Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • abi yapamayacağım :(

Yarın ki bi gıdım yağış ihtimaline değmez ki diyorsun yani 😀

Çok Önemli değil kardeşim , başka zaman yaparsın

Yine de önümüzdeki iki gün yağış kovalayacağım

Bu arada yarından itibaren modellerin aysonu ve Eylül başı arası için hareketleneceğini umuyorum

Gerçekten de enteresan bir yıl , Atlantik , Pasifik eşine az rastlanır sükunette

Bir kaç dandik Invest dışında icraat yok epeydir okyanuslarda (karada daha mı çok olay olur diyorum acaba)

ACE endeksi vasatın altında

Bu durumda İzlanda ve Grönland karakteri için her kafadan bir ses çıkıyor ve modeller uzun vade için zorlanıyor

Korelasyonun ve Analogun para etmediği ortamda en başarılı olma ihtimali olan tahminci en çok sallayan ve hiç bir model takmayandır (yeni bir nick olabilir Antimodelist)

Ama hiç tutturamazsa da karizma falan kalmaz 😂

c0af4742.jpg

154838188f.jpg

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• Merhaba dostlar;

Bu aralar yağış kovalamak bir hayli heyecanlı ve yarın için yağış durumu olan bölgelerimize bir göz atalım

İlk önce yarın sabah saatlerinde İstanbul ve Düzce hattında yağış gözüküyor bu yağışlar Düzce ve Zonguldak hatlarında yağış yer yer kuvvetli olması bekleniyor

Öğlene doğru Ankara çevresinin büyük bir bölümü ve Orta Karadeniz bölümü yağışlı gözüküyor Ankara'nın Çankırı çevrelerinde kuvvetli olabilir ve yağış akşama doğru yavaş yavaş etkisini yitiriyor

GFS modellerini ve 22 Ağustos'a kadar toplam yağış haritasını da bırakıyorum

Kendinize iyi bakın Hayırlı günler diliyorum

2db4639155.png

c2ebdd47c8d55a6d55211.png

ccbb67669.png

• Merakımı mazur görün @4 Şubat Hocam. Daha önce bir yazıda Jet akımındaki rüzgarların hızı, QBO yönü ile zayıflar ve güçlenir diye okumuştum yanlış hatırlamıyorsam.

Peki bu Jet akımı, ülkemizdeki hava olaylarında önemli bir atmosferik özellik midir ve Kuzey Yarım küredeki kış koşullarının oluşumu QBO fazına bağlı olarak mı değişiyor.

Sonuç olarak bize yarayan faz hangisidir.

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Sanki bu sene 1 ay erken sezon başayacak gibi görünüyor:) Genelde Ekim'de gördüğümüz sıcaklık ve yağışlar Eylül'de görebiliriz. Üstadların yorumu var mı bu konuda?

• Merakımı mazur görün @4 Şubat Hocam. Daha önce bir yazıda Jet akımındaki rüzgarların hızı, QBO yönü ile zayıflar ve güçlenir diye okumuştum yanlış hatırlamıyorsam.

Peki bu Jet akımı, ülkemizdeki hava olaylarında önemli bir atmosferik özellik midir ve Kuzey Yarım küredeki kış koşullarının oluşumu QBO fazına bağlı olarak mı değişiyor.

Sonuç olarak bize yarayan faz hangisidir.

Hocam qbo w olursa polar vorteks güçleniyor gbo e olursa wave 1 dediğimiz ısınma oluşup tersi oluşuyor.Bizim için ideali qbo nun e durumunda olması geçen kış döneminde doğuludan batılıya dönmüştü.şu anda doğulu durumda

qbo_phase_plot.png

not : Bununla ilgili yeni bir araştırma bilgisi var ama genele açık olmadığı için paylaşamıyorum...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

Einmal editiert, zuletzt von 4 Şubat ()

• Merhaba;

Deniz üzerinde güçlü kütleler var ve yağış kapasitesi oldukça büyük yönü İstanbul gözüküyor ama daha sonra kütle bu kapasitede gelirse Marmara bölgesinin büyük bir bölümünü güzel ve sağlam yağışlar bırakabilir aralarında ince taneli dolu yağışı olabilir ve Marmara denizi içinde yağışlar güçlenirse denizdekiler ve adadakiler dikkat etmeleri gerekiyor uyarıları takip edelim hazırlıksız yakalanmayalım

Herkese mutlu günler

39937e89a60d66a22c0a58.png

• Küreselcilerin oyunları bunlar kanmayın. ^^:D

Güneşteki sakinlik ile ilgili bir sürü haber yayıldı.Avrupa çok soğuk bir kış geçirecekmiş.

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.