Kara Kış Geliyor!

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• 13 Aralıkta yazdığım yazıda Ocak ilk yarısının kestane, ikinci yarısının ise hareketli ve karlı olacağını söylemiştim. Nihayet yarın itibariyle ayın ikinci yarısına gireceğiz.
    Önce şiddetli fırtına ve sel, ardından günlerce süren çok sert soğuklar geliyor, anlatayım.

Pazar günü Güney Ege ve Antalya başta olmak üzere ülkenin batı kıyılarında fırtınayla beraber 70-100 mm, İç Ege'de ise 21-50 mm yağış düşecek.
    Bu harita söylediğimi tam olarak karşılamıyor olsa da yağışın ciddiyetini anlatmak için yeterli. :)

Kuvvetli yağışların ardından akşam saatlerinde alçak basıncın arkasındaki soğuk hava kütlesi Trakya'dan giriş yapacak.
    Edirne ve Kırklareli'nin batısında saat 16-17 gibi kar başlayacak. İlerleyen saatlerde soğuk cephe İstanbul'a girecek.

Soğuk cephe girişi ile başlayan karayel/yıldız fırtınasının hızı Pazar gecesi ve Pazartesi gün içerisinde İstanbul'da 80-90 kilometreyi bulabilir.

Yukarı seviye rüzgarı sebebiyle kütleler güneyli olacak ve ciddi nem ile yüklü olacaklar. TT, K ve PW değerleri kar için çok güzel. Lapa lapa olacak muhtemelen. :)

Pazartesi günü İstanbul şiddetli karayel/yıldız fırtınasına ek olarak güzel kar alacak. Anadolu Yakası kesinlikle daha şanslı. Yaka içerisinde ilçe ayrımı yapmıyorum. Çünkü deniz etkisi gibi değildir siklon işi. Yağdı mı her yere yağar. Neyse bu daha hiçbir şey değil. :hfyeni (29):

Salı günü İstanbul'da kar zayıflayarak devam edecek. Bu iki günün toplamı ciddi bir miktar. :)

[hr]
    Sadece İstanbul'dan bahsetmeyeyim. Adım bölge sorumlusu olacak yakında. Genel olarak diğer bölgelerden de bahsedeyim.

Trakya

Pazar günü akşam saatlerinden itibaren kar almaya başlayacak. İstanbul kadar aksiyonlu olmayacak.
    Salı günü önemli bir şey yok.

Ege Bölgesi

İç Ege geneli Pazartesi akşama doğru iyi kar almaya başlayacak. Bazı yerler çok iyi kar alacak. İzmir ise Pazartesi gecesi kar alabilir.
    Kar Salı günü zayıflarak devam edecek.

İç Anadolu Bölgesi

Ankara Pazartesi akşamından Salı öğlene kadar orta kuvvette kar alacak. Bunun dışında önemli bir yağış yok.
    Diğer illerden pek üye olmadığından bahsetmiyorum. Merak edenler bu konudan sorsunlar.

Karadeniz Bölgesi

Samsun ve batısı kar alırken doğusu fön ve karla karışık yağmur alacak. Pazartesi ve Salı Doğu Karadeniz hariç kar var.
    Batı Karadeniz fena coşacak. :)

[hr]

Bu daha hiçbir şey diye boşuna demedim. Kar ara vermeden Cuma günü ikinci dalga gelecek. İstanbul'da gündüz sıcaklığının sahillerde -6/-7 ölçülmesi hiç şaşırtıcı olmaz.
    Çok yoğun deniz etkisi kar fırtınaları görülecek. Yeni gelen dalga çok sert soğuklarla inecek.

Toplam kar kalınlığının İstanbul'da bir metreyi bulması zor değil. Kar yağışının ne zaman biteceği de belirsiz. :D

İkinci dalgadan asıl faydalananlar Karadeniz kıyıları ve İstanbul olacak. Diğer bölgelerden henüz bahsetmiyorum. Bir siklon oluşabilir. İç Bölgeler de coşar.
    Kesinlik olmadığı için söylemiyorum bir şey henüz ama umutlu olun derim. :)

Özetle günlerdir söylediğim gibi sistem bölünmeyecek ve çok yoğun yağışlar, sert soğuklar ve kuvvetli rüzgarlar çakışacak. :gun_bandana:

[hr]

Not 1 : Sistemin bitiş tarihi henüz ortada yok.
    Not 2 : "cm" sormayın. İyi kar alır mıyız diye soranları cevaplıyorum. Benim için iyi kar demek tutan, görüş mesafesini azaltacak kadar kuvvetli yağan, fazla sulu olmayan kardır. Toplam miktarın fazla olması şart değildir.

• Samsun ve batısı değil Samsun ve doğusu diye ayırabilirsin ancak.
    Tahminilerin güzel eline sağlık bulduğum tek hata buydu ha birde İstanbul'da rüzgarın 70 kilometreyi geçeceğini düşünmüyorum :)

• Einmal editiert, zuletzt von KARTİPİ ()

• Üstadım ilk taşı ben atayım o zaman. İzmir için p.tesi gecesi olsa olsa seyirlik kar olur, örtü yapmaz hele ki yağmurun üstüne ıslak bir kar hiç yapmaz diye düşünüyorum. Ancak merak ettiğim şu. 23-24-25 ocak gibi gelmesi öngörülen ve tabiri caizse esas bomba diyebileceğimiz sistem İzmir'de örtü yapar mı ? Teşekkür ediyorum şimdiden =)

• TT ve K nın kar yağışı ile ne alakası var ki ? Root

Nemdeki lokal 30%-40% değişimler CAPE, LI ve CIN değerini görünenden bambaşka hallere çevirebiliyor. K ve TT daha daha stabil değişkenler. Ayrıca her türlü yağış türünde kullanılabilir. Engel nedir? :)