Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • twitter'da ramazan demirtaş hoca benimde daha önceden gördüğüm ve bir süredir takip ettigim bir kişi ile ilgili twit atmış kızıl kahin diye biri. Ramazan hoca en sonunda afad a davet etti bu kişiyi tezini sunması için enteresan şeyler oluyor :) ayrıca şöyle bir not vereyim bende böyle şeylere inanmam o kişi yakın bir zamanda istanbul için uyari yapmış ilginç. Frank hoogerbets farkı yok bana göre

Kızıl kahin dediğiniz bu mu? Akdeniz felan demiş bugün 4.2 deprem oldu Akdenizde.
    Edit: 24 Eylülde atmış tweeti

Resim

• Konuya birçoğumuzdan daha hakim olan hocalarımıza bir soru sormak istiyorum

Eğer Marmara’da 7 civarında bir deprem olacaksa , nasıl bir deprem bunu engeller, zayıflatır yada öteler

Daha doğrusu böyle bir olasılık var mı?

Nasıl bir mucizevi yer hareketi bize ilaç gibi gelir ?

Sorum arada kaynadı

Bi el atın bi zahmet dostlar 😊

• PolarAttack

canbayrock

Şahsinıza yazmyorum ynlış anlamyın;

Akdeniz de 4'lük enerji var demek, " bügün kuzey yarımküre de havalar mükemmel olacak" demek gibi bir gerabet.

Akdeniz de iki günde bir 4'lük deprem oluyor zaten. Tam yer neresi peki? Mersin mi, Libya mı, Portekiz mi?

ya 4'lük enerji var da 5 olursa asgari büyüklüğü yiner bilmiş mi olacak?

Takmayın bu mesajları kafaya.

• Yok üstad takmıyorum elbette sadece merak ettigim için takip ediyorum metafizik ile ilgili yorumlar yapıyor frank i takip etmişim yada bu kişiyi fark yok bence 😊

• ya arkadaslar marmara suskunsa suskun..birakin.bozuk plak gibi ayni seyleri neden yaziyorsunuz??yok mu bask isiniz gucunuz.sanki suskun oldugu icin kotu bir sey olacakmus gibi hava vermeyin!

• Sorum arada kaynadı

Hocam demin espri yaptıö umarım yanlış anlamadınız.

Şimdi bahsettiğiniz büyüklükte bir depremi yine o büyklükte bir deprem tolare eder. Başka

bir çaresi yok. Hatta şöyle söyleyeyim 6,5 büyüklüğündeki bir deprem bile biriken enerjiyi sistemden soğurmaz.

• Sorum arada kaynadı

Malesef hicbir deprem veya yontem bu boyuttaki bir enerjiyi sonumlemeye yetmiyecektir. Teorik olarak cok yusek basincli suyla fay hatti yuzeyini kayganlastirarak suni olarak depremi istenilen zamanda tetiklemek bilimsel olarak mumkun ancak pratikte boyle bir teknoloji henuz yok. Su an depremin etkisi azatlamanin tek yolu saglam yapi bilincli toplum. Yaklasik 4.5 milyon yil once cinarciktan baslayan kirilma 1 milyon yil once canakkale bogazini gecmistir. Yani 3 milyon yildir sure gelen bir dongu. Ve ortalama 250 yillik periyotlarda devam ediyor.

• Sorum arada kaynadı

hocam Cenk Yaltirak hocanin haritasindaki fay segmentlerini gozonune alirsak bu isten 6.5 larla kurtulamayiz, bu fay uzunlugunda ve tarihsel dongusunde 7 uzerine muhakkak cikacak bir deprem yasayacagiz, nacizhane belki 7.2 ler ile bu isi atlatabilirmiyiz diye dusunuyorum cunku 7.4 ve ustu depremlerin enerjisi cidden muazzam ve buyuk yikim getirir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Hocam demin espri yaptıö umarım yanlış anlamadınız.

Şimdi bahsettiğiniz büyüklükte bir depremi yine o büyklükte bir deprem tolare eder. Başka

bir çaresi yok. Hatta şöyle söyleyeyim 6,5 büyüklüğündeki bir deprem bile biriken enerjiyi sistemden soğurmaz.

Estağfurullah Hocam

Espiri de yapabilirsiniz , en çok ben yapıyorum zaten

Ama bu konuda Rezonans mevzusuna hakim biri olarak farklı düşünüyorum

Bana göre öyle bir noktada ortaya çıkacak bir deprem öyle bir etki yaparki depremi 20 yıl öteleyebilir

Tabi bu sefer 7 değil 7.8 olarak dönebilir ama ben yeraltında böyle şeyler de döndüğüne kendi adıma eminim

Sadece o hangi noktadır o konuda fikrim yok

• Müstakil evler,hele zeminleri sağlamsa bu depremde büyük avantajdalar.Ben de müstakil evde oturuyorum,kendi yaptırdığımız bina,lakin 8 katlı yeni nesil 2007 yapım evde kendimi daha rahat hissediyorum.Bizim evde çıkma desen var,bodrum katta rutubet desen eh işte,kaçak çıkılmış yarım kat var(ki ben kalıyorum),ev 20 yaşını doldurmuş,dere kumuyla yapılmış birde.Evde sıva çatlakları hariç kolonlarda vs hiç çatlak olmamasına rağmen içim hiç rahat değil,bu da zeminden dolayı.Resmen sulu zeminde ev,5 metre altta su var,bunu bilmek özellikle böylesine büyük bir deprem beklenirken insanı korkutuyor.