şiddet konusu deprem’den sonra ki hasara bağlı ona göre derecelendiriliyor ,as olan büyüklük.

• Aynın kişinin twitter hesabında bu iletiden bir önceki alıntısındaki görselde saros fayı 6,6 metre yer değiştirmeyle 7,4 büyüklüğünde deprem meydana getirirken, batı amrmara fayı 3,5 metre yer değiştirmeyle nasıl 7,3 büyüklüğünde depreme neden olmuş anlamış değilim. Hani deprem derinlikleri arasında büyük fark olsa neyse diyeceğim ama garip açıkçası.

• Aynın kişinin twitter hesabında bu iletiden bir önceki alıntısındaki görselde saros fayı 6,6 metre yer değiştirmeyle 7,4 büyüklüğünde deprem meydana getirirken, batı amrmara fayı 3,5 metre yer değiştirmeyle nasıl 7,3 büyüklüğünde depreme neden olmuş anlamış değilim. Hani deprem derinlikleri arasında büyük fark olsa neyse diyeceğim ama garip açıkçası.

1-Fay’ın yaptığı atım miktarı fayın heryerinde aynımı?

2-Fay’ın yaptığı atım türü aynımı hem düşey hem yatay (oblik) atım yapmış olabilir.

3-7.3 ile 7.4 arasında baya enerji farkı var

4- bahsettiğin depremler tarihsel depremlerse net büyüklükler olmayabilir (hatalı)

• PergamoN sağol

Ben derinlikle şiddet arasındaki bağlantıyı sormaya çalıştım

Yanı 50 km derinlikteki 5 = 150 km derinlikteki 6 gibi yorum yapabileceğimiz grafikler var mı

Dediğim gibi şiddet’de yapı stoğu önemli 5’lik bir depremde her yer yıkılır şiddet 9-10 verilir.

Yapılarda bıraktığı hasara göre derecelendiriliyor bölgeden bölgeye çok değişkenlik gösterir grafiği olduğunu sanmıyorum.

Büyüklük/derinlik etkisi dersen onun grafiği vardı sanırım bulursam atayım

• Dediğim gibi şiddet’de yapı stoğu önemli 5’lik bir depremde her yer yıkılır şiddet 9-10 verilir.

Yapılarda bıraktığı hasara göre derecelendiriliyor bölgeden bölgeye çok değişkenlik gösterir grafiği olduğunu sanmıyorum.

Büyüklük/derinlik etkisi dersen onun grafiği vardı sanırım bulursam atayım

peki 17 ağustos depreminin bu durumda şiddeti neydi büyüklüğünün dışında

• Derinlikle büyüklük arasında sanırım bir bağlantı yok PergamoN Afganistanda 90 km 4.6 iken 189km de 5.0 oldu.( Ya da var derinlik daha büyük bir depremi engelledi mi)

Yok o şekilde bi bağıntı değil büyüklüğü engellemez.

6 büyüklüğünde 150km derinlikteki bir deprem ile 5 büyüklüğünde 60km derinlikteki bir depremin etkisi aynı olabilir onu demeye çalıştı coldefso. Bu 2 depremde yüzeyde 4 büyüklüğünde hissedilebilir (değerleri salladım)

• Derinlikle büyüklük arasında sanırım bir bağlantı yok PergamoN Afganistanda 90 km 4.6 iken 189km de 5.0 oldu.( Ya da var derinlik daha büyük bir depremi engelledi mi)

Derinlikle buyuklukluk arasinda bir baglanti yok. Buyukluk tamamen depremde aciga cikan enerji miktarini gosterir. Derinlik arttikca etkiledigi bolge artar ancak siddet azalir. Derinlik azaldikcada etkilenen bolge azalir ama siddet artar. Tipki merkez ustune olan mesafe gibidir. Dalganin yayilma mekanigi ile ilgili bir durum. Hissedilen buyukluk degil siddettir. Mesela ayni ildeki iki farkli nokta merkeze mesefaleri ayni bile olsa farkli siddetlerde hissedebilir tamamen zemin yapisiyla ilgili bir durum. Basit tabirle Merkez ustune mesafesi ayni olan kayac zemin uzerindeki bir kisi dolgu zemin uzerindeki bir kisiye gore cok daha az sallanir

• Şuda enteresan; episantra eşit uzaklıkta zeminleri aynı olan 4 yapıdan doğu-batı yönlü yatay atımlı fayın doğu,batı,kuzey,güneyinde bulunanlardan hangisi daha çok etkilenir?

Şu Niksar Belediyesi nin sismoğramı doğru dürüst çalışsa da bir fikir edinsek.

• Şuda enteresan; episantra eşit uzaklıkta zeminleri aynı olan 4 yapıdan doğu-batı yönlü yatay atımlı fayın doğu,batı,kuzey,güneyinde bulunanlardan hangisi daha çok etkilenir?

Şu Niksar Belediyesi nin sismoğramı doğru dürüst çalışsa da bir fikir edinsek.

sismografla bilemezsin onu ivme değerleri lazım onun içinde her konumda ayrı istasyon :)

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Twitter,Facebook gibi sosyal medyalarda ,gerek türk kullanıcılar gerekse yabancı kökenli kullanıcılar deprem tahmini,deprem sayfası açmışlar ve yüksek sayıda takipçileri var ,kimisi gezegenler ile ilgili kimisi kendi metodları ile sürekli büyük deprem uyarıları yayınlıyorlar,Bu kullanıcılar hakkında BTK keşke yasal işlem yapsa ,tek tek bunları yakalayıp ağır cezalar verse,bunları yapanların birçoğu ne büyük deprem yaşamıştır,ne de büyük depremde yakınlarını kaybetmiştir,çok ağır bir psikoloji çünkü deprem