Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • PNA da tahmin edilen bu öngörü gerçekleşirse hiç bu kadar keskin düşüş yaşanmamış olacak.Çok kısa bir zaman aralığına neler sığacak...hava-gunes11hava-buluts323hava-parcalibuluts23hava-yagmusrs233333hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs323yagmurs-semsiyes23232hava-simsek3232pna.sprd2.gif

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @4 Şubat hocam PNA daki okadar keskin düşüş nelere neden olabilir ?

PNA'nın kompozit yaşam döngüsü, zirveden 9 gün önce Asya jet akımı boyunca belirgin bir dalga treni gözlemlendiğini ve sonunda jet çıkış bölgesi yakınındaki PNA'ya geliştiğini göstermektedir. Bu dalga treninin, öncelikle Madden-Julian Salınımının (MJO) anormal taşınımı ile bağlantılı olan farklı rüzgarlar tarafından heyecanlandığı görülmüştür. PNA'nın polaritesini takiben ayrı olarak hesaplanan MJO'nun olasılık yoğunluğu fonksiyonları, PNA ile MJO arasında bir faz kilidini ortaya çıkarmaktadır. MJO ile ilişkili aktif (inaktif) konveksiyon, Batı Pasifik'e Bengal Körfezi'ne ulaştığında, PNA'nın negatif (pozitif) fazının oluşma sıklığı en yüksektir. Bu MJO tetiklemesi, toplam PNA olaylarının kabaca% 30'unu açıklar; bu, PNA'nın ekstratropik atmosfere doğal olmasına rağmen, spesifik bir tropikal zorlamanın, PNA'yı baskın mod olarak gerçekleştirmenin önemli olduğunu düşündürmektedir.

Statistical MJO index phase diagram

Mjo faz 2-3 geçtiğinde doğu Amerikaya soğuk ters korelasyon oluşursa biz sıcak kalıyoruz...

• Eee forumun eski toprak müdavimleri eylülle beraber çenesini actiysa bu tür bilimsel kelimeler havada uçuşmaya başlayacak demekdir. Vira Bismillah sezon açildi :))

Ben hiç çenemi kapayamadım ama artık dinlenme vakti yaklaşıyor.Nasılsa kışlıkçılar geliyor.Güzel bir bahar yaz dönemi geçti.Hele Dorian takibi çok keyifliydi.Bundan sonra top ustalarda...

• Ben hiç çenemi kapayamadım ama artık dinlenme vakti yaklaşıyor.Nasılsa kışlıkçılar geliyor.Güzel bir bahar yaz dönemi geçti.Hele Dorian takibi çok keyifliydi.Bundan sonra top ustalarda...

Yooo yok öyle hocam. Size kışın çok ihtiyacimiz olacak. Hatta mumkunse hic susmayin :)

• Arada tutamam kendimi yazarım birşeyler...Bu arada SSSW sonrası SAM devreye giriyor.Avusturalya sıcak anomoli yaşarken Yeni Zellanda ve güney amerika soğuk tarafta.Arjantinden güzel görüntüler gelebilir...

Resim

• Üstad yorumunuzu atlamışım kusura bakma.Benim için de test olacak bir korelasyon.Aşırı negatife kaçmazsa sizin tahmininiz olur.Herhangi bir salınım olmazsa korelasyon yok demektir...

gens-0-1-336.png

Bu görüntü korelasyonu destekler nitelikte 9-10 u gibi beklediğim tarihlerde...

• Ben hiç çenemi kapayamadım ama artık dinlenme vakti yaklaşıyor.Nasılsa kışlıkçılar geliyor.Güzel bir bahar yaz dönemi geçti.Hele Dorian takibi çok keyifliydi.Bundan sonra top ustalarda...

Ustalıkla ilgili ahkam kesebilecek az kişiden birisin! :thumbup: Eline emeğine sağlık

• ilk resimdeki mavi ile kirmizinin asagidaki resimde yer degistirmesi gerekiyor. Avrupa ile rusyadaki.

Gönül onu istiyor üstad tabiki de...Kasım sonu yine grönland blokajını yediğimizi gösteriyor.Bu benim sonbahar tahminimde var zaten.Ama kışa sarkar mı bu trend sarkarsa durum böyle ;

Resim

• Trump'a gaz versek şu Anlatik'e bir el atsa ya da Grönland'ı satın alsada kurtarmaz mı? 8o:S

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Güzel bi sistem verdi model. Bari bu 120-144 arası kaybolmasın çünkü ne oluyorsa o saatler arası oluyor.

İnanıyor musun geleceğine ? 8) Faz endeks tropik hareketler ile nasıl gelecek acaba? Kafamda deli sorular:?: Grönland blokajına ne oldu mesela çok ısrarcıydı:!:

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• KESTANE KARASI FIRTINASI

Yaklaştı.

Kestane karası fırtınası

En bilinen fırtına çeşitlerinden biri de

" Kestane karası fırtınasıdır."

Karadeniz'in meşhur fırtınası olan kestane karası fırtınası zaman zaman Marmara bölgesinde Bandırma da etkili olmaktadır.

Genelde eylülün son haftasına denk gelen ve 3-4 gün süren kestane karası fırtınası yaza veda günleridir..

Yaz mevsimini andıran sıcak günler 'kestane karası fırtınası' adı verilen hava olayıyla sona erecek.

Kestanelerin dışı dikenli olduğu için ağaç tepesinde toplamak oldukça zahmetli ve zordur. Kestanelerin olgunlaştığı ve hasat mevsimine denk geldiği eylülün son haftasında belirgin sıcaklık azalışıyla birlikte görülen fırtına kestanelerin ağaçtan dökülmesine neden olduğu için atalarımız bu ismi vermişlerdir.