Beiträge von AlperDOGANN

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Herkes top biçimindeki ayı kuvvetinde Azor yükseğinin iyi bir şey olduğunu zannediyor ama işin aslı çok farklı. Modellerde sistemin görünmemesinin suçlusu İzlanda değil onu bu hale getiren gördüğünüz koca meme. Azor o rezil şekliyle bir de fosil gibi kaskatı durup sonra da tam sistem inecekken pide olursa soğukların kaymağını İspanya yer, blokajın "b"si kalmayacağı gibi kuzeyde ne kadar leş alçak basınç varsa üstümüze yığılır, bütün soğuk Kafkaslara kaçar, biz de alev alev yanar yada lodos yeriz. Bakınız ecmwf. Ama merak etmeyin, izlanda balonu nasıl patlıyorsa azor balonu da öyle patlayacak. Bu azor belasına ek olarak bir de İzlanda alçağının kuzeye tırmanmasını engelleyip üstümüze yönlendiren Grönland yükseği var. Modeller onu da şişirip duruyor. O da eriyip gidecek. Zaten söylediğim koşullarda yeterince soğuk kuzeyimize yığılacağından üstümüzdeki güneyli akımlar da daha fazla dayanamayıp Afrika'sına dönecektir. Kısacası modellerde büyük değişimler yakındır, o sistem gelecek diyorum. :)

Seni tek elimle alkıslıyorum kardesim ne dediysen çıktı en azindan tahmin yapiyorsun ve bu işten anliyorsun zannedersem yasinda genc tekrar helal olsun diyorum.