Bu Kış Nasıl Geçecek ?

• Ağustos Ayı Tahminim Marmara Bölgesinde aynı şekilde Ağustos Ayında Yağış beklemiyorum özellikle Marmara'da temmuz ayının sonlarına sıcak hava dalgası gelebilir Ağustos ayını Marmara Bölgesi Sıcak Geçirecektir.... Karadeniz Bölgesi ise Ağustos ayında bol sıcak havalarla karşılaşacak bazen yağışlar olabilir fakat o kadar şiddetli değil bazen şiddetli de yağabilir ama bu deniz sıcaklıklarının acısını deklerle kışın çıkartacak... Doğu Anadolu bölgesi ise aynı şekilde ağustos ayını bol güneşli geçirecekler.... Güneydoğu Anadolu bölgesi ise Ağustos ayında bol sıcak ve kurak geçecek........ İç Anadolu bölgesi ağustos ayında hafif yağmurlarla geçirebilir bazende sıcak hava dalgalarıyla.... Ege Bölgesi ise ağustos ayında bazen kuvvetli yağmurlar bazende sıcak hava dalgaları da gelebilir Uyarı İstanbul'da Ağustos ayında hem sıcak hava dalgaları gelebilir hemde kuvvetli yağmurlar.....

• @Root,geçen sene 28-29 Eylül'de de bunun benzeri olmuştu.Kartepe 480 mm aldı.Ferizli 250 kg.

Gözün Boğaz'dan geçişini hatırlıyorum. Fakat çok zayıf bir sisteme dönüşmüştü ilk göründüğü haline göre. Trakya'da gün içinde şiddetli yağışlara, akşama doğru da Sarıyer'de korkunç bir dolu yağışına neden olduktan sonra şimşekler gece saatlerine kadar sürmüştü fakat İstanbul'da genel bir sel olayı olmamıştı beklendiği gibi.

• Dediğin gibi beklenen olmamıştı.İstanbul'da sel olması için kuzeydoğulu akım gerekiyor,Kırım üzerinden gelmesi lazım sistemin.Aksi takdirde Kocaeli-Sakarya ve Zonguldak tarafı daha ziyade etkileniyor.

• 240.png

İstanbul'un kuzeyli sistemlerde iyi yağış alması için kuvvetli bir nem taşınımı yapabilecek güçteki rüzgarın Kırım üzerinden gelmesi lazım. Yukarıdaki gibi. Bir metre kar yapar bu görüntü.
    Kocaeli-Samsun arasının iyi yağış alması için üst seviyeden Marmara'ya doğru inen soğuğun Karadeniz'in nemini toplayarak Azor yükseğinin baskısıyla hızla doğuya kayması lazım.
    Samsun-Artvin arasının iyi yağış alması için yine bu tür bir sistemin Doğu Akdeniz'den kuzeye çıkan bir tepki alçağı ile veya Doğu Karadeniz açıklarında oluşan bir siklon ile desteklenmesi lazım.

ULL'leri, dinamik etkenleri filan katınca ortaya birçok istisna çıkıyor fakat genel olarak Karadeniz kıyılarının kuzeyli sistemlerde iyi yağış almasını sağlayan durumlar bunlar.

• Bakın Sizce Gelir mi dersiniz

"B" dediği alanda Sibirya'nın baskısıyla doğuya ilerleyemeyen bir İzlanda alçağı, "GELO" dediği alanda güçlü bir Sibirya yükseği, "A" dediği alanda İtalya'nın çok işine yaramayacak fakat bizim çok işimize yarayacak bir Azor yükseği bekliyor. Hepsini birleştirirsek 2017 kışı 2012'nin aynısı olacak demiş fakat gelir mi sorusuna ben cevap vermiyorum çünkü daha önce iyi bir kış yaşayacağımızı, en çok 2006'ya benzeyeceğini fakat ne kadar iyi olacağı ve Sibirya'nın gelip gelmeyeceği konusunda Ekim'e kadar tahmin yapmayacağımı söyledim.