Bu Kış Nasıl Geçecek ?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kış mevsimi ile ilgili verilerde ufak ufak geliyor.

Suan icin en cok goze carpan La-Nina etkisinde, Atlantiğin soguk oldugu ve QBO'nun dogulu oldugu bir kış. ve Sıbirya..Tamamiyle kusursuz bir kış..

Kışın gelmesini en son 2011 yazinda bu kadar istemistim. Ozamanda sert kış icin butun veriler uygundu. Aynı simdi oldugu gibi..

• hayirli olsun,insaallah semihin dediği gibi kusursuz bir kış yasariz

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• hayırlı olsun inşallah. ..ağustos sonları karadeniz kıyısında gökgürültülü sağnaklar başlayinca ben kış havasına çoktan girmiş oluyorum....

• hayırlı olsun inşallah. ..ağustos sonları karadeniz kıyısında gökgürültülü sağnaklar başlayinca ben kış havasına çoktan girmiş oluyorum....

Eylül-Ekim aylarında, akşam saatlerinde Ege açıklarında ve Girit tarafında gördüğümüz geniş kütleler, ertesi gün sabah saatlerinde karanlık, ılık, nemli ve hafif lodoslu havasıyla Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarını yıkamaya başladığında ben kış havasına girmiş oluyorum. Özellikle de Eylül ayında, İzlanda alçağının Akdeniz'e daldığı zamanlarda, bütün gün ara ara yağdıran sağanakların ardından öğleden sonra kuvvetli rüzgarla birlikte soğuk cephe geçtiği an benim için kış başlıyor. Ve 0/-5 izotermlerini takibe başlıyorum. Bu yıl bu kuvvetteki soğukları daha erken alacağımızı düşünüyorum.

forum.havaforum.com/attachment/2251/
    forum.havaforum.com/attachment/2252/

Bu yıla en benzeyen yıl olan 2006 yılında da, bazılarına göre en benzeyen (bana göre benzerliği %40) 2012 yılında da epey soğuk ve karlı bir sonbahar yaşanmış.
    Yani bu yıl geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi kış ancak Ocak başında değil daha sonbaharda başlayacak.

forum.havaforum.com/attachment/2254/

Bu yıla en çok benzeyen iki yıl (2006 ve 1961) ile daha az benzeyen bir yılın (2012) öncesindeki Ekim aylarının sıcaklık anomalisi. :hfyeni (29): :hfyeni (29): :hfyeni (29):

• bu kışın hem 05 -1arası bir la nina beklentisi hem doğulu QBO ve düşük güneş aktivitesi bana göre benzerlik olarak 2006'dan ziyade 2012 daha baskın hem zamanlama, hem la nina değeri ve hem doğulu QBO bunları göz önünde bulundurduğumuzda 2012 benzeri veya 2006 benzeri bir kış mümkün yalnız arkadaşlar şu detayı kaçırıyorlar. 2017 kışı bu kışlara benzer olabilir. Yalnız o yıllarda ne yaşanmışsa bu yılda aynı şekilde O olacak diye bir kaide yok. yağış miktarı sistemlerin sertlik ve geliş açıları değişken olabilir. Mesela 2006 kışı Marmara bölgesi kar rekorları kırıldı bu yıl iç Anadolu veya doğu Karadeniz veya doğu ve g.doğu için de olabilir. Benzerlikten ziyade koşullar kısmen benzer olabilir. Unutmayalım her kışın kendine özgü özellikleri vardır. Tıpkı bu yıl olduğu gibi...

• Her La Nina bizim açımıza iyi bir kış anlamı çıkmasın.Ben bu sene Avrupa'nın bir kaç senedir geçirdiği kötü kışların acısını çıkartacağını düşünüyorum.Buna benzer görüntülerde oluşabilir yani "La nina geliyor oley efsane" gibi düşünülmemesi taraftarıyım.Bu tarz düşünceler için baya erken :) Henüz detaylı kış tahminleri çok erken.Ancak doğulu QBO ve hafif La Nina durumlarında oluşabilecek 2 ana senaryo var zaten.Ya Batı-Merkez Avrupa yada Doğu Avrupa-Türkiye

• Bu arada söylediğim benzerlikler için önceki mesajımda dediğim gibi bir oran veriyorum (2006 için %60, 2012 için %40) fakat bu 2006 benzeri bir kış olma ihtimali 2012 benzeri bir kış olma ihtimalinden daha yüksek demek değil, 2006'ya ve 2012'ye bu oranlarda benzeyen bir kış demek. Yanlış anlaşılmasın. EYÜP KARA'nın dediği gibi her yıl kendine özgüdür, bir yıla tamamıyla benzemesi veya bir yıla hiç benzememesi diye bir şey olmaz. Yani Sibirya da olacak, Polar da olacak, siklon da olacak, DEK de olacak. Olmayacak tek şey İz..nda.

• şuan yazlıkta olduğumdan verileri atamıyorum ama eylül ayı gibi verilerle sizlere bu kışın nasıl geçecegini amatörce söyleyebilirim. Benden daha iyisini saygı değer hocalarım ve yazarlar biliyor. sevgilerle....

• Her La Nina bizim açımıza iyi bir kış anlamı çıkmasın.Ben bu sene Avrupa'nın bir kaç senedir geçirdiği kötü kışların acısını çıkartacağını düşünüyorum.Buna benzer görüntülerde oluşabilir yani "La nina geliyor oley efsane" gibi düşünülmemesi taraftarıyım.Bu tarz düşünceler için baya erken :) Henüz detaylı kış tahminleri çok erken.Ancak doğulu QBO ve hafif La Nina durumlarında oluşabilecek 2 ana senaryo var zaten.Ya Batı-Merkez Avrupa yada Doğu Avrupa-Türkiye

2009-2010 kışı orta kuvvette bir el nino etkisinde geçirmiş 2011 kışında kuvvetli la nina etkisinde geçmiş 2010 kışında Avrupa da başlayan sert koşullar 2010 Aralık ayından sonra Avrupa da 2011 kışı la ninayla beraber etkisini kaybetmiştir.