Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • dünyanın diğer yerleri neyse yine orta şeker takılmış ama uzun süredir sibirya bölgesinde çok yüksek anomali var küresel ısınmanın dışında bence başka etmenler de olabilir bunun için araştırılması lazım

yanlış hatırlamıyorsam 2 yıl önce çok büyük bir orman yangını çıkmıştı sibirya bölgesinde. Onunda etkisi olabilir diye düşünüyorum.

• ExcuseMe hocam ülkemiz için değilde İskandinavya ve batı Sibirya için muazzam bir anomali revizesi gelmiş, o bölgeler için iki tahmin arasında dağlar var.

Aynen öyle Avrupanın büyük bir kısmı İskandinavya batı sibirya oraları saymıyorum bile artık tam bir rezalet güncelleme olmuş. 2 Aylık bir tahmin gerçi ne beklenirki böyle büyük değişiklikler olabiliyor Ecm 3 hafta/1 aylık civarı tahminlerde iyi üstü yemiyor.

• dünyanın diğer yerleri neyse yine orta şeker takılmış ama uzun süredir sibirya bölgesinde çok yüksek anomali var küresel ısınmanın dışında bence başka etmenler de olabilir bunun için araştırılması lazım

Temel sebep bu diye düşünüyorum

Kuzey buz denizindeki buzulların erimesi

54e3c8d1c6e8712cd135d1.jpg

Ayrıca bölgede, içinde metan gazı bulunan sial tabakaların ve göllerin erimesi bu bölgede karbondioksitten çok daha etkili sera gazı etkisi yapan metan gazını ortaya çıkarıyor ve büyük ölçüde etkiliyor

• Multimodel ve Globo güncellenmiş. 2metre sıcakları anomaly ve 500hpa tahminleri bu şekilde.

12-19 Haziran arası

y9NtJ1.png

500hpa

y9Onw0.png

19-26 Haziran

y9NFcI.png

500h

y9OrDx.png

26 Haziran - 3 Temmuz arası

y9N0pt.png

Globo 11-17 Haziran 500hpa

y9Op0b.png

18-24

y9OG5s.png

• Bu serin yazın kışa bir etkisi olur mu? Geçen senede serin geçirmiştik ve sonunda gelen kışda tam istenileni alamamıştık.Umarım yine bu şekilde bir ters korelasyon olmaz...

• Bu serin yazın kışa bir etkisi olur mu? Geçen senede serin geçirmiştik ve sonunda gelen kışda tam istenileni alamamıştık.Umarım yine bu şekilde bir ters korelasyon olmaz...

Nereye gore serin gecirmistik mesela. Brn normaller ustu diye hatirliyorum. Yanlista hatirliyor olabilirim. Soylede birsey kalmis aklimda. Istanbulda son 40 yilin en sicak haziran ayi yasanmisti.

• Nereye gore serin gecirmistik mesela. Brn normaller ustu diye hatirliyorum. Yanlista hatirliyor olabilirim. Soylede birsey kalmis aklimda. Istanbulda son 40 yilin en sicak haziran ayi yasanmisti

Hocam şimdi baktım da Haziran normaller üstü geçmiş ama Temmuz ve Agustos normaller civarı görünüyor.Hatta Temmuz'da yer yer normallerin altına inmiş.Özellikle kendi bölgemde rahat geçirmistik diye hatırlıyorum geçen yazı ama ben de yanlış hatırlıyor olabilir yaz boyu Ankarada değildim çünkü.

• Geçen yaz normallerine yakın bir yazdı geneline bakıldığında, bu yaz da en azından öyle geçmeye aday, bence gelecek yıllar iklim açısından olumlu şeyler konuşacağımız olaylara sahne olacak...bir düzelme bekliyorum..

• Bence gayet iyiydi geçen yaz.

Çok uzun soluklu sıcak dalgalar olmamıştı mesela.

Temmuzun 2.haftasında serin ve yağışlı bi hava geçirmiştik. Bildiğiniz bahar havasından farksızdı. Hatta arkadaşımla karşıya geçip gezmeye gitmiştik , üstümde tişört ve pantalon ile temmuzda üşüceğim aklıma bile gelmezdi

• Haziran normaller ve bazı yerlerde bi tık altı bitebilir yüksek ihtimal ama Temmuz ayında ne olacağını bilmiyoruz durum tam tersine dönüp bolca Afrika atağı yiyebiliriz yani herşey olabilir bende Accunun tahmininin çuvallamasını çok istiyorum bunun için Temmuz ortasına kadar gelmemiz gerekiyor. Şuanda iyi gidiyoruz. Ecm tahminlerini güncellemiş uzun vade bu şekilde diyor şimdilik.

15-21 2metre sıcaklıkları anomaly

yfMFGP.png

Aynı tarihler yağış

yfMbrY.png

21-28 arası 2metre anomaly

yfM68v.png

Yağıs

yfbR9N.png

Buda 29 Haziran - 5 Temmuz arası.

yfZEr8.png

• En onemli ay bizim icin kasim oda cok iyi gozukmuyor.hayirlisi bakalim.

Benim için en önemlisi serin yaz üstad.Daha doğrusu sıcak rutubetli yaz gecelerinden nefret ediyorum.Gündüz 30 üstü olsun ama gece 15-20 bandında uyumanın keyfi hiçbirşeyde yok.Kasımdaki görüntü sevimli gelmese de 2004ün ilk 20-25 günü sıcak geçip sonrasında eller havaya demişiz.^^

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Benim için en önemlisi serin yaz üstad.Daha doğrusu sıcak rutubetli yaz gecelerinden nefret ediyorum.Gündüz 30 üstü olsun ama gece 15-20 bandında uyumanın keyfi hiçbirşeyde yok.Kasımdaki görüntü sevimli gelmese de 2004ün ilk 20-25 günü sıcak geçip sonrasında eller havaya demişiz.^^

Benim dayanma sinirim 28 derece. Sonrasi beni bitiriyor. Kasim goruntusunde yuksegi ve a.b alanini dogulat 2004 olur tabi. Ama kış geldimi de olmuyor iste ^^

• Güncel Cfs Multimodel ve Globo 4 haftalık tahminleri bu şekilde.. Ecm henüz güncellenmedi yarın güncellenir büyük ihtimalle bakarız onada. Bu 3 tabloya baktığımızda herhangi bir Afrika atağı vesair gözükmüyor ufukta Temmuz İlk 10 günüde dahil eğer değişim olmazsa tabi. Ecm önemli o yüzden en sonki Ecm güncellemesinde 6-12 Temmuz arası normallerin üstüne çıkabilmiştik bakalım değişiklik olacakmı bunlara göre olma ihtimali yüksek çünkü.

Cfs

CVbTAe.jpg

Multimodel

500hpa 19-26 Haziran

CQQTay.png

2metre sıcaklıkları 19-26

CQQYzM.png

500hpa 27 Haziran - 3 Temmuz

CQQNB8.png

2metre 27 Haziran - 3 Temmuz

CQQLun.png

4 - 10 Temmuz

CQQmpS.png

Globo Model 25 Haziran - 1 Temmuz

CQQUkc.png

2 - 8 Temmuz

CQQWHR.png

• CFS bloking( blokaj) emareleri sunuyor. İskandinavya ve Rusya civarlarında oluşacak bir yüksek basınç(YB) 'nin soğuk ve serin havaları üstümüzde bırakıyor. Ben beğendim gayet güzel.:thumbup: Bu arada DoquKaradeniz28 Tayfun hocam, sanırım siz bunu öngörüyordunuz geçen günler. Dediğiniz gibi olacak herhalde:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk