Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konu dışı mı bilmiyorum ama içimin rahat olmadığı bir konu var fikriniz varsa işitmek isterim,önümüzdeki sene üniversite için İstanbul'a gideceğim.Haklı olarak çok fazla korku salındı ve sırf bu yüzden bile vazgeçesim var İstanbul'dan,sizce yeni yapılmış sağlam bir ev İstanbul'da güvende olmamı sağlar mı ?

• Offizieller Beitrag

Büyüklük ve şiddet aynı şey değil dolayısıyla karıştırmamakta fayda var.

Egosy kaderden kaçılmaz, deprem olacak ve öleceksen, istanbula gitmeyip izmire gitsende başka bir sebeple ölürsün. O sebeple tercihlerini yap hakkında hayırlısı olsun

• 99 depreminde karşı komşum , İzmit'i terketme kararı aldı ve tüm ailesi birlikte Düzce'ye taşındı

Düzce depreminde hayatını kaybetti , Düzce taşınma sebebi ise ; köyü memleketi orasıydı

Alın yazını değiştiremezsin , aldığın önlemlere sadece zamanı ertelersin

• Büyüklük ve şiddet aynı şey değil dolayısıyla karıştırmamakta fayda var.

Egosy kaderden kaçılmaz, deprem olacak ve öleceksen, istanbula gitmeyip izmire gitsende başka bir sebeple ölürsün. O sebeple tercihlerini yap hakkında hayırlısı olsun

Benim sorduğum işin teknik kısmı hocam İstanbul'da raylı binalar illa vardır ve o binaların 7.7'ye dayanıp dayanmayacağını merak ediyorum

• Benim sorduğum işin teknik kısmı hocam İstanbul'da raylı binalar illa vardır ve o binaların 7.7'ye dayanıp dayanmayacağını merak ediyorum

Çok iyi statik projeler var 9.5 büyüklüğünde bir depremde bile binalara hiçbir şey olmaz ama müteahhit öyle bir proje yapsa yüksek maliyet nedeniyle 2+1 daireyi 5 milyondan satmak zorunda kalır kar elde etmek için haliyle o daireyide varlıklı insanlar hariç kimse alamaz

• Çok iyi statik projeler var 9.5 büyüklüğünde bir depremde bile binalara hiçbir şey olmaz ama müteahhit öyle bir proje yapsa yüksek maliyet nedeniyle 2+1 daireyi 5 milyondan satmak zorunda kalır kar elde etmek için haliyle o daireyide varlıklı insanlar hariç kimse alamaz

Anladım hocam çok teşekkür ederim aradığım cevap buydu :)

• Offizieller Beitrag

Benim sorduğum işin teknik kısmı hocam İstanbul'da raylı binalar illa vardır ve o binaların 7.7'ye dayanıp dayanmayacağını merak ediyorum

Öyle rayli bina oldugunu sanmiyorum varsa da cok azdir hepsini gectim sana bana kalmaz. Istanbulda 7.7 ye dayanacak bina vardir hem iyi yapilmis hemde zemini iyi olan ve kat sayisi az olan binalarda yikim olmayabilir, ozellikle sehrin kuzey ilceleri fay hattina uzakligi ve zemini acisindanda daha sansli, teknik bilgi istiyorsan bunlari soyleyebilirim.

• Son Van depremleri ,ağırlıklı olarak Erciş fay zonunda yayılmaya başladı.

PergamoN Hocam Bugünde Van Bahçeşaray Gevaş hattında mikrodepremler sıklaştı var mıdır acaba bir yorumunuz bu aralar Van’dan başka dikkat çeken başka bir aktivite olmuyor pek

Van gölünün altında acaba bir volkanik faaliyet gibi bir şey olup ta bu çevredeki faylarda bir kıpraşma mı yaratıyor acaba

• PergamoN Hocam Bugünde Van Bahçeşaray Gevaş hattında mikrodepremler sıklaştı var mıdır acaba bir yorumunuz bu aralar Van’dan başka dikkat çeken başka bir aktivite olmuyor pek

Van gölünün altında acaba bir volkanik faaliyet gibi bir şey olup ta bu çevredeki faylarda bir kıpraşma mı yaratıyor acaba

Sanmıyorum dağılımlar Kandillide düzensiz volkanik aktivite kaynaklı depremler belli bir lokasyonda kümeleniyor genelde gerçi Afad'da episantr'lar küme şeklinde.Seninde dediğin gibi yeni bir aktivite başladı Kandilliye göre Gevaş/Bahçesaray arasında (mavi daire) kuzey/güney uzanımlı farklı derinliklerde gerçekleşiyor.Bir kaç adetde Erçiş'in daha güneydoğusunda Saray fay zonunda Özalp,Saray merkezli meydana gelmiş, yine yakın tarihde 25 haziran 2020'de saray fay zonunda 5.4'lük pek artçı aktivitesi olmayan normal faylanma depremi meydana gelmişdi.

Kandilli haritasında görünmüyor ama Van-Gevaş karayolu üzerinde, Andaç Köyü GD’sunda (Gürpınar) Pliyo-Kuvaterner yaşlı Büyükçay formasyonu içerisinde sismitlere rastlanıldı. (Özalp.vd2016) ve bu fay haritalandı yine bu çalışmada Van fayının göl içindede batıya doğru en az 9km daha devam ettiği ortaya konulmuşdur., Bir bölgenin tarihsel veya tarih öncesi dönemdeki sismik aktivitesini göstermesi bakımından önemli verilerden birisi de sismitlerdir. Sismitler, pekişmemiş çökellerde sıvılaşmaya bağlı olarak gelişen yapılardır. Atkinson (1984)’a göre, bir sıvılaşmanın oluşabilmesi için deprem büyüklüğü (M) en az 5 olmalıdır. Öte yandan deprem kaynağı ile sıvılaşma arasındaki ilişkiyi inceleyen Moretti (2000) tarafından yapılan çalışmaya göre sıvılaşan alanların %90’ı deprem merkez üssüne 40 km yakınlıkta yer alırken, geri kalan %10’u ise büyük depremlerle ilişkili olarak en fazla 100 km mesafede bulunabilmektedir. Bu yapılar, bölgenin güncel tektonik konumu dikkate alındığında, diri faylar veya volkanizma kaynaklı olan büyüklüğü M 5,0 ve üzeri depremlerin çok sık meydana geldiğini göstermektedir.

Bugün ki depremlerin lokasyonları ve dağımları bu fayla ilgili görünmüyor haritalanmayan çok fazla fay var ve muhtemelen haritalanmayan bir faydan kaynaklanan depremler yakın tarihlerde bazı 4-4.5m arasındaki depremler daha güneyde çatak bindirmesinde meydana gelmişdi. Van fayı gibi Çatak bindirmeside eğimliyse kuzey bloğunda meydana gelen depremler olabilir.

Van ve yakın çevresi tarihsel dönemde yıkıcı deprem bakımından çok bir aktif bölge;

MS 1110 Van / Şiddet 8

MS 1245 Ahlat,Van,Bitlis,Muş /Şiddet 7-8

MS 1276 Ahlat,Erciş,Van /Şiddet 7-8

MS 1439 Van,Bitlis,Muş Nemrut Dağı'nın volkanik etkinliğiyle birlikte deprem ( büyüklük ?)

MS 1441 Van,Bitlis,Muş 30.000 ölü(8,2M geçerliliği yok tahmini),Nemrut Dağı'nın volkanik etkinliğiyle birlikte.

MS 1647 Van, Tebriz, Muş, Bitlis/Şiddet 9

MS 1648 Hoşap'ın yakın batısı-Van/Şiddet 8

MS 1685 Van/Şiddet 6

MS 1701 Van/Şiddet 5 606 No.lu depremin artçısı olabilir.

MS 1701 Van ve yöresi /Şiddet 6 606 No.lu depremin artçısı olabilir.

MS 1701 Van ve yöresi /Şiddet 8 300km alanı etkilemişdir.

