⛄ 2016-2017 Kış Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sene kimin tahmini tutucak merakla bekliyorum.Kısları bence nadiren de olsa ekim belirleyebilir gibime geliyo. Bu sene için ekim ayında gelen sistem doğrultusunda sistemler alırsak en çok etkilenen Batı Karadeniz ve Marmara olur. Kışları şöyle sıralarsak da 2004 2005 2006 2008 2010 2012 2015 te iyi kışlar geçirdik. Iyi gecirmediğimiz kışlarda ise yüksek basınç ve yağışsız günler hakimdi veya kış 1ay ve 15 gün kendini gösterip gitti.

Ekim ayındaki sistemlerin Orta ve Doğu Karadeniz'i daha çok etkilediğini anlayamadı sanırım.

• Evet bir gerçek var ki Ekim ayının geride kalan günlerine baktığımızda özellikle Batı ve Orta Karadeniz'de normallerin altı günler diğer bölgelere oranla cirit attı.Doğu Karadeniz içinse pek bir bilgim yok.Olsa olsa Marmara ile kafa kafaya olurlar gibime geliyor :)

• @Efsane-Semih Semih abi İtalyanlar(İlmeteo) bu kış 1985'e benzer bir kış olabilir demiş.O sene ocak ayı Batı Avrupa'yı izlemişiz biz ve Doğu Avrupa ama şubatta sağlam ve uzun bir sistem inmiş bize.Sen ne düşünüyorsun bu İtalyanların düşüncesine

• @Efsane-Semih Semih abi İtalyanlar(İlmeteo) bu kış 1985'e benzer bir kış olabilir demiş.O sene ocak ayı Batı Avrupa'yı izlemişiz biz ve Doğu Avrupa ama şubatta sağlam ve uzun bir sistem inmiş bize.Sen ne düşünüyorsun bu İtalyanların düşüncesine

Kardesim boyle dusunmelerinin sebebi neymis. olabilirde cunku accuda kuzeyimizi baya soguk veriyor. kasim verilerinide bi gorelimde ozaman net bi tahmin yapabiliriz. nedense ben hala 2012 deki gibi butun kisi dominant edicek sibirya yb beklemiyorum ancak sibirya steplerinden soguklarin gelecegine inaniyorum.

• Ekim ayının şu ana kadarki basınç dizilimleri Türkiye'de soğuk geçen kışlar öncesi yaşanmış ekim aylarının basınç ortalamasıyla genel olarak benzerlik gösterdi. Ay sonunda bu veriye tekrar bakarız.

• Bence bu senenin en şanslı bölgeleri Marmara,Karadeniz ve Doğu Anadolu diye düşünüyorum.Yağış bakımından sıkıntı çekmeyecek yerler diye ayırabiliriz.Son 2 aya baktığımız zaman kış mevsiminde olmamamıza rağmen Marmara ve Karadeniz diğer bölgelere göre daha şanslı.

Einmal editiert, zuletzt von Samet () aus folgendem Grund: Forum kuralları gereği tamamı büyük harflerden oluşan mesaj paylaşmak forum kurallarına aykırıdır.Mesajınız düzenlenmiştir.Lütfen dikkat edelim.

• Kasım ayı başlarında ciddi şeyler olma ihtimali var.Ani stratosfer ısınması var.

Veriyi Wowturkey adlı forumdan buldum.Snowserkan adlı üye paylaşmış.

yanlışım varsa düzelt kadir de ısınma var demiş biz soğuk hava beklemiyor muyuz Kasım başı

• Ekim ayının şu ana kadarki basınç dizilimleri Türkiye'de soğuk geçen kışlar öncesi yaşanmış ekim aylarının basınç ortalamasıyla genel olarak benzerlik gösterdi. Ay sonunda bu veriye tekrar bakarız.

bunu kasimdada gorelim, aralik full yb li gecsede olur.

• bunu kasimdada gorelim, aralik full yb li gecsede olur.

Kasımda aşağıdakine benzer bir dizilim görmemiz lazım. Bu çalışmada en öncelikli ve önemli olan ay kasım. Şimdiye kadar olan kısım iyi geldi. Kasımda da bozulmasa güzel olur ama kasımda ters bir dizilim karşımıza çıkarsa eylülde ekimde olanın pek bir önemi kalmaz ve soğuk kış işi sakata gelebilir. Hareketli bir kasım geçirmeliyiz.

• accu nun sonbahar tahmini tıkır tıkır işliyor, adeta modeller de görünen basınç yerleşimleri, adamların 1 ay ömce çizdiği sinoptik görünüme uygun hareket ediyor, doğu avrupa da soğukların kol gezeceğini zaten adamlar öngörmüş ancak bu soğukların trakya ya yaklaşınca duvara toslayacağını da öngörmüşler tıpkı önümüzde beliren 26-27 ekim ve 2-3 kasım sistemleri gibi