Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Moralimiz bozuldu

Moral bozacak birşey yok kardeşim

1- daha 2/3 gün var dedim netleşmesi için

2- Çok büyük sistem beklentisi (-14, -16 veya daha altı) için illa ay ortasına şartlanılmasın demeye çalıştım

3– -10/12’lik soğumadan daha etkili Baba sistemler son haftadan itibaren olası dedim ki daha devamında Şubat var SSW’nin asıl can alıcı etkileri için

4- Ayrıca daha standart ve kar yapabilecek sistemler gelemez demedim , onları da yağış ve kar için takip edeceğiz ama nihai arzumuz geç bile olsa Efso bir sistem kapmak

5- -8 almadan hiç -15 almış mıyız ? Sanmıyorum , önce -8/-10 gelecek ki sonra -13/-16 ihtimali artabilsin

6- yada Uludağ’da 1 metre kar birikmeden İstanbul’un örtü aldığı olmuş mu hatırlamıyorum ve sanmıyorum

7- Kar Görmek başka örtü almak başka şey, önce havada sonra yerde hafif sonra ciddi örtü görmek, herşey sırayla

8- Yukardaki yorumumdan 10 dakika sonra hemen taklit bir forumda yazdıklarımın aynısı konu girişi yapıldı

Ay ortası -8’lik sistem diye racon kesmiş:))

İstediğiniz kadar taklit edin orijinal çalışmalar burada

9- SSW süreci süprizlere çok açıktır. Tropik bölge pek süpriz sevmez ama kuzeyden kaynaklı ani süpriz değişimler olabilir , bundan dolayı moral bozmadan sinerjiyle mücadeleye devam diyorum

• Meteoroloji bilimi gerçekten yol almalı,.. ilerleyen yıllarda bugün 3 gün sonrası için yapılan yüksek isabet oranlı tahminler 15 gün sonrası için yapılabilir mi bilemiyorum, ama günümüzde dünyanın her köşesinden birçok insan bu konuyla ilgileniyor ama tahmincilikte varılan nokta oldukça geri... bir anlamda insanın acizliğini ortaya koyacak durumda...

• çok şükür sonunda ecmwfde de endekslerde nötre yükseliş oluştu gfsde de nötre yükseliş var 14 15inde

Dün ecmnin haftalık tahminlerinde tam nötre yükseliş 18-19'una kadar gözükmüyordu yani en fazla -1'e çıkar oda 17 sonrası paylaşabilirmisin rica etsem. 1 günde nasıl değişiklik oldu okadar :/

asgcLy.png

• Ortalama -2 civarı arkadaşlar nötr değil. Senaryo topluluğuna göre -1'e çıkma ihtimali oluyor tabi tam terside olabilir. Dediğim gibi oda 15-17'si civarları. Hafif pozitife çıksa çok daha iyi olacak. Şuanlık nötrlük durum yok ama umut var takibe devam.

• Nötre çıkma ihtimalini ecmwf hiç nerdeyse yazmıyordu hocam hep - de takılıyordu daha düşük seviyelerde nötre doğru olan bu çıkış önemli akşam güncellemesini samet hocam paylaşır bakalım nasıl çıkacak

• Yani hocam daha acsanız

konumuzda benden çok daha iyi bu konuyu yorumlayacak olanlar var , nacizhane bölünme(split) olursa bize yaraması daha zor, daha çok yer değiştirmesi (displacement) bizim coğrafyamıza yarıyor ama bunlar tabii olasılık içeren cümleler, kesin birşey söylemek zor..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 5 ocak tarihi milat model ler için model ler bakan profesyonel ler ve yer istasyon larına ölçüm yapanlar ya pandemi yada noel tatil in de 5 ocak işbaşı gfs ve ecfs için

• konumuzda benden çok daha iyi bu konuyu yorumlayacak olanlar var , nacizhane bölünme(split) olursa bize yaraması daha zor, daha çok yer değiştirmesi (displacement) bizim coğrafyamıza yarıyor ama bunlar tabii olasılık içeren cümleler, kesin birşey söylemek zor..

Yani sıcaklar iiçinde bir gelişme bizim için soguk ihtimal azalıyor mu

• Yani sıcaklar iiçinde bir gelişme bizim için soguk ihtimal azalıyor mu

SSW ile PV yani polar vorteks 2 ye bölünebilir ya da yer değiştirebilir, kuzey kutbunu ısınmanın ele geçirmesi demek soğukların kuzeyden güney enlemlere inmesi demek ama bu baba soğuklar nereye iner burası soru işareti. uzun vade EPS tahminleri ve endekslere bakarak durumu değerlendireceğiz forumca şuanda birşey demek güç

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN