GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Arkadaşlar anca hayalliyoruz ekimden beri hala adam gibi bi sistem gelmedi ve yılbaşındada gelmeyebilir. Bünyamin Sürmeli olumsuz bakıyor o yüzden ben pek umutlu değilim. 15 20 ocağı bekleyeceğim. zaten ordada gelmez ise benim için kış bitmiştir. sadece bi sistem gelir o da bana yetmez..

Bünyamin Sürmeli'ye bağlanirsaniz çok yolda kalırsınız benden söylemesi. Ocağı bitirmek biraz abartı değil mi.

• Tartışmayla ne alakası var ? Bu topraklar -20 de görür +40 da Sadece alışılmışlığın dışında olur oda efsane olarak kayıtlara geçer.

-20, +40 görmesine birşey demiyorum illaki görür. Ben önümüzdeki sistem için dedim. Yoksa -20 girmesi çok zor değil ama yılbaşı sistemi için biraz zor demek istedim.

• -20, +40 görmesine birşey demiyorum illaki görür. Ben önümüzdeki sistem için dedim. Yoksa -20 girmesi çok zor değil ama yılbaşı sistemi için biraz zor demek istedim.

Neyse bekleyip görelim, Ayrıca +40 göremezmişiz Düzenledim en baba +30 :D +40 hiçbiryerde yok.

• Ocağı bitirmek saçma olur.Yıl başı için 4-5 gün daha beklemek lazım.İtanbul'a -15 ve altı girerse kar yağışını kapar.Deniz suyu sıcaklığı çok yüksek -15 dereceden daha fazla sıcaklıkla gelirse deniz suyu sıcaklığı havayı ılıtabilir bu risk var onun haricinde İstanbul gibi yerler çok iyi gidiyor. ;) Afyon için umutsuzum.İnşallah tepki ab'si oluşur.

• Ocağı bitirmek saçma olur.Yıl başı için 4-5 gün daha beklemek lazım.İtanbul'a -15 ve altı girerse kar yağışını kapar.Deniz suyu sıcaklığı çok yüksek -15 dereceden daha fazla sıcaklıkla gelirse deniz suyu sıvaklığı havayı ılıtabilir bu risk var onun haricinde İstanbul gibi yerler çok iyi gidiyor. ;) Afyon için umutsuzum.İnşallah tepki ab'si oluşur.

ECMWF 240h sinoptiğine göre Girit civarında tepki AB oluşma olasılığı var.

• Ocağı bitirmek saçma olur.Yıl başı için 4-5 gün daha beklemek lazım.İtanbul'a -15 ve altı girerse kar yağışını kapar.Deniz suyu sıcaklığı çok yüksek -15 dereceden daha fazla sıcaklıkla gelirse deniz suyu sıcaklığı havayı ılıtabilir bu risk var onun haricinde İstanbul gibi yerler çok iyi gidiyor. ;) Afyon için umutsuzum.İnşallah tepki ab'si oluşur.

24 dereceden fazla olursa her zaman sıkıntı olur. Bu makas 24 dereceden sonra ne kadar çok açılırsa yağışlar o kadar sıkıntıya girer.

-18'i gören metrelik kar geliyor sanıyor.

En ideali 11,-12 dir.

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()

• @GreatKhan`a katılmıyorum. Ne alaka ? Ona bakarsak Buffalodaki Ontario gölüne geçen yıl -18,-20 girmişti 850 hPa da yer yer 2-3 M kar vardı Buffaloda olagan üstü hal ilan edildi. 18 Kasım 2014 hatta bak ;)

Geçen sene 5-9 Ocak sisteminde 7 Ocakta sanırım -16 vardı İstanbulun üzerinde deniz suyu sıcaklıgı 9 dereceydi 25 derece fark olmasına ragmen yine çok kuvvetli kar yagışları vardı.

• 24 dereceden fazla olursa her zaman sıkıntı olur. Bu makas 24 dereceden sonra ne kadar çok açılırsa yağışlar o kadar sıkıntıya girer.

-18'i gören metrelik kar geliyor sanıyor.

En ideali 11,-12 dir.

Deniz suyunun sıcaklığı risk oluşturuyor.17-18 Şubat gibi gelirse iyi kar alırsınız.

• Ama dedigin gibi en ideal -10 ve -12 arasıdır. Hem Dek bantları içinde yeterli sıcaklık budur. Şuanki deniz 13 derece atıyorum Yılbaşı sistemi gelene kadar 10-11 derece olsa 850 hPa da -9,-10 alsa İstanbul 20 derecelik sıcaklık farkıyla çok saglam Dekler alabilirdi.

• @GreatKhan`a katılmıyorum. Ne alaka ? Ona bakarsak Buffalodaki Ontario gölüne geçen yıl -18,-20 girmişti 850 hPa da yer yer 2-3 M kar vardı Buffaloda olagan üstü hal ilan edildi. 18 Kasım 2014 hatta bak ;)

Geçen sene 5-9 Ocak sisteminde 7 Ocakta sanırım -16 vardı İstanbulun üzerinde deniz suyu sıcaklıgı 9 dereceydi 25 derece fark olmasına ragmen yine çok kuvvetli kar yagışları vardı.

Bu benim söylediğim bir şey değil. Bilimsel şartlar.

İstanbul da -16,-17 ler vardı. Ne oldu ? Kaç gün üzerinizde kaldı da ne aldınız ?

Karadeniz kıyılarına 13,14 saat kar yağdı. Yoroz yüzünden en az yağışı alan Trabzon bile 50 cm kar aldı. Yoroz etkisinde olmayan yerler metrelere oynadı. Rize metrelerle oynadı. Giresun da öyle. 850 hPa da ise -13 ler mevcuttu.

İsanbul'a ne girmiş Karadeniz kıyılarına ne girmiş bak hele. Bir de orada olan Kar ile burada olan Kar'a bak.

İstanbul kaç gün soğuk yemiş Karadeniz kıyıları kaç gün soğuk yemiş bak hele.

Ben burada bilimsel bir şey yazıyorum. Dek yağışlarının kurallarını bilmeden 850 hPa da -18'i görüp metrelik kar geliyor sanıyorsunuz.