Karalama Tahtası

• Aynı rapordan buraya not edeyim Ağustosun ilk haftasında İspanya-Portekiz ve İtalya 100F yani 37.7derece üstü sıcaklıklar olmuş...15 gün sonra değerleri okuruz.

• In Tikhvin, a town in Leningrad Oblast, the 2.4C (36.3F) measured last Friday smashed the previous record of 5.3C (41.5F) set way back in 1958.

Nihayet benden başka 1958 karşılaştırılması yapılmaya başlandı.Batı rusya için Temmız ayı karşılaştırılmış:D:D:D

In addition, points out that the average daily temperature has been 8-10C below normal in July which: “has not been observed in the middle of summer for almost 50 years!”on

Neredeyse son 50 yıldır Temmuzda böyle hava yaşamamışlar...

• Nisan sonundan beri negatif giden bir Nao var.80 günü geçti.Şimdi yazın nao negatif olursa (Met office kaynaklı)negatif nao.png;

Sıcak ve kurak bir yaz geçirmemiz gerekirken neden serin ve yağışlı geçiriyoruz ? Tartışabilirsek sevinirim ilgili üyelerle???

• Bu güzel ve oldukça bilimsel yaklaşım ve sorudan dolayı kutlarım

Geçen hafta ben de Nao ile ilgili olarak bu noktaya temas etmeye çalışmıştım

Cevabının net olduğunu sanmıyorum

Öncelikle Yaz dönemi, zaten endeksleri ve hatta mjo döngüsünü bile pek takmayan bir dönem

Bunun dışında Nao aleyhimizde olsa da İzlanda’nın pozisyonu , Avrupa’nın dar ama Orta/batı kritik bölgesine YB nin sıkışması ve kuzeyden inen salınımların kararlı ve baskın olmalarıyla , Basra ve Libya basınç alanlarının zaafiyet halinde olmaları bizim açımızdan avantaj oldu diye düşünüyorum

Bunun dışında birçok global veriyi paylaşmanızı önemsiyorum

Vakit ve imkan yetersizliğinden çoğunu yorumlama fırsatımız olmasa da takipteyim kendi adıma

Atmosferi ve koskoca bir sonbahar - kış sezonunu çözmek/tahmin etmek kolay iş değil , hem de hiç değil

Ama Türkiye’de en bilimsel ve kapsamlı analizler HF’da yapılıyor bu açık

Bazıları Cfs 3500 saatlik değişken tahminlere bakıp yorum yapıyor gelecek kışla ilgili , bir de bunu internete koyuyor birşeymiş gibi :)) ama Cfs 350 saatte ne sistemler verdi oldu da bir de 3 bin 5 bin saatine bakılacak , vah ki vah

Gün gerçek , bilimsel global verilere bakma ve birşeyler anlamaya çalışma günü ..

Böyle bir Temmuz süprizinden sonra bin kere düşünüp öyle konuşmak gerekir diye düşünüyorum.

• Öğrenme süreci devam ederken ( ki mezuniyetimi 2023 olarak görüyor üstad) ilk öğrendiğim atmosferde basmakalıp bilgileri unutun.Bugün güzel bir soru vardı twitterda" Neden kıyaslama tabloları 1980-2010 yıllarını baz alıyoruz" diye.30 yıllık bu periyodun önemi nedir değildir? Global iklim değişikliğini savunan kadar mini buzul çağı yaşanacağını savunanlar da takibimde.Alaska sıcak rekoru kırarken ki modaratör arkadaşımız rekor kıran istasyonu paylaşmıştı, ancak kutupda başka istasyonda soğuk rekoru kırıyor batı rusya 58 yılına geri döndüğünü açıklıyor.Nao negatifte rekor kırarken biz pozitif nao daymış gibi yaşıyoruz.Demek ki Nao da kendi içinde bir ayrıma gitmeli.Bu ayrımı enso da gördük modaki ayrımı getirilmek zorunda kalındı.Keza SSW konusu da öyle ; geçen sene şeker vardı un vardı ama coupling olmadığı için helva olmadı o couplingi mayısta yakaladık hala da devam etti.Hani bazı arkadaşlar bu basınç dizilimini kışın görsek derken aslında kışın beklenen sinoptiği yazın yaşar olduk.Analog yıl çalışmasını bu sene erken başlamam belki hata olabilir.Ama bu sene farklı yaklaşıyorum.Mesela ilk kasırgayı meksika körfezinde beklemem 58 yılıyla ilgiliydi.Normalde meksika körfezinin kasırga başlangıç ortalaması 10 Ağustos.Sırada sessiz uzakdoğuda tayfun beklentim Ağustos ilk haftasında ispanya portekiz italya üçlüsünde 100 f aşan sıcak atak beklentisi.Maalesef Türkiye 58 yaz ve 59 kışıyla ilgili veri bulmak mümkün olmadı şimdiye kadar(istedim hala cevap gelmedi)