Şubat ve Mart Nasıl Geçecek?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Diyagram beklentilerime uygun şekilde 180 derece değişerek ben hariç herkesin umudu kestiği 18 Şubat sisteminde soğumayı 19 Şubattan itibaren verdi ve ayrıca beklediğim ikinci sistemi de net bir şekilde gösterdi. Ecmwf ise sert Mart beklentimi destekleyen bir sibirya ayısı öngördü. 24'ünden önce kar bekleyenin aklına şaşarım diyenlerin aklına şaşıyorum.

bende kesin katiii konusanlara sasiyorum hocam bu arada sizide tebrik ediyorum yine taminleriniz doğru çıkacak inş

• Diyagram beklentilerime uygun şekilde 180 derece değişerek ben hariç herkesin umudu kestiği 18 Şubat sisteminde soğumayı 19 Şubattan itibaren verdi ve ayrıca beklediğim ikinci sistemi de net bir şekilde gösterdi. Ecmwf ise sert Mart beklentimi destekleyen bir sibirya ayısı öngördü. 24'ünden önce kar bekleyenin aklına şaşarım diyenlerin aklına şaşıyorum.

Su sıralar uzun vadeye bakmaktan heba oldum geceleri uyku girmiyor nedense ama aklımda hep 18 şubat takılmıştır lodoslu dönemden çıkarken herkesi şok edecek tablo olabilir diye dusunuyorum inşallah lehimize gelişir ayın 15-16 sından sonra ise şubat için gelebilecek tüm sistemler ufukta gorunur :) herkese iyi forumlar dilerim

• Root gerçekten tebrik ederim kardeşim seni Yiğidi öldür hakkını yeme demişler kış başladığından bu yana takip ediyorum neredeyse sıfır hata ve doğru tahminlerin benim gözümde efsane semih in de önüne geçti tabi semih abinin de yeri ayrıdır ama bu kış en başarılı şu ana kadar benim gözümde sensin

• Yakın vadede elestirenler var seni ancak uzun vadede asiri basarilisin root sana guveniyoruz

Yakın vadede tahmin yaparken her ne kadar yapmayacağım desem de duygusal olmaktan vazgeçemiyorum. Sorun bu. Mesela 6 Şubatta gerçekte kar beklentim yoktu, Twitter'da ve arkadaşlarıma da yok demiştim.

Semih hocanın gazına geldim. İlk başta ısrarla karşı çıktığım tahmini desteklemeye kalktım. Çoğu zaman saçma umutlara kapıldığım bir gerçek. Yağışın ne zaman artıp azalacağını ve saatlerini tahmin etmek konusunda gayet iyiyim. Fakat yağış türü ve kuvveti konusunda abartılıyım. Bunun nedeni modelleri yanlış yorumlamak değil. Modellere bakınca doğru düzgün bir şey olmayacağını ben gayet iyi görüyorum. Ama nedense hep en iyi senaryonun gerçekleşeceğini düşünüyorum. Öyle olunca da saçmalıyorum kısa vadede. Önümüzdeki sezona kadar kısa vadede bana güvenmeyin, bu rezillikler yeterince tecrübe olur o zamana kadar. :D

• Herkes top biçimindeki ayı kuvvetinde Azor yükseğinin iyi bir şey olduğunu zannediyor ama işin aslı çok farklı. Modellerde sistemin görünmemesinin suçlusu İzlanda değil onu bu hale getiren gördüğünüz koca meme. Azor o rezil şekliyle bir de fosil gibi kaskatı durup sonra da tam sistem inecekken pide olursa soğukların kaymağını İspanya yer, blokajın "b"si kalmayacağı gibi kuzeyde ne kadar leş alçak basınç varsa üstümüze yığılır, bütün soğuk Kafkaslara kaçar, biz de alev alev yanar yada lodos yeriz. Bakınız ecmwf. Ama merak etmeyin, izlanda balonu nasıl patlıyorsa azor balonu da öyle patlayacak. Bu azor belasına ek olarak bir de İzlanda alçağının kuzeye tırmanmasını engelleyip üstümüze yönlendiren Grönland yükseği var. Modeller onu da şişirip duruyor. O da eriyip gidecek. Zaten söylediğim koşullarda yeterince soğuk kuzeyimize yığılacağından üstümüzdeki güneyli akımlar da daha fazla dayanamayıp Afrika'sına dönecektir. Kısacası modellerde büyük değişimler yakındır, o sistem gelecek diyorum. :)

• Herkes top biçimindeki ayı kuvvetinde Azor yükseğinin iyi bir şey olduğunu zannediyor ama işin aslı çok farklı. Modellerde sistemin görünmemesinin suçlusu İzlanda değil onu bu hale getiren gördüğünüz koca meme. Azor o rezil şekliyle bir de fosil gibi kaskatı durup sonra da tam sistem inecekken pide olursa soğukların kaymağını İspanya yer, blokajın "b"si kalmayacağı gibi kuzeyde ne kadar leş alçak basınç varsa üstümüze yığılır, bütün soğuk Kafkaslara kaçar, biz de alev alev yanar yada lodos yeriz. Bakınız ecmwf. Ama merak etmeyin, izlanda balonu nasıl patlıyorsa azor balonu da öyle patlayacak. Bu azor belasına ek olarak bir de İzlanda alçağının kuzeye tırmanmasını engelleyip üstümüze yönlendiren Grönland yükseği var. Modeller onu da şişirip duruyor. O da eriyip gidecek. Zaten söylediğim koşullarda yeterince soğuk kuzeyimize yığılacağından üstümüzdeki güneyli akımlar da daha fazla dayanamayıp Afrika'sına dönecektir. Kısacası modellerde büyük değişimler yakındır, o sistem gelecek diyorum. :)

Seni tek elimle alkıslıyorum kardesim ne dediysen çıktı en azindan tahmin yapiyorsun ve bu işten anliyorsun zannedersem yasinda genc tekrar helal olsun diyorum.

Gfs 18z tüm senaryoları inceledim. Diyagramın kötü olduğuna bakmayın, senaryolar tamamıyla beklediğim yönde değişmişler. Çok güzel bir durum.
    Çok yakında sistem diyagramlara ve modellere yansıyacak. Rötar en fazla 2 gün olur, herşey tarihinde geliyor. Saat 2'yi geçti, iyi geceler. :)

Einmal editiert, zuletzt von Root ()