Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çok alakasız gelecek belki ama istanbuldaki antik yerleşimlerle ilgili bilgisi olan var mı?

Silivri bölgesinde selymbria antik kenti var m.ö. bir yerleşim. Limanı da olan bir kent. Birçok farklı devlet yönetimine geçiyor ticari önemi sebebiyle. Kalıntıları var. Çok net hatrlamıyorum ama kazı yapıldı yanılmıyorsam çok eski olmayan bir geçmişte. Üniversitede derste konuşulmuştu, 10seneye yakın zaman önce yani. Yanılıyor da olabilirim. Sorum bu antik kentin depremle bir ilişkisini duyan var mı? Silivri merkez üssü diye duyunca ilk aklıma gelen bu olmuştu. Büyük-küçük kıyamet denen istanbul depremlerine bakarken biz silivri bölgesinde de geçmişte deprem olmuş ve bu yerleşim hasar görmüş mü acaba? Belki bir umut hani şu tarihlerde olmuş denirse o tarih aralığında istanbulda ne gibi kayıtlar var diye bakıp bir fikir edinilebilir mi kaf ile ilişkisi için?

Einmal editiert, zuletzt von arch87 ()

• Aykut Hoca ile başladığımız çalışmaları, kendisinin vefatından sonra büyüterek sürdürdük. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Marmara uzantısına kurduğumuz istasyon sayısını 10 kat arttırmış durumdayız. 100’e yakın GPS ile hassas veri toplama işlemi ve fay hareketlerini gözlemliyoruz. Marmara için sismoljide çok iyi bir yerdeyiz. Deprem olan veya kırılan fayların yerlerini noktasal olarak belirleyebiliyoruz. Şuan elimizdeki yeni sismoloji verileri ışığında Kuzey Anadolu Fayı’nın davranışı hakkında çok net fikirlere sahibiz. Ancak halen depremin oluş zamanıyla ilgili kesin bir bilgiye sahip değiliz. Mevcut verilere göre kırılma büyük olasılıkla Adalar’ın güneyindeki Çınarcık çukuru dediğimiz fay hattında gerçekleşecek. Buradaki fay Kumburgaz-Büyükçekmece önlerine kadar uzanıyor. Bir diğer riskli hat ise orta çukur dediğimiz Kumburgaz açıklarından Tekirdağ’a uzanan kısım. Orta çukur dediğimiz bölgedeki fayda serbest kayma (CREEO) dediğimiz olay yaşanmakta. Bu nedenle olası deprem 7’nin altında olacaktır. Çınarcık çukurundaki kırılmanın 6.8’den büyük olmayacağı konusunda tahminlerimiz var. Çınarcık-Tekirdağ arasında tek parçalı kırılma beklemiyoruz.

PergamoN  Ilker Gunebakan bu CREEO konusunda bilgi alabilirmiyim?

Dr. Rellinger'in açıklamaları çok ilginç olmasa da iddialı sayılabilir. Açıkcası benim açımdan önemi Rahmetli Aykut Barka ile başlayan bir ortak çalışmanın

katılımcısı olmasının ötesine geçmiyor.

Hatta biraz daha iddialı konuşayım, yaşadığımız gerçeklerle de uyuşmuyor.

Tabi sebebi nedir veya toplanan verilerin analizinin hangi aşamasındadır ya da veri toplama ne aşamadadır bilgim yok ama

çok itibar edilecek açıklamalar değil.

Bu işin bir yönü.

Diğer taraftan tarihsel geçmiş ile ilgili önermeleri var. Teori düzeyinde katıldığım bazı unsurları var.

Geçmiş ile günümüzü bire bir kıyas yapılamayacağı mesela.

Ama benim düşüncem, geçmişte daha büyük depremlerin olduğu ve günümüzde bunların göreceli olarak küçüldüğü.

Yine 1999 depremi de bir dönüm noktası olabilir ama Marmara denizi deprem dinamiklerinin değiştiğini düşünüyorum.

Blki fay hatları üzerinde çalıştıklarımız değil yeni oluşumlar söz konusu. ki burada dikkat çekilmesi gereken konu, konunun uzmanlarının

halen farklı fay haritalarından bahsetmeleri.

Bu sebeplerle, bu veri toplama projesi baştan gözden geçirilmeli v e yeniden planlanmalı. Farklı pozisyonlardan veriler toplayıop, hatalı analizler

yapıyor olma ihtimalleri mevcut bu durumda.

Çıok gerçekci bulmadığım açıklamalardır.

• Binamızın değilde psikolojimin bu konuda hassas olduğunu anladım . Dışardan gelen seslerden bile irkiliyorum en ufak şeyde . Sallanıyor gibi oluyorum .

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• Dualarım sizinle arkadaşlar inşallah bu deprem fırtınasından bir an önce kurtulursunuz.

3. Havalimanının biraz da bu olası deprem düşünülerek yapılmış olabileceğini düşünüyorum şahsen.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Haritaya bakınca ilk defa 3.havalimanının doğru yerde (en azından deprem açısından) yapıldığına kanaat getirdim

Bugün Cenk Yaltırak yayında yeni havalimanın çok yanlış yere yapııldığını söyledi zemin çok hassas kesinlikle depreme çok kolay dağılır demişti . Atatürk havalimanı için ise konumu çok iyi kayanın üzerine yapıldığı için yııkılması zor gibi şeyler söyledi .

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• @4 Şubat

Boş verin Hocam yabancı kaynakları çok takmayın kafaya.

Bakın NASA buz çağı filan diyor ama sıcaklık rekoru kırıldı nerdeyse bu yıl ^^^^^^

Valla beni bilirsiniz hocam bu konuda sadece takipçiyim.Görüşünüze saygı duyarım.Ama sun daki harita teketekteki haritayla aynı idi.Sıcaklık rekoru denilen konuda ise ölçüme dahil olmayan bölgeler var o da buranın konusu değil...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @4 Şubat

Şakası bir yana, Rellington'un açıklamasını tartıştık biraz önce, ya da diğer yabancı kurumlardan gelen bazı açıklama ve raporlar

var.

Benim tahminim bu tür çalışmalar, üniversitelerin veya kurumların bazı fonları ile yapılmış çalışmalar.

Bir çok sebebi olabilir ama, projenin başındaki kişi bir sebeple ayrıldıysa, ya proje yarım kalıyor ya da geliştirme

aşamasında ilk kurulum haliyle bekliyor.

Özellikle deprem bilimi devamlı değişen parametrelere sahip bir bilim.

Sadece gps kurulum ve değerlendirmeleri bir süre sonra başka düzenlemeler istiyor.

Yapılmayınca toplanan veri ya yetersiz ya da yanıltıcı olabiliyor. O sebeple kendi adıma çok değer vermiyorum.

Hatta ilgili bilim insanları bile bu konularda bilgisiz olabiliyorlar.

çok takmayın kafanıza deme sebebim bu sorunlar.