Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sistem gelecek gibi . Bu konuda güvendiğim bir kaynaktan da Semih Hoca ile benzer sayılabilecek bir tahmin aldım. Semih Hoca'nın fikrini bilmiyorum ancak bana denilen şu :

'' Vade uzun, konuşmak için erken ancak uzun vade tahminimi soruyorsan şu an koşulları tam olgunlaşmamakla beraber ( pozitif yönde eğilim yüksek) Şubat'ın ortalarında daha ziyade Marmara ve Karadeniz'i etkileyecek kuvvetli bir sistem alabiliriz. Bu sistem kıyı kesimlerde de örtü yapabilecektir. Henüz tam oturmadı. Balık umduğumuzdan büyük de olabilir küçük de fakat şu ana kadar gelen sistemler arasında İstanbul açısından en tatminkar sistem olmasını beklediğimi söyleyebilirim. ''

Efsane diyebileceğimiz şekilde gelebilir mi ?

'' Efsaneden ne anladığına bağlı elbette :) 1 metrelik bir kar beklentin varsa bunu şu an bilemeyiz. Kimse bilemez zaten. Yağış değişken bir konu son ana kadar. Burada sistemin daha ziyade kuvveti yönünden yorum yapabilirim. Bu açıdan da diyebileceğim orta kuvvette bir sistem alabiliriz. İlerleyen süreçte daha da kuvvetlenebilir, eriyedebilir bunun için şimdiden konuşmak gerçekçi olmaz. ''

Kış bitti mi sizce ?

'' Meteorolojiyi bir kenara bırakıyorum, takvim yapraklarında bile henüz kış bitmedi :) Sistem ve sistemler alabiliriz. Bir şeyleri bitirmek için henüz çok erken. Olaya sadece kar yağması örtü olması açısından mı bakıyorsunuz bilmiyorum. Mevsim normallerinde seyreden her kış , olağan seyreden bir kış demektir. Sen olaya kar yağması açısından bakıyorum diyorsan kışın bu durumda da hala bitmediğini sana söyleyebilirim. Bu tarz sıcaklık dalgalanmaları her sene olur. 10 gün hava sıcak oldu diye yazlık moduna girmeyin. Herkesin anlayabileceği düzeyde gayet yalın bir şekilde istemişsin umarım yardımcı olabilmişimdir. Az ve öz diyeceklerim bunlar.''

• Tamam önce 10 şubat sonra 20 şubat derken şubat ayı bitti.

Bu kış da olmadı be beyler.Önümüzde sistem ihtimali var ancak efsane niteliği taşıyan bir oluşum gözükmüyor.9 şubat için bir oluşum vardı 5 gün önce o da bittiğine göre artık realist olarak bakalım önümüze ve 18 şubat civarlarında gelebilecek normal kış şartları oluşturacak sistemde sahillerde örtü kovalamaya çalışalım.

Boş yere ümit bağlamayın normal kış sistemi dışında hiçbir ihtimal yok.

• Tamam önce 10 şubat sonra 20 şubat derken şubat ayı bitti.

Bu kış da olmadı be beyler.Önümüzde sistem ihtimali var ancak efsane niteliği taşıyan bir oluşum gözükmüyor.9 şubat için bir oluşum vardı 5 gün önce o da bittiğine göre artık realist olarak bakalım önümüze ve 18 şubat civarlarında gelebilecek normal kış şartları oluşturacak sistemde sahillerde örtü kovalamaya çalışalım.

Boş yere ümit bağlamayın normal kış sistemi dışında hiçbir ihtimal yok.

ben açıkçası 10-15 cm örtü bırakacak 2-3 günlük -11-12 ile gelen sıradan kış sistemine de razıyım ki burdaki herkes razı olur

• Semih hocam sistemi büyük bir heyecanla bekliyoruz. Emeğinize ve bilginize sağlık . Sitedeki troller de hocamızın her açıklamasından sonra hemen işe koyuluyorlar. Ama siz troller de sizin sahipleriniz de bu siteyi ve hocamızı takip ettiğinizi biliyoruz. Takibe devam edin.

• size onerim model takibi yerine semih hocamizin "fragman bitti film başlıyor " isimli başlığını takip edin model takip ettikçe insanin morali bozuluyor semih hocam ne zaman bu başlıktan olumsuz yaparsa o zaman kisi bitiririm onun dışında modeller istediği kadar kötü gelsin umrumda değil çünkü o modeller her ne kadar teknoloji ile üretilse de bir Efsane Semih değil herkese hayırlı pazarlar ...semih hocanın tabiri ile bu güneşli gunlerin tadını çıkarin sonrasi kar fırtınası insallah

• :gun_bandana::gun_bandana::gun_bandana:rk23_kgigf-123rk223_kgigf-12351rk223_kgigf-12351rk223_kgigf-12351Vallahi biz Semih hocamızın doğrucusuyuz İnşallah Anadolunun kar'a doyduğu gibi İstanbul'da doyacak kar'a Allah'ın izniyle

• Oo şubatı bitirmişsiniz yine.. Size göre Şubat'ın 1'inden 28'ine kadar sürekli kar yağmalı dimi? Gerçi o bile kesmez sizi ^^ Biraz da bardağın dolu tarafına bakmanızı tavsiye ederim..