GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs diyor ki istanbuluda ankarasida diger illeri de tatmin edici kar alicaktir diyor ozellik ile anadolu yakasi ve ic anadolunun tamami ve diğer bolgeler. Istanbula -8 cok rahat yeter. Boyle gelmesi dilegi ile

LG-D723 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

• Model Antalya sahillerindeki kumsala
    bile ortu vermis.diyagrama bakmadim ama muhtemelen en soguk senaryodur.

Onlara yağsın isterim hocam onlar bizden daha hasretle bekliyorlar.Yağdığında da gerçekten eğlenip mutlu oluyorlar.İzlemesi çok keyifli oluyor televizyondan :)

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• ECMWF henüz sisteme ve / veya oluşumuna dair belirgin bir ışık yakmış değil maalesef. Ancak içiniz rahatlar mı bilmiyorum ECMWF basınç haritasında 216 saatten 240 saate nasıl geçmiş anlamadım, sanki ayrı güncellemelerin çıktıları gibi. Dolayısıyla uzun vadeli (192 h +) tahminlerde benim sadık yarim GFS diyenlerdenim ben de :) GFS ay sonuna bir şeyler getirmeye öyle kararlı ki, onun şu an bizim görebildiğimiz 2 ana sistem indirme senaryosu var, elbette endekslere bakarak konuşmak gerekirse söz konusu tarihlerde ayın 25'ine kadar pick yapacak olduklarını o tarihten itibaren oluşturulan endeks senaryolarının bir çoğunun ise nötre çok yaklaşacağını ancak negatif faza geçmeyeceğini söylüyor. Bu durum Britanya ve Batı İskandinavya üzerinde oluşacak bir YB'ın yine iskandinavya'nın doğusundan ve batı Sibirya'dan Polonya-Romanya üzerinden bir soğuk hava indireceği olasılığını ağırlıklı olarak çağrıştırıyor. Eğer negatif faza inip oradan nötre evrilen (-ki bu senaryolar daha az görünüyor modellemelerde) tahminler doğrultusunda bir yorum getirmek gerekirse Orta Sibirya üzerinden ve Kırım'ın kuzey doğusundan (kuzeydoğu - güney batı yönünde) alabileceğimiz bir sistemden bahsedebiliriz. Keza GFS bu, AO VE NAO endekslerinden esinlenerek söylediğim senaryolara göre çıktılar sunmuş bizlere. Şimdilik güncelleme bazında takip edip endeksleri de ihmal etmeden tahmin yürütmek gerekiyor. Sevgiler

• Ay sonu sıcaklık artacak demiştim, artacak, aksine sistem beklenildi, kar sistemi varsa 20 günlük süre olsa dahi çekinmeden tarih veririm, bu gün görünürse bugün veririz, övünmek gibi olmasın ama hiç yanılmadık, gerçek tahminlere devam.

• Bazı arkadaşlar demiş ki -8 yeter. Öyle bir şart yok. -8 banko olur zaten. Ama İstanbula -5'te yeter. Hatta bazı zaman oluyor ki 0, -1'de yetiyor. 20 Aralık 2012, 27 Ocak 2013. Bu tarihlerde -5 bile girmedi. -2-3 vardı. Yani şartlar oluştumu sıkıntı yok.

Gfs'nin bu son güncellemesi de Ao'nun önce bir pozitiften negatife meyledip tekrar nötre çıkacağını gösteriyor. Yada direk pozitiften nötre iniş (Bu durumlarda yurdun daha çok Orta ve Doğusu etkilendiği için sıcak bakmadım ama istisnalar kaideyi bozmaz.)

Eğer olaki yılbaşı sistemi gelirse bu sene 1982-1983 sezonu gibi aynen sistemlerinde geliş tarihide aynı olur. Oturur 1983 arşivine göre sistem beklerim :D