Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • valla o kadar kotu enerji varki bu sayfada kis icin.cogumuz umutsuz yapmayalim bence boyle.bu kadar karamsarliga kar yagacagi varsada yagmaz:)daga coook erken....

Sonbaharı bir belirleyebilsek kış için fikir yürütebileceğiz hocam^^^^^^

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ben bu yıl Doğu Karadeniz kışı olacak diyorum gelen veriler bu yönde. Kasım ayında Batı'nın akıbeti de belli olur. Erken kış beklentim var batı için Kasım- Aralık dönemini çok önemsiyorum.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Neden kimsenin kıştan bir beklentisi yok?

Herkezin bi beklentisi vardır illakide çaktırmıyor kimse ayrıca henüz erken Kasım ayına girelim takibe başlayalım ona göre ısınır gerekirse beklentileri yükseltiriz. Şuan geçirdiğimiz kurak ay sinirleri birazcık bozdu galiba ^^

• Geçtiğimiz son iki yıldır şöyle olacak böyle olacak doğudan canavar gelecek batıdan godzilla ahanda efsane sonuç patlayanzi :D en güzeli beklentiyi düşük tut sonucuna bak.

• Hintliler bu yil antalyaya tatile gelmis. Ben iod ile baglantisini pek goremedim. Varmidir onuda bilmiyorum.varsada ogrenmek isterim.

Kendim sordum kendim cevaplarsam ;

IOD ENSO nun gölgesinde kalmış bir tele bağlantı.Ama sirkülasyonda önemli yere sahip.Pozitif negatif durumları ;

cec5deec06d9a32d1ef.pngp

Kırmızı sıcak mavi soğuk anomalileri ve beyazlar konveksiyon oluşumları gösteriyor.Burada işte eğer doğu akdenizde bir AB oluşursa nemi vakumlayıp konveksiyon oluşumlara neden olabilir diye düşünüyorum...

• Güçlü MJO aşamaları 2, 3 ve 4'te güney yarımadası Hindistan ve çevresindeki Hint Okyanusu (IO) üzerinde pozitif yağış anomalisi gözlenir; ve güçlü MJO fazları sırasındaki negatif yağış anomalisi 5,6,7,8 ve 1'dir. Güney yarımadası Hindistan üzerinden normal (normalin altında) konveksiyon ve Doğu Hint ve Batı Pasifik Okyanusu üzerinde konveksiyonun bastırılması, Batı üzerinden yüksek basınç (düşük basınç) anomalisi Pasifik Okyanusu, Doğu Ekvator ve Doğu Pasifik Okyanusu üzerindeki pozitif (negatif) SST anomalileri ve Ekvator Hint Okyanusu üzerindeki doğu rüzgar anomalisi (westerly anomalisi) ilk üç MJO (5, 6, 7) evresinde gözlenen özelliklerdir ve tüm bu özellikler, aşırı (kuraklık) NEMR kompoziti. Bu, benzer bir fiziksel mekanizma modunun, kuzeydoğu muson yağışının dönem içi ve topluluklararası değişkenliğinden sorumlu olduğunu göstermektedir. Gelişmiş konveksiyon ve pozitif yağış anomalisinin Hint Okyanusu (Doğu Hint Okyanusu ve Batı Pasifik Okyanusu) üzerinden gerçekleştiği, MJO'nun ilk üç aşamasındaki (son dört aşama) gün sayısı El Nino ve IOD yıllarında daha (az) ve La Nina ve NIOD yıllarında daha az ve tersi. Batı IO ve güney yarımada Hindistanında gözlenen aşırı (açık) yağış anomalisi ve Bengal Körfezi ve Batı Pasifik Okyanusu dahil olmak üzere doğu IO üzerinde açık (aşırı) yağış anomalisi, El Nino ve IOD sırasında ilk üç fazın daha az (daha az) olduğunu göstermektedir. (La Nina ve Negatif IOD), El Nino ve IOD yıllarında mevcut olan ekvator IO üzerindeki doğuya doğru hareket eden MJO ile güçlü doğu arasındaki etkileşimden kaynaklanmaktadır. Bu etkileşim, uzun süreli MJO'nun gelişimini engeller ve Hint Okyanusu ve güney yarımadası Hindistan'ı çevreleyen kısa süreli yüksek frekanslı MJO tipi ile sonuçlanır...

• Selamun aleyküm,Allah nasip ederse 6 ekimde dügünüm var ekimin ilk haftasi istanbul ve kocaelinde yağıslı geçme ihtimali var mı vade çok uzun ama biliyorum sormak istedim.

• Selamun aleyküm,Allah nasip ederse 6 ekimde dügünüm var ekimin ilk haftasi istanbul ve kocaelinde yağıslı geçme ihtimali var mı vade çok uzun ama biliyorum sormak istedim.

Aleykümselam kardeşim.

Dediğin gibi vade doğru tahmin tutarlılığı açısından epeyce uzun.

Günler yaklaşınca tekrar sorarsanız hocalarımız size tahmin tutarlılığı daha yüksek bir cevap verecektir inşallah.