Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şilideki ;

Estimated released energy: 7.1*10^14 J (197 GWh / 1.7*10^5 tons of TNT / 10.6 atomic bombs

Arjantindeki ;

Estimated released energy: 6.3*10^13 J (17.5 GWh / 15080 tons of TNT / 0.9 atomic bombs equivalent)

Neredeyse 10 katı...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Endonezya 7.4.Tsunami alarmı var.10 KM derinlik.Tsunami uyarısı kaldırıldı.

• Çok değişik bir coğrafya Endonezya gerçekten de

Binlerce ada var ve bu durum ülkenin fiziki oluşum sürecinin ne kadar zahmetli olduğunu ve bunun hala devam ettiğini gösteriyor

Bizde semt adları yüz evler 500 evler , bin evler falan gidiyorken , Endonezya’da yüz adalar , beş yüz adalar , bin adalar diye anılan bölgeler var

Toplam 18 bin civarı ada sayısı olduğu rivayet ediliyor ve hala tam sayısı tesbit edilebilmiş değil

Denizler okyanuslar arasındaki bu zorlu coğrafyadaki kardeşlerimize Allah yardım etsin

• Endonezyada depremlerin çoğu açıkta meydana geliyor çok büyük olmadıkdan veyahut karada olmadıktan sonra ölüm veya yaralanma olmuyor bugün ki depremde’de ölü veya yaralı bilgisi yok. 6.5/6.9 normal değerler

2004 sumatra/endonezya depremi geldi aklıma 9.1m ,14 ülkenin etkilendiği tsunamide 240.000 kişi hayatını kaybetti.

• Estimated released energy: 1*10^15 J (278 GWh / 2.4*10^5 tons of TNT / 14.9 atomic bombs equivalent)

En yakın volkan : Krakatau sismik hareketlilik var her an patlayabilir.Geçen sene 22 Aralık ta patlama ve tsunami oluşmuş.

İlgili üyelere burada bir sorum var ;

Volkan patlamasını Tsunamiye yol açar mı? Yoksa sıralama deprem-tsunami-volkanik patlama sırasıyla mı oluşuyor ?

• Estimated released energy: 1*10^15 J (278 GWh / 2.4*10^5 tons of TNT / 14.9 atomic bombs equivalent)

En yakın volkan : Krakatau sismik hareketlilik var her an patlayabilir.Geçen sene 22 Aralık ta patlama ve tsunami oluşmuş.

Volkan patlamasını Tsunamiye yol açar mı? Yoksa sıralama deprem-tsunami-volkanik patlama sırasıyla mı oluşuyor ?

Deniz alti volkanlari var bunlar sebep olabilir bunun disinda olmaz, deprem-volkan arasinda baglanti var, depremlede tsunami arasinda..

cok buyuk deniz ustu heyelanlar yada deniz altinda olusan heyelanlarda buyuk tsunamilere sebep olabilir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

Belli bir sıralama yok. Olayı da sadece deprem olarak düşünürsek, volkan ve tektonik hareketler, öncesi veya sonrasında deprem yaratan unsurlardır.

Denizde meydana gelen dalma - batma zonlarının hareketi de tsunamiye yol açabilir. Tsunami çok basit haliyle denizde meydana gelen depremlerin sonuçlarından biridir.

Yani tsunami oluşması için;

- depremin denzde olması

- bir dalma - batma zonunun hareketi ile

oluşması gerekir.

Bazen atıyorum Pasifik de bir deprem oluyor ve tsunami alarmı veriliyor ama sonr iptal ediliyor.

Demek ki bu deprem bir dalma - batma zonunda değil, klasik bir fay sisteminde ya da bir volkanik hareket sonucu olduğu

için tsunami tehlikesi yaratmamış demektir.,

Not: Narsil Hocam yazınca hatırladım, birde deniz altı heyelan hareketleri de ciddi tsunami kaynağı tabi.

Eyvallah Hocam :thumbup:

• Patlaması beklenen Krakatau Volkanı.Sorum bu volkanın patlaması sonrası görgü tanıkları ifadelerinde geçmesiydi.Ya heyecanla verilmiş ifadeler ya da okyanus seviyesinden sadece 189 metre yukarıda olması.

