Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yıllardır Kafkaslar'daki yüksek basınç oluşumu Türkiye'nin kışını özellikle doğu bölgelerimizi olumsuz etkilemesi tartışılıyordu nitekim Hazarla birleşerek geçen yıl her şeyi bloke etti kalkan oldu üzerimize şu anda da çok ısrarcı duruyor araştırılması gereken bir konu karasal bölgeler gittikçe daha karasal mı oluyor? Soğuk çölleri sayısında artış mı olacak? Bugün araştırmacı genim azdı ah bir zaman olsa mekanda yok ;(

• Yıllardır Kafkaslar'daki yüksek basınç oluşumu Türkiye'nin kışını özellikle doğu bölgelerimizi olumsuz etkilemesi tartışılıyordu nitekim Hazarla birleşerek geçen yıl her şeyi bloke etti kalkan oldu üzerimize şu anda da çok ısrarcı duruyor araştırılması gereken bir konu karasal bölgeler gittikçe daha karasal mı oluyor? Soğuk çölleri sayısında artış mı olacak? Bugün araştırmacı genim azdı ah bir zaman olsa mekanda yok ;(

Bu konu cok onemli konu. Başbelasi oldu. Artik azor yb den baska bir yb de cikti ortaya resmen.

• azoru bas belasi olarak görmeyin. Bu bir dengedir. Mutlaka ki hazarda ki yb de bir demge unsurudur ancak son dönemde sikca gorulmesi elbette arastirma gerektirebilir

• Bu yaz için uydu görüntüleri ile hazırlanmış güzel bir anormali çalışması.

Kuzeyimizdeki yuksek Ecm gibi degilde Gfs deki gibi kisin olsa burasi bayram yerine donerdi..

Son 1 haftada yani ekim ayi benim takip ettigim verilerde 180 dereceye varan degisimler var. Hani suana kadar gelen verilerde Sibirya yb kis icin yok diyordum ya suan rafa kalkmis durumda. Ancak kasim ayinda bu durum tekrar 180 derece degisebilir. Hayirlisi bakalim.

ECMWF yeni sezonluk tahmininde ABD Doğu sahilleri için soğuk ve fırtınalı bir tahminde bulunmuş. Ocak ayı içinde Batı sahillerinin ılık ve ıslak geçeceğini öngörmüş.

Şubat ise yine en büyük ay olarak umut edilmiş. Hava_Forum siz ne dersiniz bu tahmine Accuweather ABD tahminine benzer nitelikte.

• Ayrica yukaridaki resmide yorumlamaya zorlaniyorum. resime cok basit bakarsan dogu sahilleri normallere gore daha dusuk basinc demis.ufak oynamalarla daha farkli seylerde cikar.Ayni sekilde bati sahillerindede basinc daha dusuk olabilir vs.brnce bu resimde detay yok. cok genis bir alana normalden yuksek basinc demis.zor gibi.

• hocam sibirya yb si dediniz. Onceki analizlerde zayif kalacagini ve şuanki analizlere etkin bir faktor olacagini belirttiniz.

Peki buradaki 180 derecelik rol ne tam olarak. Yani hangi durum sebep oldu tam olarak?

• Kanada da deniz buzu birikimi fazla bu bize olumlu yansır. Vorteks daha çok iskandinavya ve batı sibirya üzerinde konumlarınır.yani abd vakum gibi soğukları çekemez

• Enes Güleç(17) kışın erken gelmesiyle ilgili bir yorumum yok ama bu sene iskandinav-azor işbirliği ile güzel sistem alırız benimde görüşüm seninkine yakın..Hatta yeri gelir azorun tek başına bile iş bitirdiğini görebiliriz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil Baybars abi birde ben bu sene yine klişeleşmiş olacak ama yine İtalya ile kafa kafaya geleceğimizi düşünüyorum bazı sistemlerde.Akdenizin bu kış az çok çalışacağı belli gibi.Zaten böyle Azor ve İskandinav işbirliği beklentimiz varsa devamında blokajlı sistemler bekleyebiliriz bu yüzden Akdenizde oluşacak siklonun konumu soğuğun ve karın nereyi etkileyeceğini belirleyecektir.

Yine tam net konuşmak için Ekim ayı verilerini bekleyelim daha net fikir verecektir

• Narsil Baybars abi birde ben bu sene yine klişeleşmiş olacak ama yine İtalya ile kafa kafaya geleceğimizi düşünüyorum bazı sistemlerde.Akdenizin bu kış az çok çalışacağı belli gibi.Zaten böyle Azor ve İskandinav işbirliği beklentimiz varsa devamında blokajlı sistemler bekleyebiliriz bu yüzden Akdenizde oluşacak siklonun konumu soğuğu ve karı nereyi etkileyeceğini belirleyecektir.

Yine tam net konuşmak için Ekim ayı verilerini bekleyelim daha net fikir verecektir

İtalya zaten en önemli rakip bu konuda. Silverhand Kadir in kulakları çınlasın :):) onun tabiriyle ki bende katılıyorum buna azor yükselirken İspanya-portekiz hattından değilde, orta avrupa üzerinden (İtalya yı da kapsayacak şekilde) yükselirse italyada yb olacaktır bu durumda tepki ab lerinin konumu Yunanistan-Türkiye hattı olup hareketleri bize her türlü yarayacaktır. Eğer azor iş bitirecekse ben İtalya riskinin Sibirya ile gelen sistemlere göre daha az olduğunu düşünüyorum. Bakalım bencede özellikle Kasım ayı bize çok önemli veriler sunacak,zaten forum olarak güzel bilgi akışı var takibimiz sürüyor..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN