Kara Kış Geliyor!

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Benim uzmanlık alanım değil fakat burda formda daha iyi uzman arkadaşlar var onlar bilirler bize asıl gerekli olan şuan bulut hacmi değil mi yanlış mı biliyorum yoksa bulut içinde yoğunlaşmış sıvı miktar bazı önemlidir bu tür havaları cok iyi bilirim ki bu daha çok çise yagmurun kara dönüşümüdür ve bu yüzden tutmuyor dikkat ettiyseniz kar kül gibi yagıyor ve tutmuyor tutmdıgı gibi zemini sogutmuyor.yılbaşında yagan kar böyle değildi herkes yagmur sonra karmakarışık yagacak sonra kara dönecek demişti fakat direk kar yagdı.ve akşam olmadan tuttu benim anlatmak istediğim bütün formda herkesin beklediği ve istedigi haber bu kimi hava akıntısı dalga geliyor diyor kimi yeşil katleden bahsediyor bilmeniz gereken olay yagmurun havada kara dönüşmesi kar kütlesi olarak yere gelememesidir

• Bu gece forum sakin diyecektim ki okullarin tatil olmadigi aklima geldi sebebini anladim :D ve sistem basaksehire son vurusunu yapiyor. Yilbasi sisteminden daha iyi ya da esit bir ortu var suan ve yagis devam ediyor

• Zaten 2004 yılında yagan kar olayı önce balkan sonra sibirya sogugu ile birleşmesinden oluştu her iki tarafta etkili bulutla geldi bi taraf 10 bıraktı ise öbür taraftan 30 geldi biz 10 û fazla görürken bi anda 30 lu yağş üstüne bal şeker hatta çekilmez çile olmuştu

• Sistem olayı hikaye HATIRLAYANLAR bilir kurban bayramlarında akşam tam kurbanı kesme işi bitince akşam ki yagan 1-2 saatlik karı kimse unutmaz bi anda alabora oluyordu :)

• Benim uzmanlık alanım değil fakat burda formda daha iyi uzman arkadaşlar var onlar bilirler bize asıl gerekli olan şuan bulut hacmi değil mi yanlış mı biliyorum yoksa bulut içinde yoğunlaşmış sıvı miktar bazı önemlidir bu tür havaları cok iyi bilirim ki bu daha çok çise yagmurun kara dönüşümüdür ve bu yüzden tutmuyor dikkat ettiyseniz kar kül gibi yagıyor ve tutmuyor tutmdıgı gibi zemini sogutmuyor.yılbaşında yagan kar böyle değildi herkes yagmur sonra karmakarışık yagacak sonra kara dönecek demişti fakat direk kar yagdı.ve akşam olmadan tuttu benim anlatmak istediğim bütün formda herkesin beklediği ve istedigi haber bu kimi hava akıntısı dalga geliyor diyor kimi yeşil katleden bahsediyor bilmeniz gereken olay yagmurun havada kara dönüşmesi kar kütlesi olarak yere gelememesidir

Yagmur havada donarsa kara dönüşmez. Sleet veya donan yağmur oluşur. Fakat şuan kar yagdigina göre durumun söylediğinizle en ufak bir alakası yok. Skew-T diyagramında bakarsaniz havanin tüm seviyelerde sifirin altinda olduğunu da görürürsünüz. Ayrıca atmosfer kolon parametreleri olarak adlandırılan grafik bulutun tamamen kardan oluştuğunu, çok küçük bir kısmınin ise graupel olduğunu gösteriyor. Bir şeyi bilmek zorunda değilsiniz ama doğru bildiginize emin olmadiginiz bir şeyi baskasina söylemeyin. Duyduğumuz saçma sapan şehir efsaneleri de böyle yerlerden çıkıyor.