MS 1704 Van/Şiddet 7

MS 1715 Van ve Erçiş yöresi /Şiddet 8

MS 1871 Van ve yöresi /Şiddet 7 büyüklük (5.5M tahmini)

Aletsel dönem depremlerin dağılımı +5M Bunların 13 tanesi 2011 Van depremi (7.2Mw) sonrası kısa süre içinde gerçekleşti göl içindeki en büyük (6.0Mw) depremde dahil, Yine Gevaş kuzeyinde göl içinde meydana 5.8'lik bir deprem mevcut , Bahçesaray/Hizan merkezli muhtemelen Çatak bindirmesi kaynaklı 2 adet 5.1-5.3 Deprem mevcut Çatak bindirmeside büyük deprem üretme potansiyeli olan bir fay zonu o sisteme ait en büyük deprem aletsel dönemde meydana gelen Diyabakır/Lice 1975 depremi büyüklük 6,6 Ms 'ydi Arpat (1977), resmi kayıtlara göre bu depremde 2384 kişinin yaşamını yitirdiğini 8149 yapının yıkıldığını ya da çok ağır hasar gördüğünü belirtmiştir

Özellikle 2011 depremi sonrası farklı lokasyonlardaki 4'lük depremlerin sayılarındada artış var 2011 Depremi bölgenin ayarlarını bozdu diyebiliriz.Büyük deprem üretme potansiyeli olan faylar mevcut ve 2011 depremi sonrası bu faylarda meydana gelen depremlerde artış gözleniyor tabi ne zaman, ne getireceğini bilmiyoruz.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Aynı bölgenin daha güneyinde yine benzer deprem davranışı , 1000-1500 arasında nüfusu olan Sayeh Khvosh köyü tamamen yıkılmış.

1- 6.1Mw - 02:02:07 (Iran time zone)
    2- 5.9Mw - 02:17:51
    3- 5.7Mw - 03:54:13

4- 6.3Mw - 03:55:15

Dünya geneli depremsellik çok aktif (2021)'den sonra 2022'de Haziran itibariyle ortalamanın oldukça altında gidiyor.

+7'lik 3 tane deprem mevcut ;

1-Japonya/Fukushima açıkları 7.3Mw 4 Kişi hayatını kaybetti (2022'nin şuan için en büyük depremi)

2-Peru/Puno 7.2Mw

3-Yeni kaledonya/Loyalty adaları açıkları 7.0Mw

2022 depremlerinde şuan için toplam 1259 can kaybı meydana geldi bu kişilerin 1163 'ü geçtiğimiz günlerde meydana gelen Afganistan depreminde hayatını kaybetti. Can kaybı meydana gelen depremler;

1-Afganistan/Khost 5.9Mw 1163 Can kaybı

2-Afganistan/Badghis 5.3Mw 30 Can kaybı

3-Endonezya/Batı Sumatra 6.1Mw 19 Can kaybı

4-Polonya/Silesian Voivodeship 2.7Ms 10 Can kaybı (Maden ocağı çöktü)

5-Pakistan/Khyber Pakhthunkwa 4.3Mw 5 Can kaybı (Afganistan depreminin artçısıydı)

6-İran/Hürmüzgan 6.1/5.9/5.7/6.3Mw 5 Can kaybı (???)

7-Çin/Sichuan 5.8Mw 4 Can kaybı

8-Japonya/Fukushima açıkları 7.3Mw 4 Can kaybı

9-Kıbrıs/Paphos açıkları 6.6Mw 3 Can kaybı

10-Afganistan/Badakhshan 5.8Mw 3 Can kaybı

11-Guatemala/Escuintla 6.2Mw 3 Can kaybı

12-Haiti/Nippes 5.3/5.1Mw 2 Can kaybı

13-Peru/Lima 5.3Mw 2 Can kaybı

14-Afganistan/Badakhshan 4.9Mw 2 Can kaybı

15-Pakistan/Gilgitbaltistan 5.1Mw 1 Can kaybı

16-Ekvador/Esmeraldas 5.8Mw 1 Can kaybı

17-Bosna Hersek/Ljubinje 5.7Mw 1 Can kaybı

18-İran/Hürmüzgan 5.7Mw 1 Can kaybı

• PergamoN Hocam doublet eartquake tarzı depremler ülkemizde de bazen yaşanıyor bunlara 2005 Karlıova ve 2005 İzmir seri depremlerini örnek olarak verebiliriz dimi eşlenik faylanmaydı onlar yanlış hatırlamıyorsam