• Aynen Ilker Gunebakan yeryuzunde ozellikle okyanus ortasinda olusan adalara baktiginizda sorumlusu bir volkandir.En guzel ornegi hawai dir.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Tsunami konusu her daim ilgi çekicidir ve korkunç bir olay olarak dikkat çekici bir gündem olmuştur hep

Özellikle kameralarca net olarak kaydedilen 2004 Endonezya Tsunami afeti son yüzyılın en büyük afeti benim bildiğim yada öyle olduğunu sandığım

2004 Tsunamisi ayarında yada ona yakın benzeri afetler olmuş mu acaba son yüzyıllarda , bilgisi olan var mı?

Belki olası Marmara yada Ege depremleri büyük Tsunami üretemez ama şahsen Akdeniz’de , özellikle Doğu Akdeniz’de kritik bir noktada olabilecek bir depremin büyük denebilecek bir tsunami oluşturabileceğini düşünüyorum

Bu hususta bilgisi yada fikri olan varsa aydınlatırsa sevinirim

• Hocam, Akdeniz havzası potansiyel bir deprem, dolayısı ile denizde olan deprem ve heyelanlar kaynaklı da ppotansiyel

bir tsunami coğrafyasıdır.

Fakat en basitinden tarihteki nüfus yerleşim yoğunluğu, binalar, ölçüm şekilleri gibi farklılıklar kaynaklı olarak,

oluşan tsunamiler hakkında yeterli bilgi yok ne yazık ki.

1509 İstanbul depreminde ( depremlerinde) oluşan dalgaların "surları aştığı" ifadeleri, dalgaların yaklaşık 6 metre boyunda

olduğu çıkarımını yaptırıyor. Aynı şekilde yine tarihi geçmişte Akdeniz de oluşan depremler ve tsunamilerin 6 metre boyunda yaklaşık olduğu

ve bu boyuttaki tsunamiyi yaratan depremlerin 8 büyüklüğünde olabileceği varsayılıyor.

Ama burada farklı bir durum söz konusu tarihsel geçmişe göre. O da, uzun yıllardır denizin doldurularak toprak kazanma

çabaları, nüfus yoğunluğu ve kentleşme. Bu çalışmalar,tarihsel geçmişte olan depremler tekrar oluşursa, büyük hasarlar

görülme olasılığını arttırır demek.

Şimdi soru şu;

- Geçmişteki büyüklükler, günümüzde geçerli deprem büyüklükleri midir?

Benin görüşüm, dünyanın daha doğrusu yerkürenin gelişim sürecinin farklılıklar gösterdiğive artık

o büyüklükte depremlerin olmayacağıdır. Tabi netice de bir bilinmezlik de söz konusu.

1509 İstanbul depremi konusu benim için çok özel :)

ben o depremler silsilesinde KAF ile beraber Ganos hattının da kırıldığını düşünüyorum. Günümüze yönelik korkularımın

bir kaynağı da o zaten.

Bu yüzyıldaki Tsunami felaketleri konusuna gelirsek, Endonezya deprem ve tsunamisi diye biliyorum ama araştırmakta fayda var.

selamlarımla

• ilker.gunebakan değerli hocam çok sağolun , çok sevdiğim denizin ve okyanusun depremle bu kadar korkunç bir olaya tsunami afetine dönüşme ihtimali cidden enteresan geliyor bana hep.

Dilerim insanlık bir daha Endonezya’daki gibi bir afet yaşamaz

Ama maalesef çok endişeliyim

Dünya savaşlarından daha çok afetlerden ve depremden korkuyorum her nedense

• "cascadia" yitim zonu endonezyadakindan daha buyuk ve tehlikeli bir tsunami olusturabilir..Defaatle burada bahsi gecmisti:) Buarada ates cemberi gibi aktif ve tehlikelo bir hat varken tsunami kacinilmaz

• ilker.gunebakan değerli hocam çok sağolun , çok sevdiğim denizin ve okyanusun depremle bu kadar korkunç bir olaya tsunami afetine dönüşme ihtimali cidden enteresan geliyor bana hep.

Dilerim insanlık bir daha Endonezya’daki gibi bir afet yaşamaz

Ama maalesef çok endişeliyim

Dünya savaşlarından daha çok afetlerden ve depremden korkuyorum her nedense

Doğayla ve dinamikleri ile o kadar oynadık ki, endişenize katılmamak mümkün değil.

Ormanları kestik, akarsu yataklarını değiştirdik, atmosfere acaip gazlar saldık, denizleri doldurduk hatta et üretimi filan derken hayvan popülasyonunu

değiştirip atmosfere salınan karbondioksit salınımını bile değiştirdik.

Kötüyüz biz Hocam.

aslında hak ediyoruz.

• Can kaybı bakımından Çok uzakda değil sadece 9 yıl önce 2010 haiti depreminde (7.0m) 360.000 kişi hayatını kaybetti bunu hint okyanusu depremi (sumatra adası açıkları/endonezya) depremi izliyor 2004 (9.1m 8.5-10 dakika arası sürmüştür) 240.000 kişi hayatını kaybetti.

çin’in siçuan ayeleti tashgan depreminde (1976 ) 7.8m’lik deprem +240.000 kişinin ölümüne yol açtı bu depremlerin raporları afad’dada mevcut isteyen inceleyebilir en ölümcül ve en yakın tarihlilerden bir kaçı..