29 Aralık--4 Ocak Arası Soguk Hava Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • geçen sene sakarya merkez yarım metre kar aldı.yüksekler ise 2-2,5 metre kar vardı.sakaryada göl etkisi ve deniz etkisi etkili oluyor.ayrıca sakaryada çok sayıda baraj ve göletler var sayısı çok fazla.

Ben gölün o kadar etki ettiğini düşünmüyorum.cünkü öyle büyük geniş bi alan değil yani göl..

• geçen sene sakarya merkez yarım metre kar aldı.yüksekler ise 2-2,5 metre kar vardı.sakaryada göl etkisi ve deniz etkisi etkili oluyor.ayrıca sakaryada çok sayıda baraj ve göletler var sayısı çok fazla.

Arkadaşım benim yanımda da Susurluk çayı var, taa Kütahya'dan geliyor ama ne garipse bir etkisini göremiyoruz :)

Arkadaşım benim yanımda da Susurluk çayı var, taa Kütahya'dan geliyor ama ne garipse bir etkisini göremiyoruz :)

Göl etkisiyle olabilmesi için gölün çok büyük olması lazım .Effective Snow un dediği gibi ABD deki göller yöresindeki göl , bizim Karadenizin yarısına yakın büyüklükde,göl etkisi orda olabilir..Sakaryada göl etkisiyle zor yani ,direk dek alır :)

• Arkadaşım benim yanımda da Susurluk çayı var, taa Kütahya'dan geliyor ama ne garipse bir etkisini göremiyoruz :)

sakarya marmaranın en doğusunda ve karadenize komşu iki iklim yaşanıyor.hem balkanlardan hemde sibiryadan gelen sistemleri her zaman alıyor.hepimizin beklentisi çok kar yağması ama takdir allahtan.umarım gelir.buda geçen seneden bir resim.yine nasip olur inşallah.

• türkiyede göl etkisi yağışları sadece van gölü çevresinde görülebilmektedir(sahasının yeteri kadar büyük olduğu için?Özellikle bitlis il merkezi ve çevresi göl etkisine oldukça fazla maruz kalabilmektedir..Bu sayede kar yükseklik rekorları çok rahat kırabilmektedir...adapazarı merkezde ya da sakarya il genelinde cephesel kar yağışları gözükmüyorsa deniz etkisi kar yağısı görülebilir..göl etkisi asla ve asla olamaz..

• O kadar küçük bir gölün yağışa herhangi bir etkisi olmaz.ABD'nin göller yöresi gibi göl olması lazım ki kar göl etkisi kar yağışı olsun.

Hocam bir belgeselde izlemiştim göl etkisi kar yağışını araştırıyorlardı tv'de orda duydum göl olan yerlerde kar birikintisi daha fazla olur diye tabi ki gölün büyüklüğü vs ince detaylarını söylemediler o yüzden bir çıkarımda bulundum ama öğrenmiş oldum tşkler.

• EPS harika çıktı. -10 derece İstanbul sınırlarında. Model, kontrol ve EPS ortalaması aynı değerlerde birleşti.Yani Son verilere göre çok yüksek ihtimalle 30 Aralık Çarşamba gününden itibaren İstanbul'da kar yağışının etkisini göstereceğini söyleyebiliriz.

• beyler kafayı yicem yahu gfs resmen sistemi üzerimize yıkıyor, ama ecm hala kaçak dövüşüyor hangsii haklı çıkacak bir fikri olan var mı, tabii ki herkes duygfusal olarak gfs in haklı çıkmasından yana ama ya ecm haklı çıkarsa

• İçime doğdu konuyu okuyor değerlendiriyor. Birazdan içinde sevinç kıpırcıkları ile cevap verir :)

En sevdiğim mevsim : KIŞ
    En sevdiğim yağış türü : KAR
    En büyük hayalim : KAR DOLAYISI İLE APARTMAN KAPISININ AÇILAMAMASI :)

• Gfs modeline sapka cikartilir. Okadar yil modele bakarim bu kadar uzun sureli soguk ve sistem gormedim.

Muhtemelen diyagramdaki uzun vadede wn soguk senaryolardan biridir.

87 olur demis.

Biz yarini bekleyelim.taze verilerle gfs ve ecm yi gorelim.hayirli geceler.

• :)))) yılbaşı kar oynar mıyız üstad :D